Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PEUR(S) DU NOIR

PEUR(S) DU NOIR

Strach(y) w ciemności

ocena:8
Rok prod.:2007
Reżyser:Blutch, Marie Caillou
Kraj prod.:Francja
Obsada:Aure Atika, Guillaume Depardieu Guillaume Depardieu, Nicole Garcia
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Co łączy Blutch'a, Charles'a Burnsa, Marie Caillou, Pierre'a Di Sciullo, Lorenzo Mattotti'ego i Richarda McGuire poza rysowniczym kunsztem? Wspólnie stworzone dzieło filmowe, które w czarnobiałej tonacji opowiada o trawiących ludzkość lękowych obsesjach.

Lęk jest integralną częścią świata ludzkich przeżyć i doznań. Nieodczuwalnie lęku może okazać się tak samo niebezpieczne jak tkwienie w nim cały czas. To czego się boimy odzwierciedla także to kim jesteśmy. Nasze koszmary są wielokrotnie obrazem zakorzenionych w naszej duszy słabości i marzeń. Kino wielokrotnie stawia sobie pytanie: Czy jesteśmy twórcami swoich lęków, czy niewolnikami? Być może obydwoma jednocześnie?

Sześciu wybitnych rysowników łączy siły, talent i kreski w wielowątkowej animacji „Strach(y) w ciemności”. Opowiedziane przez nich historie poruszają różnych obszarów, wywołujących ludzką fobię, odpowiadają na odmienne pytania o naturę lęku i źródło strachu.

Każdy z artystów ukazuje na ekranie własną wizję rzeczywistości wypełnionej obawami. Bohaterami epizodów są niejednokrotnie dzieci, co bez wątpienia potęguje poczucie obawy.
Dużą zaletą animacji jest jej niejednoznaczność. Wykorzystanie konwencji charakterystycznej dla horroru, przesiąkniętych makabrą obrazów pomieszane jest z monologami z poza kadru, w których pojawiają się stwierdzenia na temat bolączek współczesnego społeczeństwa, padają słowa takie jak: rasizm oraz terroryzm. Wypowiedzi te kojarzyć mogą się z wyznaniem pacjenta na kozetce psychiatrycznej. Można zatem zadać sobie pytanie, czy narracje ukazane w filmie nie mają „freudowskiego” autoterapeutycznego celu – leczenie z lęku poprzez opowiadanie o nim. Warto zwrócić zatem uwagę na fakt, że historie są opowiadane z perspektywy głównego bohatera wydarzeń, narracje w epizodach są zazwyczaj pierwszoosobowe. Seans filmu „Strach(y) w ciemności” przypomina wizytę u starego bajarza, który przedstawia słuchaczom baśnie i klechdy i przekonuje, że opowiedziane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Fantastykę grozy, przeplatają wspomniane frenetyczne wyznania zlęknionego człowieka,


Wielowątkowość antologii nie utrudnia jej odbioru. Mimo różnych tematów oraz stylów rysowniczych „Strach(y) w ciemności” jawią się jako niezwykle niepokojący obraz fantazmatów lękowych trawiących ludzkość. W dziele mamy do czynienia z historiami z różnych epok, różnych ośrodków kulturowych, a traumatyczne doświadczenia dotykają osoby zarówno bardzo młode jak i dojrzałe, studentów, mieszkańca małego rybackiego miasteczka, azjatycką uczennicę, podstarzałego szlachcica terroryzującego podległą mu okolicę za pomocą swego groźnego psa.

Fani mocnych wrażeń i silnych efektów mogą poczuć się rozczarowani. Największą dysproporcję widać w filmie pod względem rysunkowym. Osobiste preferencje wizualne mogą sprawić, że dane epizody ogląda się z mniejszym zaangażowaniem. Siła przekazu jest ściśle skoligowana z grą czerni i bieli, wyglądem postaci, kreacją przestrzeni.

Mimo pewnych niedociągnięć oceniam animację dosyć wysoko. Trudno mi bowiem nie docenić jej artystycznego kunsztu oraz subtelnego, ale wyraźnego odejścia od sztampowych rozwiązań wykorzystywanych w animacjach grozy.

Screeny

HO, PEUR(S) DU NOIR HO, PEUR(S) DU NOIR HO, PEUR(S) DU NOIR HO, PEUR(S) DU NOIR HO, PEUR(S) DU NOIR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mroczny klimat
+ ciekawie prowadzona narracja
+ uczucie niepokoju, które wywołuje seans
+ oryginalność w ujęciu tematu

Minusy:

- brak gwałtownych zwrotów akcji, wspomagających budowanie napięcia
- tak silne zróżnicowanie „kreski” może drażnić oko bądź poszczególne obrazy mogą zawodzić widza w zestawieniu z innymi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -