Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HUMANS a.k.a Humains

HUMANS a.k.a Humains

Istoty

ocena:3
Rok prod.:2009
Reżyser:Pierre-Olivier Theve Jacques-Olivier Molon
Kraj prod.:Francja / Luksemburg / Szwajcaria
Obsada:Dominique Pinon, Philippe Nahon, Sara Forestier, Lorànt Deutsch, Elise Otzenberger, Manon Tournier, Marc Olinger , ,
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Ostatnimi laty kino grozy z Francji uchodziło za najlepsze na świecie. Wyróżniały je bowiem nie tylko odbiegające od banału pomysły na fabułę, lecz także znakomita realizacja oraz bezkompromisowość w pokazywaniu aktów przemocy. Takie produkcje jak „Inside”, „Frontier(s)”, „Them” i „High Tension” czy „Martyrs” były doskonałą odskocznią od pogrążającego się w sztampie kina grozy zza oceanu. Intrygowały, poruszały, wreszcie dzięki umiejętnemu budowaniu napięcia na długo zakotwiczały się w pamięci. Wydawało się, iż francuskie horrory, wraz z innymi europejskimi produkcjami grozy, staną się nową jakością w światowej kinematografii, dzięki której gatunek nie będzie postrzegany tylko i wyłącznie przez pryzmat nastawionych wyłącznie na zysk produkcji rodem ze Stanów Zjednoczonych. Po obejrzeniu jednak najnowszych horrorów wyprodukowanych we Francji, zaczynam wątpić w tę nową jakość. Okazuje się bowiem, iż pochodzące z roku 2009 „High Lane” oraz „Humans” są niczym innym, jak miernymi podróbkami kina amerykańskiego. Miernymi, ponieważ są tylko tańszymi, a przez to słabszymi realizacyjnie kopiami, które na dodatek powielają hollywoodzkie po wielokroć wykorzystywane już klisze fabularne.

Profesor Schneider wraz synem i asystentką wyjeżdżają w niedostępne partie szwajcarskich Alp w poszukiwaniu kości neandertalczyków. Po drodze zabierają trójkę zagubionych na szlaku turystów. Na skutek nieuwagi kierowcy, samochód z sześciorgiem pasażerów spada w przepaść. Na miejscu umiera profesor. Pozostali uczestnicy wyprawy zostają zmuszeni do ekstremalnie trudnej wędrówki przez niezbadane dotąd, porośnięte gęstym lasem partie gór. W pewnym momencie orientują się, iż są śledzeni. Coraz bardziej przerażeni zaczynają w panice uciekać. To jednak okazuje się błędem, szybko bowiem wpadają w zastawione przez kogoś pułapki. Bohaterowie jednak nie poddają się i widząc, że ich przeciwnikami jest grupa ubranych w skóry dzikusów, postanawiają walczyć.

Historia opowiedziana w filmie Pierre-Oliviera Thevenina oraz Jacquesa-Oliviera Molona jest tak idiotyczna, że nie będę bawił się w zatajanie istotnych dla fabuły zwrotów akcji czy wszystkich zawartych w niej tajemnic. Polującymi na członków ekspedycji istotami są neandertalczycy, którzy jakimś cudem uchowali się w alpejskich jaskiniach. Na końcu dowiadujemy się, że przez setki lat żyli oni w symbiozie z autochtonami. Najpierw pomagali im, jako przyjezdnym, później ci z kolei coraz większą troską pochylali się losem neandertalczyków. Obecnie zostało ich tylko kilku. I to na dodatek mężczyzn. Żyjący jak w rezerwacie, otoczeni przez mieszkańców pobliskiej wsi opieką, polują na turystów w celu znalezienia odpowiedniej kobiety mogącej posłużyć im jako materiał rozpłodowy.

„Humans” powiela wszystkie wypracowane prze Amerykanów schematy nurtu zwanego survival horror. Na skutek nieszczęśliwego splotu równych okoliczności grupa ludzi na nowym dla siebie terenie, często ekstremalnie trudnym, musi stoczyć pojedynek z polującymi na nich istotami, często wręcz z piekła rodem. Amerykanie z opowiadania tego typu historii uczynili wręcz sport narodowy. Abstrahując od ich sensowności, od strony technicznej czy realizacyjnej trudno w takich produkcjach jak „Hills Have Eyes” czy „Wrong Turn” do czegokolwiek się przyczepić. Opisywany przez mnie film grzeszy nie tylko bardzo słabym scenariuszem, lecz przede wszystkim bardzo przeciętną jakością wykonania. Zdjęcia przypominają te z filmów przyrodniczych na Discovery, komputerowe efekty przydają obrazowi sztuczności, zaś odwagi w pokazywaniu brutalnych scen jest w „Humans” tyle, co kot napłakał. Trudno także cokolwiek dobrego powiedzieć o charakteryzacji filmowych czarnych charakterów. Bo czyż pomyślani przez Thevenina i Molona (członkowie zespołu odpowiedzialnego w „Inside” za charakteryzację i efekty specjalne) neandertalczycy wyglądają bardziej wiarygodnie od bohaterów „Quest for Fire”? Śmiem wątpić, a oba filmy dzieli prawie trzydziestoletnia przepaść czasowa, dla kinematografii będąca przecież epoką.

„Humans” obejrzałem do końca tylko dlatego, iż cały czas czekałem na jakiś intrygujący finał czy stawiający dotychczasowa fabułę na głowie zwrot akcji. Ten drugi wystąpił, a jakże! Lecz zamiast urwać mi głowę szokującym rozwiązaniem fabularnym, wzbudził tylko śmiech politowania. Fan horroru zdolny jest „łyknąć” wiele, ale ukrywana setki lat przez alpejskich górali wataha neandertalczyków to zdecydowanie za wiele.

W swoim fabularnym debiucie reżyserska spółka Thevenin & Molon nie błysnęła więc ani pomysłem na scenariusz, ani oryginalną oprawą wizualną. Jedyne, co można im zapisać na plus, to zaangażowanie do projektu Dominique’a Pinona. Francuz jest na tyle profesjonalnym aktorem, iż nawet w takich szmirach potrafi zagrać ciekawą rolę. I na koniec pozostawiłem największą zagadkę tego filmu, mianowicie sztab ludzi piszących do niej scenariusz. Jak to się dzieje, iż taką chałę wymyślają aż cztery osoby?

Screeny

HO, HUMANS a.k.a Humains HO, HUMANS a.k.a Humains HO, HUMANS a.k.a Humains HO, HUMANS a.k.a Humains

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka ładnych górskich widoczków
+ rola Dominique’a Pinona

Minusy:

- idiotyczna fabuła
- brak napięcia
- mało przekonujący neandertalczycy
- słabe efekty specjalne
- żałosna kopia amerykańskich survival horrorów
- ubóstwo scenograficzne
- realizacja na poziomie średniej jakości filmów przyrodniczych
- „wysiłek” sztabu ludzi pracujących nad scenariuszem „Humans”, a raczej nad jego brakiem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -