Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PURGE, THE

PURGE, THE

Noc oczyszczenia

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:James DeMonaco
Kraj prod.:USA
Obsada:Ethan Hawke, Lena Headey, Max Burkholder, Adelaide Kane, Edwin Hodge, Rhys Wakefield, Tony Oller
Autor recenzji:D.
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Incoming reports show this year's Purge has been the most succesful to date, with the most murders committed.” (Tłum. Z doniesień wynika, że tegoroczna Czystka była najskuteczniejszą z dotychczasowych, a w jej trakcie dokonano rekordowej liczby zabójstw)
/cytat z filmu/

Utopijna wizja niedalekiej przyszłości naszego świata, odmalowana przez Jamesa DeMonaco, ma swoje atuty. Flirtowanie z tematyką przestępczości wymykającej się spod kontroli od dawna fascynowało kino rozrywkowe, które nie stroni od stawiania tez (patrz chociażby wielki przebój z dawnej epoki, czyli Robocop). Do tego dochodzi fakt, że czarnowidztwo odnośnie przyszłości rasy ludzkiej zawsze miało powodzenie i ludzie lubią oglądać różne warianty mrocznej przyszłości zapominając przy tym, że to może dotyczyć także ich. James DeMonaco podjął się ryzykownego zadania przedstawienia świata utopii, gdzie ład i dobrobyt społeczny osiąga się poprzez zaserwowanie ludziom wentyla, przez który mogą dać upust negatywnym emocjom. W tym wypadku wentylem jest możliwość bezkarnego mordowania pobratymców przez całe 12 godzin. Dzięki skanalizowaniu zabójczych instynktów udało się zlikwidować bezrobocie i przywrócić dobrobyt, ponieważ jednostki aspołeczne i niezsocjalizowane są eliminowane w sposób dosłowny. Dzieje się to, jakżeby inaczej, w Ameryce, ale równie dobrze mogłoby w Europie czy Australii, bo nie bardzo widzę to w Azji czy Afryce.

Rys fabularny może sugerować, że film to rodzaj dramatu społecznego, gdzie przyjrzymy się mechanizmom funkcjonowania społeczeństwa oraz skutkom wprowadzenia polityki sankcjonowanego mordu na działanie całego kraju. Wielka szkoda, że tak się nie dzieje. Po ogólnym wstępie akcja zawęża się do losów jednej rodziny (Sandinów), która chce przeżyć spokojnie kolejną Noc Oczyszczenia. Ojciec rodziny jest odnoszącym sukcesy producentem systemów zabezpieczeń, a rodzina żyje w dostatku. Nadchodząca noc stanie się jednak prawdziwym sprawdzianem dla całej rodziny, gdy syn Sandinów postanowi wpuścić do domu bezdomnego człowieka, którego ściga grupa tzw. lepszych obywateli. Ta decyzja nie tylko sprowadza na wszystkich śmiertelne zagrożenie, ale uwalnia także skrywane emocje i pokazuje ile człowieczeństwa pozostało w tych, którzy dotąd pochwalali politykę przyzwolenia na jedną noc bezkarnej rzezi.

Nie chcę zagłębiać się w szczegóły fabularne i analizować przebiegu akcji, ponieważ od chwili wpuszczenia do domu pokrwawionego bezdomnego, cały film natychmiast traci głębię i zamienia się w klasyczny thriller klaustrofobiczny. Rodzina zostaje osaczona w domu, napastnicy w końcu przecież wedrą się do środka, a reszta to pościgi po pomieszczeniach i strzelanina. Dalszy przebieg akcji można dość szybko przewidzieć, chociaż nie mogę powiedzieć, aby poszczególne sceny były złe: jest kilka naprawdę dobrych sekwencji, a zakończenie filmu może się wielu widzom podobać. Niczego nie można także zarzucić warsztatowi filmowemu, bo ogląda się to bardzo dobrze, wartko i z zainteresowaniem. Szkoda po prostu, że film zbyt czytelnie szasta zapożyczeniami, że wspomnę tylko o Funny Games czy Azylu, a jest tu wiele innych. Przez to traci mocno na oryginalności i zamiast pociągnąć dalej historię społeczności zniszczonej przez źle skrywane emocje i niepohamowaną chęć wyżycia się na bliźnich, przeżartej obłudą i nienawiścią, dostajemy akcyjniaka o typowym przebiegu. Wszystko jest tu zrobione na tip top, aktorstwo jest również bardzo przyzwoite, ale wszystko to już widzieliśmy.

Nie odradzam seansu, to będzie dobrze spędzony czas, ale zalecam nie mieć wygórowanych oczekiwań.

Screeny

HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE HO, PURGE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film z ciekawą wizją przyszłości i tezą
+ bardzo dobry warsztat filmowy
+ dobrze dobrani aktorzy
+ kilka bardzo dobrych sekwencji i scen
+ klimatyczny, dość mroczny film

Minusy:

- niewykorzystany potencjał fabularny
- zbyt duże zawężenie perspektywy, które gubi główną tezę
- za dużo przewidywalności w rozwoju akcji
- zbyt dużo zapożyczeń/nawiązań do innych filmów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -