Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape

HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape

House of Mystery

ocena:8
Rok prod.:1934
Reżyser:William Nigh
Kraj prod.:USA
Obsada:Ed Lowry, Verna Hillie, John Sheehan, Brandon Hurst
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Groza w obecnym kinie przybiera bardzo różne formy. Jedną z nich jest horror, który strach równoważy ogromną dawką poczucia humoru. Nie inaczej wygląda sprawa w produkcjach z lat 30., gdyż właśnie w roku 1934 Monogram Pictures serwuje nam dzieło „House of the Mystery”, które porusza widza zarówno niezwykle zagmatwaną i egzotyczną intrygą, jak też dużą ilością humoru. A wszystko to zawarte jest w krótkim, bo 62 minutowym, dziele.

Dylan Armstrong podczas wyprawy do Indii jest sprawcą śmierci świętej małpy, przez co szamani rzucają na niego klątwę Kali. Główny bohater po długim czasie powraca do swojej posiadłości w USA. Nie mniej jednak indyjskie przekleństwo towarzyszy mu przez cały czas. Orientalna służąca, posągi bożków czy w końcu wypchany goryl sprawiają, że u kresu swych dni Dylan zaczyna dziwaczeć. Pewnego dnia wzywa wszystkich swoich znajomych i krewnych do adwokata, który oświadcza zainteresowanym, że zostali wybrani spośród wielu osób tylko po to, by odziedziczyć ogromny majątek sędziwego Armstronga. By jednak otrzymać fortunę każdy z przybyłych musi mieszkać tydzień w jego posiadłości. Starczy pomysł wkrótce okazuje się zabójczy dla kilku uczestników imprezy. Natomiast śledztwo przeprowadzone przez inspektorów policji wydaje się być mocno związane z klątwą Kali.

Patrząc na to dzieło z perspektywy czasu chciałoby się, by film poruszał więcej tematów związanych z wierzeniami, kultem czy wreszcie klątwami indyjskimi. Z pewnością wiedza na ten temat w latach 30. mogła być nieduża. Z drugiej strony wszelkiego rodzaju religie odbiegające od katolicyzmu były uznawane za złe, wrogie, czy wręcz satanistyczne. Dlatego też reżyser postanowił ukazać piękno indyjskiej kultury poprzez postać orientalnej tancerki wykonującej w niesamowity sposób taniec brzucha oraz całą masę wschodnich zwierząt. Trudno też dziwić się temu, że twórcy dzieła postanowili położyć nacisk na połączenie egzotyki, komedii i grozy, skoro właśnie te elementy sprawiają, że dzieło jest wspaniałe mimo upływu wielu lat.

„House of the Mystery” jest obrazem niezwykle uniwersalnym, gdyż spodobać się może zarówno miłośnikom starego kina grozy, jak też dla tym, którzy zafascynowani są Indiami. Cała gama elementów skumulowanych w 62 minutowym obrazie jest tak dobrze dobrana, że z pewnością zadowoli większą część kinomanów. W końcu dynamiczna akcja przepleciona z dobrym humorem i niezwykłymi pomysłami reżyserskimi od wieków wróżyły sukces w branży filmowej. Nie inaczej jest w tym właśnie dziele.

Screeny

HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape HO, HOUSE OF MYSTERY a.k.a The Ape

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ pomysł
+ dobór i gra aktorów
+ charakteryzacja
+ choreografia
+ taniec brzucha

Minusy:

- mało o klątwach w hinduizmie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -