Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF THE FRANKENSTEIN

HOUSE OF THE FRANKENSTEIN

Dom Frankensteina

ocena:8
Rok prod.:1944
Reżyser:Erle C Kenton
Kraj prod.:USA
Obsada:Boris Karloff, Lon Chaney, John Carradine
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wszystkie filmy, w których tytule pojawia się słowo Frankenstein od razu odsyłają widza do niedoścignionego obrazu pod tym właśnie tytułem. Tym razem jednak oprócz tytułowego monstra widz może się również cieszyć oglądaniem wampirów, wilkołaków, garbusów i wszelkiej maści istot pokrewnych zarówno człowiekowi jak i potworom. Tego typu nawarstwienie bohaterów znanych i lubianych wydaje się być przesadzone, niemniej jednak film „House of the Frankenstein” jest bardzo dobrym obrazem ukazującym przeróżne postaci z odpowiednią dozą zarówno czarnego humoru jak i horroru.

Doktor Gustav Niemann ucieka z więzienia. Podczas pracy w cyrku udaje mu się wskrzesić Draculę. Książę Ciemności w podzięce postanawia spełnić jego życzenie – rozkochać przepiękną Ritę. Zadanie to prawie się udaje, ale mordercze promienie wschodzącego słońca zabijają najsłynniejszego wampira i zmieniają matrymonialne zamiary najpiękniejszej kobiety. Zniesmaczony doktor rusza w dalszą podróż z cyrkowcami. Po krótkim czasie trafia na jaskinię, która mieści w sobie zamarznięte ciała wilkołaka i potwora Frankensteina. Niemann nie zastanawiając się ani chwili postanawia ożywić legendarne potwory.

W filmie „House of the Frankenstein” reżyser postarał się o to, by widz nie mógł się nudzić. Z każdej strony atakują odbiorcę najróżniejsze stwory. Ich historie znane z wielu filmów kumulują się w jednym dziele, co więcej, łącząc się budują nową jakość, która doskonale opisuje ich dalsze losy. Wspaniała gra aktorska dodatkowo buduje akcję dzieła. Ale w końcu nie mogłoby być inaczej, skoro reżyser postarał się o to, by w jego filmie zagrały gwiazdy, które doskonale wiedzą, w jaki sposób należy wykreować kolejne postacie.

W dziele tym również muzyka zwraca uwagę widza. Z jednej strony wydaje się, że słyszymy znane motywy muzyczne towarzyszące różnym filmom grozy, które z pewnością zna i lubi każdy widz rozmiłowany w starych filmach. Z drugiej jednak, podobnie jak z postaciami, połączenie starych elementów buduje nową jakość, która nie dość, że doskonale pasuje do filmowych wspomnień, to dodatkowo poprzez przemieszanie wprowadza innowacyjne rozwiązania. A w końcu w każdym filmie chodzi o to, by zobaczyć zarówno coś nowego, jak też nie zagubić się w samym nowatorstwie.

Film ogląda się bardzo dobrze. Można sobie przypomnieć historie, które wiele razy widzieliśmy w ogromnej ilości dzieł. Mimo to są one tak dobrze pokazane, że chce się je oglądać po raz kolejny. Do tego drobna dawka humoru i równie komiczna mimika aktorów rodem z kina niemego sprawia, że „House of the Frankenstein” jest wyśmienitym kąskiem dla widzów, którzy nie boją się sięgnąć po czarno-biały film.

Screeny

HO, HOUSE OF THE FRANKENSTEIN HO, HOUSE OF THE FRANKENSTEIN HO, HOUSE OF THE FRANKENSTEIN HO, HOUSE OF THE FRANKENSTEIN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dużo wątków logicznie budujących akcję
+ scenografia
+ gra aktorska
+ muzyka

Minusy:

- trochę za mało zaskakujących motywów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -