Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOLE

HOLE

Hole, The

ocena:5
Rok prod.:2009
Reżyser:Joe Dante
Kraj prod.:USA
Obsada:Chris Massoglia, Haley Bennett, Nathan Gamble, Teri Polo, Bruce Dern, Quinn Lord
Autor recenzji:Drakul
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

wenn du lange in einen Abgrund blickst, blickt der Abgrund auch in dich hinein
(Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas)
F. Nietzsche

Znów zaczynam od górnolotnego cytatu a na dodatek od jednego ze słynniejszych, którego właściwie nie sposób nie znać. Może to i marnotrawstwo używać go w kontekście filmu, który za chwilę będę recenzował, ale pasował mi tu jak ulał. Mam nadzieję, że Fredek się o to nie obrazi, a spieszę dodać, że podany cytat będzie z pewnością ciekawszy niż film pana Dantego (ech, a takie ładne nazwisko facet ma...).

Myślę, że bez cienia wątpliwości możemy uznać, że istnieje taki gatunek jak teenage horror movie (horror o/dla nastolatków). Jeśli nawet nikt oficjalnie nie żongluje takim termin, to i tak jest to fakt. Filmy z tego nurtu charakteryzuje kilka elementów: obecność nastolatków jako pierwszoplanowych bohaterów (często są to jedyni aktorzy w filmie), konstrukcja fabularna „skrojona” na opowieść, z którą młodzi ludzie mogą się identyfikować, liniowa fabuła pełna przewidywalnych zwrotów i ogranych „momentów” gwarantujących piski i krzyki na sali kinowej, a nade wszystko schematyczność i sztampa. Tego typu filmy są przeważnie atrakcyjne wyłącznie dla docelowej widowni, czyli właśnie młodzieży. Starszych co najwyżej one rozśmieszą lub śmiertelnie znudzą. Trzeba jeszcze odróżnić horror, który z założenia ma być straszny i szokować od filmu, który tylko udaje horror, będąc w istocie jakąś przygodówką poplątaną z historią o jakichś średnio groźnych monstrach. Horrory dla młodzieży są klasycznymi wyciskaczami kasy i nie sądzę, aby któryś z reżyserów marzył o przejściu do kronik gatunku z jakimś pamiętnym dziełem. Skoro już to wszystko wiemy, reszta mojej opowieści jawi się dość przewidywalnie...

Film pana Dantego jest typowym przedstawicielem omówionego przed chwilą podgatunku. Jest do tego stopnia typowy, że mógłby uchodzić za wzorzec kręcenia tego typu filmów. Pomysł fabularny jest tak prosty, że tylko Amerykanin mógłby uznać, że na kimś zrobi to jakieś wrażenie – takich filmów powstaje na pęczki. Opowieść sklejono tak, aby nadawała się na wieczorny seans w czasie imprezy u kogoś w domu. Oto matka z dwojgiem synów (starszym, Danem i młodszym, Lucasem) po raz kolejny przeprowadza się do innego miasta, tym razem jakiejś bliżej nieokreślonej mieściny, w której wiele się nie dzieje. Od razu rozumiemy, że cała trójka przed czymś ucieka i nie trzeba wiele czekać, żeby się dowiedzieć, że przed złym ojcem, który kiedyś wyrządzał rodzinie krzywdę. Cała rodzina jest typową amerykańską gromadką, a synkowie klasycznymi egzemplarzami nastolatków „made in USA”. Film początkowo rozwija się niezwykle ślamazarnie, zamieniając mimowolnie w kino familijne na niedzielne popołudnie. Sprawy zmieniają się nieco, gdy Lucas odkrywa przypadkowo w piwnicy klapę zamkniętą na kilka kłódek. Razem z bratem otwierają ją, aby zorientować się, że pod nimi znajduje się bliżej nieokreślony i ciemny tunel bez dna. Naturalnie od chwili otwarcia klapy nic już nie będzie takie samo i niebawem zaczną dziać się niewyjaśnione rzeczy. Dane postanawia jednak zbadać sprawę głębiej i dzięki córce sąsiadów, Julie, która wie, do kogo dom należał wcześniej. Gdy cała trójka nastolatków składa wizytę niejakiemu Carlowi, sprawa się wyjaśnia (oczywiście jest to wersja dla niemyślących, bo każdy raczej już dawno spodziewa się, co powie Carl) – okazuje się, że klapa miała pozostać zamknięta (cóż za niespodzianka), ponieważ w środku czai się Ciemność. Niebawem każde z trójki nastolatków będzie musiało się zmierzyć z własnym strachem, ponieważ spojrzało w Ciemność (patrz cytat z początku). No i... teraz powinno się zacząć coś dziać, jakieś wrzaski chociaż, czy gonitwy, trupy, krew i szlachtowanie, a zamiast tego... film nie przyspiesza choćby o jotę. Wraca ślamazarne tempo, które towarzyszy nam już do końca tego filmu przygodowego o trojgu takich, co patrzyli w Ciemność.

NUDA. To powinna być cała recenzja tego filmu, który ma w sobie tyle horroru, ile Bella ze Zmierzchu seksapilu. Film jest przewidywalny od samego początku, reżyser stosuje typowe zagrywki z samozamykającymi się drzwiami, gasnącym światłem, cieniami na ścianie itp. Jest to tak kiczowate, że aż nie do wiary. Najciekawszy okazał się być animowany klaun, który kojarzył mi się z mini-Jokerem. Jego akurat oglądało się z przyjemnością. Reszta to śmiertelna nuda, a efekty 3D po raz kolejny udowadniają, że na dzień dzisiejszy są wciąż zbędnym dodatkiem w większości filmów. O aktorstwie także wiele się nie da powiedzieć: jest poprawne i już. Chłopak grający Lucasa jest początkowo dość autentyczny i może się podobać, ale szybko zaczyna sięgać do tego samego arsenału zachowań i traci cały swój czar małego chłopczyka. Szkoda, że po aktorach w ogóle nie widać emocji, co niszczy umowność tego filmu i powoduje, że nie sposób identyfikować się z historią, w którą nie wierzą nawet sami aktorzy. Sądzę, że wielu nastolatków również będzie rozczarowanych miałkością tego filmu. Od strony techniczno-wizualnej nie można mu wprawdzie niczego zarzucić, ale umówmy się: poniżej pewnego poziomu nie powinno się już schodzić, więc to nie atut, że film jest zmontowany jak należy.

W podsumowaniu powiem tak: nie róbcie sobie krzywdy i darujcie sobie 90 minut nieprawdopodobnej nudy.

Screeny

HO, HOLE HO, HOLE HO, HOLE HO, HOLE HO, HOLE HO, HOLE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ animowany klaun
+ animowany klaun
+ animowany klaun
+ ... hmmm, nic więcej nie pamiętam...

Minusy:

- nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda....
- to gdzie miał właściwie być ten strach?
- to nie jest dobre nawet w kategorii filmu przygodowego dla młodzieży

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -