Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS

HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS

Halloween 4: Powrót Michaela Myers'a

ocena:8
Rok prod.:1988
Reżyser:Dwight Little
Kraj prod.:USA
Obsada:Donald Pleasence, Ellie Cornell, Danielle Harris, George Wilbur
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.81
Głosów:47
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 8
Skaldi - 8
Kinson - 7
Flaco - 6

Na powrót seryjnego mordercy nie trzeba było długo czekać, bo niespełna rok. Twórcy tak, jak podejrzewałem, zupełnie pominęli część trzecią. Zresztą, nie ma się czemu dziwić.

Jak było do przewidzenia, film jest bezpośrednią kontynuacją drugiej części. Poprzednio Dr.Loomis, w ostatecznym starciu z Myers'em, chciał poświęcić życie, aby go unicestwić. Strzelił w butlę z gazem i cały zakład stanął w płomieniach. Jednak oboje przeżyli katastrofę. Morderca trafił do szpitala z poparzeniami całego ciała, a Loomis'owi prawie nic się nie stało (trochę okaleczona twarz oraz noga). Ktoś niezbyt rozgarnięty kazał wysłać po Myers'a karetkę i przetransportować go w inne miejsce. Oczywiście, lekarze nie zabezpieczyli ciała, po prostu wsadzili go na noszach do pojazdu i ruszyli w drogę. Podczas niej Michael, mimo rozległych ran na ciele, wstał i wymordował załogę karetki, a swe kroki skierował do... na pewno domyślacie się gdzie. Tymczasem w Haddonfield trwa święto Halloween. Siostra Myers'a wydała na świat swoją córkę Jamie, która mieszka w zastępczej rodzinie. Wiadomo wam zapewne, że pan Michael nie za bardzo przepada za swoją rodziną i każdego żyjącego jej członka stra się wysłać na tamten świat. Nie inaczej jest tym razem. Mała Jamie jest w niebezpieczeństwie, bo morderca, który jest jej wujkiem (mieć takiego wujaszka to marzenie każdego, hehe, zmierza do miasteczka. W ślad za Myers'em podąża Dr.Loomis i natychmiast alarmuje miejscową jednostkę policji.

Twórcy wybrnęli udanie z trudnej sytuacji, w jakiej postawiła ich poprzednia część. Wątek fabularny jest tym razem znakomity. Od razu chce się oglądać film. Atmosfera, w porównaniu do dwóch pierwszych części, prawie nie uległa zmianie. Mało tego, można by pokusić się o twierdzenie, że w niektórych elementach obraz ten przewyższa dwa poprzednie filmy z serii. Co więcej, ani na chwilę nie odczuwa się nudy. Autorzy o wiele bardziej się postarali także przy realizacji efektów wizualnych. Co prawda, nadal mało widać i nie są to sceny na miarę "Piątku trzynastego" i filmów Fulciego, ale porawa jest znaczna. Scenerie jak zwykle są bardzo nastrojowe. Osiedla amerykańskie oraz przedmieścia robią wrażenie. Michael Myers prezentuje się dosyć dobrze, ale w porównaniu do poprzednich jego kreacji, niczym szczególnym się nie wyróżnia. Nosi dziwną maskę, trochę zbyt białą i porusza się jeszcze sztywniej, ale być może jest to wina obrażeń jakich doznał w starciu z Loomis'em. Pozostali aktorzy grają świetnie. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Donald Pleasence, który wcielił się w postać Dr.Loomis'a należał (niestety, już nie żyje) do moich ulubionych aktorów. Zagrał fantastycznie, a jak utykał na prawą nogę, to mnie też bolała. Rachel (Ellie Cornell), opiekunka Jamie, też dała popis umiejętności aktorskich. Sama dziewczynka zaś (Danielle Haris) mimo młodego wieku zagrała bezbłędnie. Ogólnie obsada wypadła znakomicie. John Carpenter nie był związany z tą produkcją, chociaż jego nazwisko pojawia się przy oprawie muzycznej. W profesjonalnych filmach klasy A, dźwięk zawsze jest bez zarzutu, tak jest też tym razem, a muzyka już stała się kultową wśród fanów „Halloween”. Rzeczywiście, gdy się ją słyszy, przechodzi dreszcz po plecach. Dialogi prezentują się również dobrze, a aktorzy nie gadają bez sensu (szczyt głupoty, to dialogi w filmie "Don't Go on the Woods").

Na tle „jedynki” i „dwójki”, "Halloween IV" wypada całkiem, całkiem...Może godnie reprezentować serię, jest lepszy od części drugiej i przysparza więcej emocji i napięcia, a i miejsca akcji są ciekawsze (w „Halloween II” większość filmu toczyła się w szpitalu, co ujemnie wpływało na nastrój). Warto wspomnieć o końcówce. Pamiętacie sam początek części pierwszej, jak mały Myers, w przebraniu clowna zabił swoją siostrę nożem kuchennym? Tutaj jest podobnie...

Fani Myers'a powinni koniecznie obejrzeć film nie zważając na kiepską „trójkę”. Wszystkim gorąco polecam.

Screeny

HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS HO, HALLOWEEN IV: THE RETURN OF MICHAEL MYERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra fabuła
+ lepsze efekty
+ doskonała atmosfera

Minusy:

- trochę sztywny Myers
- no i chyba wszystko

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -