Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HORRIBLE WAY TO DIE, A

HORRIBLE WAY TO DIE, A

Straszna śmierć

ocena:10
Rok prod.:2010
Reżyser:Adam Wingard
Kraj prod.:USA
Obsada: AJ Bowen, Joe Swanberg, Amy Seimetz
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Gdyby ktoś chciał wydać opinię jedynie na podstawie opisu filmu Adama Wingarda, „A Horrible Way to Die”, to z pewnością nie byłaby ona entuzjastyczna. Oto kolejny seryjny morderca ucieka z więzienia po to by zemścić się na tych, którzy przyczynili się do jego schwytania. W kinie grozy postać seryjnego mordercy doczekała się własnej konwencji. Nakazuje ona przedstawiać zabójcę jako istotę, która wskutek swojej okrutnej, morderczej działalności wręcz zasłużyła na to, aby ją pojmać i skazać. Co więcej często jest ona dumna ze swoich zbrodni i przeważnie jest na tyle socjopatyczna, że nie jest w stanie nawiązać żadnych bliższych relacji z innymi ludźmi. Seryjny morderca jest zły do szpiku kości i jego ostateczna śmierć czy to wskutek pościgu, czy też w wyniku skazującego wyroku sądu wydaje się być jedyną słuszną drogą, a być może nawet podświadomym celem, do którego dąży. Swoistego rodzaju samodestrukcja zdaje się być klasycznym modelem postaci serial killera w ogromnej ilości filmów z pogranicza thrillera i horroru.

W „A Horrible Way to Die” trafiamy na koniec historii, happy end, który tak wiele razy widzieliśmy już w kinie. Seryjny morderca przebywa w więzieniu, a jego dziewczyna zaczyna nowe życie. Kobieta wciąż nie jest w stanie uwierzyć, że jej wybranek popełnił ogromną ilość zbrodni i że ostatecznie okazało się, iż został zatrzymany na skutek jej nadmiernej dociekliwości. Dziewczyna całą winę przyjmuje na siebie i alkoholizm, z którym boryka się od lat. W swym „nowym” życiu bohaterka pragnie przede wszystkim zerwać z nałogiem. I otrzymuje od losu taką szanse. Na jednym ze spotkań grupy AA poznaje Kevina, który zdecydowanie jest nią zauroczony. Wszystko wydaje się być na dobrej drodze do tego by nowy związek mógł się rozwijać i ostatecznie wyrwać Sarę z koszmaru przeszłości. Tymczasem główny bohater ucieka z więzienia. Ale ktokolwiek spodziewa się zakończenia banalnego lub też konwencjonalnego z pewnością będzie zaskoczony.

Intryga w filmie jest prowadzona w tak prosty i oczywisty sposób, że można by było przewidywać kwestie, które aktorzy za chwilę wypowiedzą. Skromny budżet i aktorzy amatorzy początkowo kreują atmosferę oczywistości, nijakości. Jednak w miarę upływu czasu coś zaczyna pociągać w przedstawionej historii i nie pozwala przerwać seansu. Akcja tak się komplikuje, że w życiu nie przyszło by nam do głowy, że film – sztuka fikcji byłaby w stanie zaoferować nam tak niewiarygodną historię. Zakończenie istotnie wieńczy dzieło a my zapominamy o naszych początkowych wątpliwościach.

To, co najbardziej niepokoi od pierwszych minut filmu to zdjęcia oraz sposób prowadzenia kamery. Widzimy fragmenty a nie całą sytuację czy postać. Łza w oku ofiary wzrusza nas bardziej niż, gdyby pokazano jej zapłakaną twarz. Widz ma świadomość, że otrzymując jedynie szczegóły, tak naprawdę nie jest w stanie zrekonstruować całości. Inny przykład: mieszkanie Sary ukazane jest poprzez miliony kolorowych świateł, które wprowadzają jakieś świąteczne ciepło, jednak rozpraszają nasze wyobrażenie o jego całościowym wyglądzie. Wszystko wydaje się dziać w tajemniczym „gdzieś”, z postaciami, których - choć wydają się nam bliskie - nie jesteśmy w stanie ogarnąć w całości. Czyżby reżyser chciał nam pokazać rzeczywistość, którą znamy z porannej prasy?

Zaskakująca pointa filmu to nie wszystko. Niekonwencjonalna konstrukcja obrazu, a nawet paradoksalnie amatorstwo w każdej możliwej dziedzinie produkcji filmowej sprawiają, że świat przedstawiony w obrazie Wingarda staje się nam zaskakująco bliski. Ponieważ „A Horrible Way to Die” nakręcony jest tak, by zdjęcia i sam sposób prowadzenia kamery wystarczał za artyzm filmu i co ciekawe - istotnie wystarcza. Minął miesiąc od obejrzenia przez mnie filmu Wingarda, a ja wciąż odkrywam nowe spostrzeżenia na temat jego obrazu.

Screeny

HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A HO, HORRIBLE WAY TO DIE, A

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieziemskie zdjęcia
+ doskonała muzyka
+ wyśmienita charakteryzacja
+ niesamowita historia

Minusy:

- nie zauważyłam

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -