Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HORROR

HORROR

Horror

ocena:2
Rok prod.:2002
Reżyser:Dante Tomaselli
Kraj prod.:USA
Obsada:Lizzy Mahon, Danny Lopes, Vincent Lamberti, Christie Sanford
Autor recenzji:Przemo Mieszkowski.
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:1
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Kolejny niskobudżetowy film, a więc kolejny przebłysk czyjejś pasji i oznaka posiadania talentu lub jego braku. Tym razem mamy okazję zagłębić się w mroczny świat okultyzmu, diabelskiej magii i obrzędów w satanistycznym filmie grozy o najoryginalniejszym z możliwych tytułów: "Horror".

Grupa pięciorga młodych ludzi dokonuje brawurowej ucieczki z zamkniętego zakładu odwykowego. Uciekinierzy, przemierzając zaśnieżone bezdroża trafiają w końcu do położonego na głębokim odludziu domostwa, prowadzonego przez tajemniczego pastora, który udziela im schronienia oferując jednocześnie udział w tajemniczych obrzędach...

„Horror” został popełniony przez młodego reżysera Dante Tomaselliego, który zadebiutował nakręconym w 1999, krótkometrażowym filmem „Desecration” i swoim znakiem rozpoznawczym uczynił tematykę okultystyczno-satanistyczną. Podobny wątek znajdujemy również w opisywanym tutaj filmie, lecz wszyscy fani diabolicznych fabuł nie powinni w tym momencie zbytnio napawać się optymizmem. Scenariusz zawodzi na całej linii; w wielu miejscach mamy do czynienia z dziurami fabularnymi i dziwnymi przeskokami akcji, które skutecznie utrudniają orientacje w wydarzeniach. Kolejną cechą opowiadanej tutaj historii jest nuda – niezmącona i czysta w pierwszej połowie filmu, a także niezwykle często przypominająca o sobie w jego dalszej części. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z nagromadzeniem różnorodnych i wyglądających na ciekawe elementów (nawet wliczając w to wałęsające się po lesie nie wiadomo czemu zombie), to rządzi tu taki chaos i brak wyczucia w budowaniu napięcia, że oglądanie tego filmu po prostu męczy. Do tego obrazu rozpaczy dochodzi również tak ważny aspekt dla każdego kinematograficznego dzieła, jakim niewątpliwie jest reżyseria. Tomaselli najpierw łudzi widza zaledwie poprawnie wykonanymi scenami statycznymi, by w scenach akcji ostatecznie ukazać swoją ‘biegłość’ w kreowaniu dziwaczności i niezapowiedzianej śmieszności. Moim faworytem w tej dziedzinie jest „pościg” żony pastora za córką, w którym obserwujemy starszą, koszmarnie grającą kobietę poruszającą się w nienaturalny sposób i filmowaną z tak dziwnej perspektywy, że tworzy to prawdziwy festiwal tandety. Takich scen jest więcej, lecz co ważne, nie mają one zabawnego i groteskowego charakteru znanego z grind-house’owych koszmarków, które oglądało się z rozbawionym zaciekawieniem. Tutaj tego typu wpadki naprawdę żenują.

Słabą stroną opisywanego filmu są również efekty specjalne (których na szczęście nie ma zbyt wiele) oraz wołająca o pomstę do nieba charakteryzacja (standardowy zestaw farbki od twarzy i modelina). Całość wygląda bardzo sztucznie i amatorsko, nawet jak na tego typu film. Aktorstwo jest tutaj podobnie nieprofesjonalne, ponad poziom dna wybija się jedynie dziewczyna grająca jedną głównych ról – córkę demonicznego pastora. Jedyny pozytywny element, który udało mi się zauważyć to muzyka – w kilku miejscach naprawdę klimatyczna.

„Horror” Dante Tomaselliego jest filmem dla nikogo. Odkrywczy tytuł tego dzieła z pewnością już na starcie nie zachęca do sięgnięcia po nie, nie wspominając już o nudnej i chaotycznej zawartości. Masa wpadek tu zawartych nie wywołuje śmiechu, a jedynie zażenowanie u widza, a nieskładny scenariusz odstrasza przez większą część seansu. Miejmy nadzieje, że w swoim najnowszym filmie „The Ocean” Tomaselli chociaż trochę zdoła zaciekawić odbiorców.

Screeny

HO, HORROR HO, HORROR HO, HORROR HO, HORROR HO, HORROR HO, HORROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka / efekty dźwiękowe
+ od biedy: końcówka

Minusy:

- kulejące aktorstwo
- miejscami denerwujący scenariusz
- charakteryzacja / efekty specjalne
- nuda
- masa żenujących scen

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -