Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13

LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13

Long Weekend

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:Taweewat Wantha
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Natpassara Adulyamethasiri, Acharanat Ariyaritwikol, Chinawut Indracusin
Autor recenzji:Dariusz Kick
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nom, Beam i Pui to nastoletnie Tajki, które wraz ze swoimi kolegami Jack’iem i Boy’em postanowili udać się na pewną wyspę, która jest owiana złą sławą. Kiedy są już na miejscu, okazuje się, że dotarł tam również Thongsook, przed którym ukrywali ten wypad. Dlaczego? Chłopak nie dość, że wydaje się być lekko upośledzony, to ma jeszcze jedną przypadłość. Od dziecka jest nawiedzany przez duchy. Jedyną ochroną przed niechcianymi gośćmi jest amulet, z którym się nie rozstaje. No i oczywiście podkochuje się w Nom. Na wyspie ojciec jednego z nastolatków ma posiadłość, w której zamierzają się zatrzymać i dobrze bawić. Ale czy zabawa będzie przednia?

Zanim akcja się zawiąże, poznajemy historię wyspy i pewnej świątyni, do której oczywiście kilkoro z głównych bohaterów uda się i w przypływie chwili zamkną Thongsooka w czymś w rodzaju krypty zamieszkiwanej ponoć przez demona. Tutaj wszystko zaczyna się komplikować. Okazuje się, że krypty nie da się otworzyć, więc wszyscy biegną do domu, żeby znaleźć jakieś narzędzia. Ale ponieważ rozpada się ulewny deszcz, postanawiają zrobić zakrapianą imprezkę. Za Thongsookiem nikt w zasadzie nie przepada a alkohol z tajemniczą domieszką czyni z domówki szaloną imprezę. Od rana zaczynają się schody i nic już nie będzie takie samo.

Co uderza w tej produkcji, to jej „amerykańskość”. Gdzie nie dotarli europejscy kolonizatorzy, tam sięgnęła amerykańska popkultura. Mamy, więc klasyczną fabułę, grupa zidiociałej młodzieży wybiera się w zakazane rewiry. Jest wśród nich oczywiście jedna postać, trochę rozważna, trochę romantyczna, taka, co to zasługuje na przeżycie. Jest również kilka momentów, w których film próbuje być śmieszny. Ze skutkiem umiarkowanym. Efekty specjalne stoją na przyzwoitym poziomie. Tak, więc film jest pełen kalek gatunkowych, postaci żywcem wyjęte z setek innych filmów jest i trzynastego w piątek, brzmi znajomo?

Mam nieco zastrzeżeń do samej fabuły. Zasadniczo trudno powiedzieć, po co był ten cały wypad na wyspę. Żeby pobalować? Czy może miało to związek z zadaniem, które uczniowie dostali w szkole? Może i jedno i drugie? Ale skoro chcieli przeżyć coś z dreszczykiem, to zabranie ze sobą Thongsooka, wydawałoby się rozwiązaniem idealnym. Szczególnie, że przynajmniej jedna osoba z tej grupki zna dokładnie historię wyspy i świątyni. Film jest tak skonstruowany, żeby nie był zbyt „obcy”, żeby nie powiedzieć trudny w odbiorze dla widowni z USA i Europy. Ale trzeba przyznać, że jako całość ogląda się dość dobrze. Film jest dosyć pomysłowy, jest kilka ciekawych rozwiązań. Choć zarówno aktorzy jak i reżyser nie mają wielkiego dorobku, stworzyli film, który zbyt straszny może nie jest, ale moim zdaniem zasługuje na solidną szóstkę.

Screeny

HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13 HO, LONG WEEKEND a.k.a Thongsook 13

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka ciekawych pomysłów
+ niektóre sceny zasługują na uwagę
+ dobrze się ogląda
+ zakończenie

Minusy:

- fabularne kalki
- schematyczne postaci.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -