Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HILLS RUN RED, THE

HILLS RUN RED, THE

The Hills Run Red

ocena:8
Rok prod.:2009
Reżyser:Dave Parker
Kraj prod.:USA
Obsada:Danko Jordanov, Janet Montgomery, William Sadler, Sophie Monk
Autor recenzji:Patryk Hertel
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jak powszechnie wiadomo, nic tak nie napędza przemysłu filmowego, jak wszelkie restrykcje. Im bardziej film jest kontrowersyjny, im więcej wszelkie dbające o moralność i poczucie dobrego smaku instytucje czynią przeszkód w jego dystrybucji, im głośniej podnoszony jest krzyk o obrazoburczości danego dzieła, tym bardziej jest ono wyczekiwane. Często zdarza się i tak, że gniot, na którego nikt by nie zwrócił uwagi zyskuje rzesze wiernych fanów i szybko zostaje okrzyknięty pozycją kultową tylko dlatego, że zrobiło się o nim głośno w mediach bo kogoś w jakiś sposób dotknął. Jest to bodajże najsilniejsza i najskuteczniejsza forma reklamy. Temat ten został podjęty przez Dave'a Parkera. Reżyser do niezbyt długiej listy filmów grozy dopisał sobie w 2009 roku bardzo udany slasher, który dzięki pomysłowi na autotematyzm wnosi ciekawy powiew świeżości, do tej bardzo hermetycznej odmiany horroru.

Tyler jest miłośnikiem filmów grozy. Szczególnie zainteresował go legendarny „The Hills Run Red”, owiany złą sławą, zakazany a później także zaginiony obraz z lat osiemdziesiątych XX stulecia. W niejasnych okolicznościach, do współczesności przetrwał jedynie kinowy trailer, oraz materiały z wywiadu przeprowadzonego z reżyserem Wilsonem Wylerem Concannonem. Tyler wraz z dwojgiem przyjaciół chce zrobić wszystko, aby zdobyć zaginioną kopię filmu. W tym celu odnajduje córkę reżysera i nakłania do pomocy w poszukiwaniu dzieła jej ojca. Uzbrojeni w amatorską kamerę i sprzęt do rejestrowania dźwięku, młodzi pasjonaci ruszają śladem legendy.

Pomysł na zrobienie filmu o filmie oryginalny nie jest, nie przeszkadza to jednak w jego wykorzystaniu pod warunkiem, że ma się na to jakiś niebanalny pomysł. Tak sytuacja przedstawia się w przypadku opisywanego filmu. Tego rodzaju legendy istnieją naprawdę. Nieraz zabranianie czegoś z niejasnych przyczyn rzeczywiście jest udziałem instytucji zewnętrznych, często jednak tymi, którzy robią najwięcej szumu wokół filmu, są osoby z nim związane i mające własny interes w jego sprzedaży. Wystarczy tutaj wspomnieć chociażby Stanleya Kubricka i jego słynną „Mechaniczną pomarańczę” z 1971 roku. Sam reżyser zezwolił na wyświetlanie jego filmu w Wielkiej Brytanii dopiero po jego śmierci, stało się tak ponoć dlatego, że film został przyjęty przez tamtejszą krytykę z niezadowoleniem jako zbyt brutalny. Co prawda w przypadku filmu Kubricka zabieg ten nie jest przyczyną kultowości dzieła, „Mechaniczna pomarańcza” broni się sama, jednakże takie zachowanie ze strony reżysera na pewno nie zaszkodziło pozycji filmu, a tylko ją poprawiło. Kolejnym, bliższym tematycznie przykładem są ciekawostki krążące wokół „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” Tobe'a Hoopera z 1974 roku. Niesmak i oburzenie wywołane przez brutalne i bezkompromisowe dzieło został dodatkowo spotęgowany przez informacje o rzeczywistych obrażeniach, jakich doznali aktorzy podczas kręcenia poszczególnych scen, oraz o rekwizytach przez nich używanych. Jak jednak powszechnie wiadomo, z całego tego medialnego szumu i niezadowolenia wyłonił się jeden z najlepszych horrorów wszech czasów.

Temat takich właśnie zabiegów wykorzystali twórcy „The Hills Run Red”. Wyprawa tropem zakazanego i zaginionego dzieła po reżyserze, którego również słuch wszelki zaginął, to coś w rodzaju hołdu dla filmu Hoopera. Postać Babyface'a, oszpeconego i zamaskowanego opóźnionego umysłowo rzeźnika, który wykorzystując przewagę fizyczną oraz bogate zaplecze narzędziowe z piłą mechaniczną włącznie, ściga po leśnych ostępach kolejne ofiary jest oczywistym nawiązaniem do Leatherface'a. Nawet lektor, którego słychać w zachowanym kinowym trailerze brzmi bardzo podobnie do tego z „Teksańskiej...”. Tak czy inaczej sam film należy zaliczyć do bardzo udanych, szczególnie jeśli porównywać go do innych slasherów. Zasługa w tym zarówno pomysłu na niebanalną historię, jak i wykonania. Wszelkie wykorzystane w filmie efekty gore reprezentują bardzo wysoki poziom. O tym zabronionym dziele szalonego reżysera słyszymy, że przy jego produkcji wykorzystywano prawdziwą krew i bardzo dbano o naturalizm ukazanych scen. Twórcy podkreślają w ten sposób i własną dbałość o szczegóły. Wszelkie wątki autotematyczne z jakimi spotykamy się podczas projekcji są oczkiem puszczonym do widza i czymś w rodzaju powiedzenia: „Słyszysz jak to robili? Zobacz więc jak nam idzie!”. Jest to zabieg dość odważny, ale biorąc pod uwagę jakość z jaką wykonany jest film, całkowicie przemyślany. Całości dopełnia znakomity wizerunek mordercy, miłośnikom tego typu postaci może się nawet bardziej spodobać od wspomnianego wcześniej Leatherface'a. Wisienką na torcie jest natomiast aktorstwo. William Sadler w roli szalonego Wilsona Wylera Concannona wypada znakomicie. Aktor znany między innymi z występów w filmach Franka Darabonta, czyli co bardziej udanych prób przeniesienia na ekran twórczości Stephena Kinga.

Podsumowując, nie ma się do czego przyczepić. Udało się stworzyć film pozbawiony większości błędów zakodowanych niemalże w konwencji slashera, który przede wszystkim nie razi głupotą scenariusza i pomysłami na historię potwora. Warto obejrzeć.

Screeny

HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE HO, HILLS RUN RED, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ autotematyzm
+ wykonanie
+ strona wizualna filmu i efekty gore
+ wygląd Babyface'a
+ William Sadler
+ wyróżnia się na tle innych slasherów

Minusy:

- dla mnie nie ma, ale jeśli ktoś nie jest fanem tej odmiany horroru, może nie podzielać mojego entuzjazmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -