Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWEEN

HALLOWEEN

Halloween

ocena:9
Rok prod.:1978
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis, Tony Moran
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.14
Głosów:237
Inne oceny redakcji:
Drachu - 10
GrzEGOrz - 10
Ptaku - 9
Mr Filth - 9
Flaco - 9
GrzEGOrz - 9
Sabbath - 8
Piotr Sawicki - 10
Kinson - 9
Skaraś - 5

''Synku co chcesz dostać na gwiazdkę? Piłę łańcuchową i siekierę, mamusiu. Dobrze, ale pod warunkiem, że będziesz grzeczny". Oto typowy przykład niedbalstwa rodziców. Myślą sobie, że nowe hobby synka to nic groźnego, a wkrótce przekonują się, że nie był to najlepszy pomysł. Ale, gdy ową siekierkę mają już wbitą w głowę, jest już za poźno.

Film rozpoczyna się od retrospekcji –akcja cofa się do 1963r., kiedy sześcioletni Michael Myers zabija swoją siostrę (i nie tylko). Chłopiec już od najmłodszych lat był dziwny. Nie miał kolegów, nie odróżniał dobra od zła, nie mówił ani słowa i trzymał się na uboczu wpatrzony bez celu w jakąś rzecz. Pewnego dnia złapał za nóż i tak się wszystko zaczęło… Akcja następnie przeskakuje do 1973r, w Święto Halloween, Michael, ma już 23 lata, ucieka ze szpitala psychiatrycznego wraz z pragnieniem by zamordować tyle osób, ile tylko się da…

Historia przedstawiona w ‘Halloween” jest niezwykle oryginalna, a doskonale zaaranżowany początek, dowodzi geniuszu reżysera. Niemal automatycznie jesteśmy wprowadzeni w nastrój filmu. Atmosferę buduje również niespokojna muzyka. Cały film oglądamy w napięciu. Zaskakuje fakt, że nie ma tu drastycznych scen. Michael zabija w sposób okrutny, ale kamera wszystkiego nie pokazuje. Trochę szkoda. Jednak to nie jest najważniejsze. Najważniejszy jest bowiem mroczny nastrój. Po raz pierwszy od czasów „Piątku trzynastego” poczułem dreszcz emocji, a może nawet strachu. Scenerie są bardzo nastrojowe, szczególnie osiedle amerykańskich domków jednorodzinnych (yeah!). Niemal czujemy, że na każdym kroku czai się morderca. Co do obsady, to wszystko byłoby bez zarzut, gdyby nie główna bohaterka. Moim zdaniem Jamie Lee Curtis jest beznadziejna. Nie wiem, co widział w niej John Carpenter angażując ją do występu w pierwszej części. Pozostali aktorzy wykonali solidną pracę i przyczepić się nie ma o co. Można mieć pewne zastrzeżenia do sposobu poruszania się Myers'a, bo sprawia wrażenie jakby był naelektryzowany. Ale taka rola psychopaty, w którą wcielił się znakomicie. Na szczęście wszystkie niedoróbki, skutecznie maskuje nastrój..

„Halloween” to klasyk. Jest jednym z tych tytułów, które obejrzeć trzeba. Jest to moja ulubiona (po ''Piątkach'') seria. Zawsze będzie zajmowała honorowe miejsce w mojej kolekcji.

PS. Wersja reżyserska "Halloween" trwa około dziesięciu minut dłużej, ale niech to was nie zmyli. Te dziesięć minut nie oznacza, że tyle czasu trwają sceny, które nie znalazły się w wersji kinowej. Są one bowiem wkomponowane w cały film. Niestety, wiele wyciętych scen pominięto, ale można dostrzec różne zmiany, a niektóre nowe sceny są bardzo interesujące. Jedna z nich, na przykład, przedstawia doktora Lummisa wchodzącego do celi dwunastoletniego Michaela, zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym, gdy ten siedzi na krześle i patrzy w okno. Podobnych drobiazgów jest jeszcze kilka.

Jeżeli nie jesteś jeszcze szczęśliwym posiadaczem części pierwszej, to możesz obejrzeć wersję reżyserską. Jeśli jednak w Twojej kolekcji eksponowane miejsce zajmuje „kinowy” „Halloween”, to nabywanie director`s cut nie jest konieczne.

Screeny

HO, HALLOWEEN HO, HALLOWEEN HO, HALLOWEEN HO, HALLOWEEN HO, HALLOWEEN HO, HALLOWEEN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nastrój!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+ klasyka

Minusy:

- takie tam drobne, ale dla fanów brak!!

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -