Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM

HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM

Hometown Legends Ep. 05: Oh Goo The Exorcism

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Lee Jung Sub
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Jae Hee, Lee Young Eun, Jung Eun Pyo, Kim Hak Chul, Han Hye Kyung
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Pierwszy warunek doskonałego społeczeństwa: móc zabić wszystkich, których się nie lubi. / Emil Cioran, Zeszyty 1957-1972 /

Korea XVI w. Ki Joo jest młodym samotnym mężczyzną, który zostawił za sobą tragiczną przeszłość. Nie zdołał uratować swojej ukochanej Yoo Rim, którą mieszkańcy jego rodzinnej wioski powiesili za to, że wdała się w romans ze szlachcicem. Podczas jednej ze swych wędrówek Ki Joo spotyka Chae Ok, dziewczynę łudząco podobną do zmarłej Yoo Rim. Zaintrygowany postanawia pomóc Chae Ok dostać się do położonej na wyspie rodzinnej wioski. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna nie jest mile widziana. Wkrótce wychodzi na jaw, że mieszkańcy są skonfliktowani z ojcem Chae Ok, wójtem osady. Powodem konfliktu jest seria tajemniczych zgonów nawiedzające wioskę. Mieszkańcy twierdzą, że to duchy utopionych w pobliskim jeziorze chłopów i ich rodzin mszczą się na śmiertelnikach za własną tragiczną śmierć. Śmierć, do której miał się przyczynić ojciec Chae Ok, wójt wioski. W końcu mieszkańcy, kierowani przez szamankę Yeon Hwa, postanawiają złożyć w ofierze nadprzyrodzonym prześladowcą ofiarę ze śmiertelnika. Chae Ok – córkę znienawidzonego wójta. Ki Joo tym samym staje przed podobną sytuację: niegdyś nie uratował Yoo Rim, czy teraz uratuje od śmierci Chae Ok?

“Oh Goo The Exorcism” to piąty epizod koreańskiego serialu grozy stacji KBS 2. Poprzednie odcinki ustaliły już markę tej dramy, na którą składają się dwa najważniejsze elementy: niebywale solidna realizacja oraz intrygująca, nie pozbawiona głębszego sensu fabuła. I nie inaczej jest w przypadku piątego odcinka wyreżyserowanego przez Lee Jung Suba. Realizacja jest telewizyjna, ale niektóre sceny nakręcono z iście filmowym rozmachem (finał). Znów jest zatem bardzo przyzwoicie od strony wizualnej: zdjęcia są stylowe, scenografia zgodna z epoką Joseon, kostiumy kolorowe a statyści liczni. Jedynie co może razić, to nieco częstsze korzystanie z efektów komputerowych, które stosowane w nadmiarze nigdy nie służą filmowej grozie. I gdyby chcieć się czepiać szczegółów, to cokolwiek dziwnie prezentują się na twarzach szesnastowiecznych chłopek nieskazitelne makijaże. No, ale to tylko drobiazg.

O wiele większy problem jest z grozą, nie tylko zresztą w tym epizodzie. Oczywiście po produkcji telewizyjnej nie należy się wiele spodziewać, jeśli chodzi o pomysłowość w kreowaniu „strasznych scen”, z drugiej zaś strony dobra scena grozy nie wymaga wiele. Wystarczy dodać trochę napięcia, makabry i całość inteligentnie zmontować i już mamy porządną scenę grozy. Niestety, te które oglądamy w “Oh Goo The Exorcism” nie wywołały we mnie (oraz w każdym średnio zaawansowanym odbiorcy horrorów) większych emocji. Efekty komputerowe nie poprawiają w tym względzie poziomu strachu.

Ale nie od dziś wiadomo, że koreańskie horrory – czy to pełnometrażowe czy telewizyjne – nie są straszne. Od przerażania widzów koreańscy filmowcy wolą widzów…wzruszać. Fakt, dość nieoczekiwane emocje jak na horror, ale taka już uroda miejscowych filmów grozy. Ma to też dobrą stronę, bo twórcy przykładają większą uwagę do psychologii postaci, ich motywacji, zachowania. Podobnie jest w “Oh Goo The Exorcism”, w którym postacie choć nie odznaczają się jakimś szczególnym skomplikowaniem (wszak to tylko pojedynczy odcinek serialu TV), lecz nie można powiedzieć, że są schematyczne i jednokreskowe. Piąty epizod „Hometown Legends” na przykładzie losów Ki Joo oraz ojca Chae Ok porusza interesujący problem konfliktu miedzy interesami jednostki a społeczeństwa. W “Oh Goo The Exorcism” społeczność okazuje się okrutna wobec jednostki – zabija Ki Joo ukochaną i chce poświecić życie Chae Ok. W obu przypadkach kieruje się dobrem ogółu – czasem trzeba poświecić jednostkę, by ratować społeczność. Podobnie myślał ojciec Chae ok, pozbywając się w brutalny sposób zarażonych ospą mieszkańców wioski, by tym samym uratować tych, którzy się jeszcze nie zarazili. Wójt uwolnił osadę od zarazy, ale ściągnął gniew zmarłych, co w konsekwencji przyczyniło się do kolejnej tragedii. Twórcy tego odcinka „Hometown Legends” dowodzą, że zło rodzi zło, agresja agresję a jedna tragedię następną. Ten łańcuch zła może trwać w wieczność, jeśli ktoś go nie przerwie jednym prostym, magicznym słowem: „przebaczam”. Społeczności pokazane w tym filmie nie potrafią przebaczać, co uruchamia spiralę zła i niepotrzebnej śmierci. Z drugiej jednak strony drobna rysa, drobne ustępstwo, drobna słabość społeczności wobec jednostki może się okazać zaczątkiem klęski wszystkich. Czyż nie tak dochodziło do rewolucji – tych krwawych i tych pokojowych? “Oh Goo The Exorcism” to tylko epizod telewizyjnego serialu, ale jeśli skłania to tego rodzaju refleksji, to tylko podnosi jego wartość. Niemniej ta recenzja ukazuje się na stronach portalu poświeconego horrorowi, a ten wypada kiepsko w tym odcinku „Hometown Legends”. Ma to, oczywiście, konsekwencje w niewysokiej końcowej ocenie.

Screeny

HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM HO, HOMETOWN LEGENDS EP. 05: OH GOO THE EXORCISM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ solidna realizacja
+ ciekawa, skłaniająca do niegłupich myśli fabuła
+ śliczna Lee Young Eun

Minusy:

- kiepsko się sprawdza jako straszący widzów horror
- to tylko telewizyjna produkcja

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -