Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE

HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE

The Haunted World Of El Superbeasto

ocena:5
Rok prod.:2009
Reżyser:Rob Zombie
Kraj prod.:USA
Obsada:głosy: : Tom Papa, Sheri Moon Zombie, Paul Giamatti, Rosario Dawson
Autor recenzji:gościnnie: Patryk Hertel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Rob Zombie jest twórcą, który przyzwyczaił widza do specyficznej odmiany horroru. Jego obrazy ociekają krwią, są pełne sadyzmu ale i bardzo specyficznego rodzaju czarnego humoru. Postacie, oglądane w „Domu 1000 trupów”(2003), czy też jego sequelu - „Bękartach Diabła”(2005) są groteskowe i nie wiadomo czy bardziej śmieszą, czy przerażają.. Tak samo przedstawia się sytuacja w stworzonym przez niego filmie animowanym, „The Haunted World Of El Superbeasto”.

El Superbeasto to celebryta w masce meksykańskiego zapaśnika, któremu życie umilają zawsze tłumnie go otaczające, piękne kobiety. Kiedy w oko wpada mu kolejna – striptizerka,Velvet von Black, Beasto postanawia ją zdobyć. Ubiega go w tym Dr. Satan, który zamierza ożenić się z von Black i tym samym zapanować nad światem. Tytułowy bohater w towarzystwie swej seksownej siostry, superbohaterki Susie-X, wyrusza w pogoń za wybranką aby pokrzyżować ten demoniczny plan.

Tak pokrótce przedstawia się główny wątek animacji Zombiego, jednak jest on tylko tłem do wszelkich intertekstualnych odniesień, jakimi raczy nas autor. „The Haunted World Of El Superbeasto”jest filmem bardzo dynamicznym i chaotycznym jednocześnie. Twórcy nie dają widzowi skupić się na jednym gagu, bo za chwilę rozpoczyna się następny. W każdej scenie przenikają się sex, przemoc i czarny humor. Film zawiera w sobie mnogość postaci, które często wydają się pojawiać bez określonego powodu. Wygląda to tak, jakby Rob Zombie miał mnóstwo pomysłów na jednoczesne przestraszenie i rozbawienie widza i na siłę upchnął je w jednej kreskówce. Mamy tu bowiem Obcego, King Konga, narzeczoną Frankensteina a nawet Kapitana Spauldinga – jednego z bohaterów „Domu 1000 trupów”. Również ich rola w całej opowieści jest bardzo różna i o ile King Kong jest sługą Dr. Satana, o tyle Obcy już tylko siedzi przy barze... Oprócz nich przez cały film pojawiają się hordy nazistów – zombie na motocyklach. Pomimo wprowadzenia i ostrzeżenia, od którego rozpoczyna się projekcja, nie można oprzeć się wrażeniu, że jest ich po prostu za dużo naraz. W filmie zostało również wykorzystanych kilka charakterystycznych motywów, znanych widzom. Jest to na przykład zrzucenie na głowę Dr. Satana wiadra pełnego krwi, podczas ceremonii jego zaślubin z Velvet von Black. Ta zniewaga powoduje u niego wybuch niekontrolowanej złości, podobnie jak w pierwowzorze „Carrie” Briana De Palmy na podstawie powieści Stephena Kinga z 1976 roku. Drugim tego typu zapożyczeniem jest scena pościgu z brytyjskiej serii o Benny Hillu, z charakterystycznym motywem muzycznym.
Tym, co przemawia za produkcją Zombiego, jest świetna kreska, jaką narysowane są postacie – w szczególności kobiece. Jest to rodzaj animacji, jaki mogliśmy oglądać w bajkach z serii Merrie Melodies, z tym że adresowany do dorosłego widza. Dlatego zarówno bardzo eksponowany aspekt erotyczny jak i rozliczne sceny gore nie pozostawiają u odbiorcy niedosytu związanego z faktem, że ogląda film animowany. Całości dopełniają bardzo cięte, pełne wulgaryzmów dialogi i odpowiadająca idei filmu muzyka.

„The Haunted World Of El Superbeasto” jest filmem adresowanym wyłącznie do miłośników twórczości Roba Zombi, przyzwyczajonych do przekraczania granic dobrego smaku i absurdalnego czarnego humoru. Tym co najbardziej odróżnia go od fabularnych dokonań reżysera jest nadmierna obfitość i skondensowanie tych wszystkich zabiegów. Widza, który nie miał styczności z wymienionymi wyżej filmami i nie jest obeznany ze specyficznym światopoglądem autora, obraz ten prawie na pewno zmęczy.

Screeny

HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE HO, HAUNTED WORLD OF EL SUPERBEASTO, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ znakomicie narysowane postacie (szczególnie żeńskie)
+ muzyka
+ odniesienia do innych filmów grozy

Minusy:

- zbyt wiele pomysłów jak na jeden film
- chaos
- specyficzny styl Roba Zombie (dla wiernych fanów to będzie plus)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -