Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LAST HOUSE ON THE LEFT

LAST HOUSE ON THE LEFT

Ostatni Dom po Lewej

ocena:8
Rok prod.:1972
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Sandra Cassel, Lucy Grantham, David Hess, Fred J.Lincoln
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.41
Głosów:49
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 8
Drachu - 8
GrzEGOrz - 6
Skaraś - 7

Debiut reżyserski Wes'a Craven'a. Recenzje tego filmu pisałem już w 97 roku, jednak od tamtego czasu upłynęło już wiele latek i postanowiłem zrobić to jeszcze raz.

Lata 70-te, Stany Zjednoczone. Dwie młode dziewczyny mieszkają ze swoimi rodzicami. Szybko jednak dojrzewają i chcą poznać więcej świata. Zabawić się trochę. W tym celu wybierają się na hipisowski koncert. Aby go sobie urozmaicić zamierzają dokupić działkę „trawki”. W tym samym czasie policja poszukuje zbiegłej grupy gwałcicieli i psychopatów oskarżonych o morderstwo. Pech chciał, że nastolatki zaczepiają członka poszukiwanej bandy chcąc kupić od niego narkotyk. Ten zaprowadza je do mieszkania, gdzie urzędują bandyci. Tam dziewczyny wpuszczone zostają w pułapkę. Od tej pory ich życie zmienia się w koszmar. Psychopaci znęcają się nad nimi i bawią się w chore gry. Wydaje się, że nie ma stąd ucieczki.

Historia została przedstawiona w fenomenalny sposób. Jest taka prosta, że wydaje się bardzo prawdziwa wywołując tym samym uczucie autentycznego niepokoju. Wczuwamy się bez trudu w akcję filmu i zaczynamy współczuć dziewczynom, które znalazły się w tragicznej sytuacji. Atmosfera jest napięta. W pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas mógł znaleźć się na miejscu nastolatek. Być może wykonanie tej produkcji nie jest czymś wyjątkowym (budżet filmu nie był wysoki), ale to się akurat tutaj nie liczy. Craven chciał stworzyć obraz przerażający, ale praktycznie zupełnie rezygnując z efektów gore. Efekty wizualne są więc znikome. Efekty dźwiękowe również nie prezentują się najlepiej, szczególnie muzyka, która nie pasuje, ale te bardzo ważne elementy w horrorach, w tej produkcji nie mają większego znaczenia. Oczywiście, jeżeli sceny gore zostałyby dodane, otrzymalibyśmy jeszcze drastyczniejszy obraz Ale Wes Craven słynie z tego, że oszczędza widzowi mocnych scen. Najlepszym na to przykładem jest chociażby seria "Krzyk" albo nawet (pewnie się narażę) "Koszmar z ulicy Wiązów". Bardzo podobały mi się scenerie, w których toczy się akcja. Na początku jest to mieszkanie oprawców, ale potem opowieść rozgrywa się w lesie i nad jeziorem oraz w domu nieopodal. Najważniejszą rolę w „Last House of The Left” odgrywa nastrój. W momencie przeniesienia akcji do lasu jeszcze bardziej się on pogłębia i sprawia, że z jeszcze większym zainteresowaniem śledzimy dalsze losy nastolatek i maltretujących je psychopatów. Aktorstwo, mimo że w większość ról zagrali amatorzy, stoi na wysokim poziomie. Dziewczęta znakomicie odgrywają swoje role, co do oprawców, którzy je porwali można mieć pewne zastrzeżenia, ale ogólnie wszyscy dobrze się sprawili. Trochę naiwnie prezentuje się końcówka filmu. Jest to jeden z nielicznych słabych punktów tej produkcji.

„Last House On the Left” jak na debiut reżyserski udał się znakomicie. Craven pokazał przerażający obraz dysponując niewielkimi środkami. Uzyskał go, nie posługując się efektami gore, lecz przez stworzenie niesamowitego nastroju. I dobrze mu to wyszło. Choć na pewno fani mocnych wrażeń będą zawiedzeni (ja też się trochę zawiodłem na efektach), to film jest godny polecenia.

Screeny

HO, LAST HOUSE ON THE LEFT HO, LAST HOUSE ON THE LEFT HO, LAST HOUSE ON THE LEFT HO, LAST HOUSE ON THE LEFT HO, LAST HOUSE ON THE LEFT HO, LAST HOUSE ON THE LEFT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ doskonała atmosfera grozy
+ debiut reżyserski Wes'a Cravena

Minusy:

- znikome efekty wizualne
- kiepska muzyka

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -