Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOW AWFUL ABOUT ALLAN

HOW AWFUL ABOUT ALLAN

How Awful About Allan

ocena:6
Rok prod.:1970
Reżyser:Curtis Harrington
Kraj prod.:USA
Obsada:Anthony Perkins, Julie Harris, Joan Hackett, Kent Smith
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ukazanie bezsilności człowieka wobec żywiołu i towarzyszące temu zajściu wyrzuty sumienia są bardzo często podejmowanym tematem w filmach. Tym razem mamy jednak do czynienia z historią opowiedzianą z punktu widzenia człowieka, który się nie sprawdził. Widzimy jego rozpad, walkę, kolejne próby powrotu na łono społeczeństwa.

Dom Allana zaczyna się palić. Mężczyzna nie jest w stanie uratować z pożaru swojego ojca, jego siostra dotkliwie zraniona uchodzi z życiem. Ze względu na doznany szok główny bohater spędza osiem miesięcy w szpitalu dla umysłowo chorych. Doznaje również uszkodzenia wzroku, w skutek czego widzi tylko zarysy przedmiotów i osób. Powrót do domu i silnie działająca wyobraźnia sprawia, że nasz bohater dostaje ataków panicznego strachu, dręczy go bezsenność, co jeszcze bardziej pogarsza jego stan. Mimo usilnych starań siostry, Allan czuje się na tyle źle, że chce powrócić do szpitala. Jednakże napięcie sięga zenitu kiedy okazuje się, iż ktoś podsyca jego wyobraźnię.

Film ukazując historię bezsilnego człowieka wskazuje widzowi uwagę na to, jak wielkie znaczenie dla każdego osobnika ma jego własna wyobraźnia, która najczęściej uaktywnia się w sytuacjach ekstremalnych. Bohater wracając do zdarzeń z feralnej nocy nie potrafi myśleć o czymkolwiek innym. Zapęta swoją egzystencję dręcząc się wyrzutami sumienia, które i tak niczego nowego nie wnoszą do jego życia. Taki rozpad i swoista dezintegracja jednostki jest dosyć dobrze przedstawiona w naszym filmie, nie mniej jednak brakuje w nim jakiegoś bezpośredniego łącznika między widzem a głównym bohaterem. Czegoś, co pozwoliłoby nawiązać relację, poznać bliżej, podejść do tytułowego Allana. Być może brak tego typu zabiegu spowodowany jest ingerencją osób trzecich w całe zdarzenie. Ktoś bowiem chce, by nasz bohater myślał, iż jest szalony.

Choroba psychiczna bardzo sugestywnie przeplata się z podsuniętymi zjawami, krzykami w środku nocy czy wreszcie palącymi się wszędzie kominkami. Nie mniej jednak wyśmienity pomysł nie jest tak dobrze pokazany, jak by się tego chciało. Ze względu na małą ilość bohaterów doskonale wiadomo kto może wpływać na fantazję Allana. W związku z tym zakończenie nie jest tak zaskakujące, jak mogłoby być.

Podsumowując całe dzieło, można powiedzieć jedno – film oparty jest na doskonałym pomyśle, który jednak nie został w pełni wykorzystany. Z pewnością nie jest to wynik ani budżetu, ani małej liczby aktorów. Wydaje się, że brakuje jakiegoś małego elementu sklejającego całość, a to niestety pozostawia w widzu niedosyt.

Screeny

HO, HOW AWFUL ABOUT ALLAN  HO, HOW AWFUL ABOUT ALLAN  HO, HOW AWFUL ABOUT ALLAN  HO, HOW AWFUL ABOUT ALLAN  HO, HOW AWFUL ABOUT ALLAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gra aktorska
+ pomysł
+ scenografia

Minusy:

- mało zaskakujący

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -