Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LANDLORD, THE

LANDLORD, THE

Landlord, The

ocena:5
Rok prod.:2009
Reżyser:Emil Hyde
Kraj prod.:USA
Obsada:Rom Barkhordar, Michelle Courvais, Derek Dziak, Erin Myers
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„The Landlord”, pełnometrażowy debiut Emila Hyde’a, jest reklamowany jako nowe wcielenie „Martwego zła” albo „najlepsza komedia grozy od czasu ‘Soku z żuka’.” A jeśli do tego wyszperacie sobie energiczny, napędzany wysokooktanową muzyką trailer filmu, to założę się, że będziecie kupieni. I choć w całości dzieło Hyde’a nie dorasta do poziomu tak zacnego pierwszego wrażenia, zapewnia ono półtorej godziny niezłej, bezpretensjonalnej rozrywki. Nie zapominajmy jednak, że jest to rozrywka klasy B, do tego w wydaniu amatorskim, czego nie udaje się niestety Hyde’owi ukryć.

Filmy amatorskie mają oczywiście swoisty urok, a do tego „The Landlord” naprawdę dobrze broni się na tle większości z nich, ale porównania do „Martwego zła” zobowiązują: reżyserowi tamtego filmu, Samowi Raimiemu, udało się stworzyć dzieło nie tylko brutalne i zabawne, ale do tego mogące zawstydzić wieloma rozwiązaniami technicznymi niejednego profesjonalnego twórcę. Hyde nikogo nie zawstydza. Jeśli już to udaje mu się w kilku momentach efektownie podrobić to i owo, co podpatrzył sobie w ulubionych filmach, ale nikt nie sili się tu na rewolucjonizowanie kina grozy, przełamywanie tabu i inne takie.

Tytułowym właścicielem niebrzydkiej kamienicy jest sympatyczny grubasek Tyler (Derek Dziak), który skrywa jednak niechlubny sekret: otóż wynajmując mieszkania, skazuje on swoich klientów na śmierć poprzez opętanie, rozczłonkowanie lub pożarcie przez parę rezydujących w budynku demonów. Mężczyzna miewa w związku z tym delikatne wyrzuty sumienia, ale jego siostra, twarda i seksowna policjantka Amy (Michelle Courvais), zawsze wie jak mu przemówić do rozsądku i zachęcić go do dalszego dokarmiania demonów. Sprawa komplikuje się jednak kiedy kolejną osobą wynajmującą mieszkanie w przeklętej kamienicy zostaje Donna (Erin Myers) – blondyneczka, która wyraźnie przypada do gustu Tylerowi…

Hyde, który jest również autorem scenariusza filmu, napakował do niego zdecydowanie zbyt dużo atrakcji: poza atakami demonów mamy tu jeszcze wątek ze śledztwem policyjnym w sprawie dokonywanych w budynku morderstw, fragmenty pokazujące jak siostra Tylera pakuje się w nieliche kłopoty pogrywając nieładnie z miejscowymi wampirami, a do tego dostajemy retrospekcje z dzieciństwa Tylera i Amy oraz sceny, w których z problemami natury osobistej (wredny mąż, niechciana ciąża) zmaga się Donna. Nie byłoby w tym nic złego gdyby każdy z tych wątków był tu odpowiednio wykorzystany, ciekawie się rozwijał albo napędzał główną historię. Tak się jednak nie dzieje i w efekcie odnosimy wrażenie, że twórcy nie bardzo wiedzieli co w ogóle począć z takim czy innym tematem, a całkowicie wyrzucić już się go nie dało (dotyczy to zwłaszcza podjętej przez Donnę decyzji o dokonaniu aborcji, która prowadzi co prawda do jednej umiejętnie rozegranej sceny, ale nie znajduje żadnego satysfakcjonującego rozwiązania).

Na szczęście mamy tu parę udanych fragmentów z dziwacznymi, staromodnymi efektami specjalnymi (cieszą zwłaszcza te, w których oglądamy psychodeliczną feerię bezlitośnie kłujących w oczy kolorów), kilka niezłych kreacji aktorskich (szczególnie może się podobać występ atrakcyjnej Michelle Courvais oraz zabawnego Roma Barkhordara w roli demona gustującego w ultrakiczowatych hawajskich koszulach) i zestaw całkiem uczciwych scen komediowych (jak ta, w której demon poddaje się wpływowi reklamy i dokonuje bezsensownych telezakupów).

Jeśli tylko Hyde nauczy się na kilku swoich podstawowych błędach popełnionych podczas pracy przy tym filmie, w przyszłości możemy się po nim spodziewać naprawdę uczciwego kina grozy.

Screeny

HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE HO, LANDLORD, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Michelle Courvais i Rom Barkhordar,
+ kilka udanych scen komediowych,
+ przyjemnie kłujące w oczy efekty specjalne w niektórych scenach…

Minusy:

- …a w innych niestety dość tandetne, pozbawione uroku efekty cyfrowe,
- chaos fabularny,
- niedoprowadzenie do końca niektórych ważnych wątków.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -