Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HAUNTER

HAUNTER

Istnienie

ocena:8
Rok prod.:2013
Reżyser:Vincenzo Natali
Kraj prod.:Francja/ Kanada
Obsada:Abigail Breslin, Peter Outerbridge, Michelle Nolden
Autor recenzji:gościnnie: Damian Romaniak
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jak wygląda rzeczywistość po ,,drugiej stronie”? Co będzie, gdy dusza opuści już ciało? Te pytania od zawsze towarzyszyły człowiekowi, fascynowały oraz frapowały filozofów, pisarzy i artystów. Horror, będąc rodzajem utworu fantastycznego ma naturalne kompetencje, ba, nierzadko wręcz obowiązek, aby przedstawiać wizje świata metafizycznego. Sugestywne obrazy piekła mamy np. w ,,Hellariserze” (1987) Barkera czy ,,The Beyond” (1981) Fulciego. Jednak w kontekście ,,Istnienia” niekoniecznie chodzi o wizje infernalne, a właśnie świat pośmiertny, którego przedstawienie stanowi dla filmowców prawdziwe wyzwanie. Eksplorowanie ,,drugiej rzeczywistości” mieliśmy w takich dziełach grozy jak ,,Karnawał dusz” (1962), trylogii ,,Duch” (1982-1987), ,,Sok z żuka” (1988), ,,Linia życia” (1990) czy wreszcie w tych obrazach, które na przełomie wieków zmieniły paradygmat horroru metafizycznego – niezapomniany ,,Szósty zmysł” (1999) Shyamalana czy powstały dwa lata później ,,Inni” Amenábara z Nicole Kidaman.

,,Istnienie” w zalewie różnych, gorszych i lepszych horrorów zrealizowanych po 2010 roku, stanowi prawdziwą perełkę. To dzieło, które mile mnie zaskoczyło, choć przed seansem miałem świadomość istnienia licznych zachowawczych lub wręcz krytycznych ocen. Być może zobowiązuje same nazwisko reżysera. Vincenzo Natali to w końcu twórca kultowego i znakomitego ,,Cube” (1997), surrealistycznego dreszczowca, którego nie powstydziłby się sam Franz Kafka, autor ,,Kolonii karnej”. Bez wątpienia jeden z najważniejszych kinowych obrazów końca XX wieku. ,,Istnienie” jest filmem na wskroś innym, łagodniejszym jeśli idzie o drastyczność scen, ale silnie niepokojącym i trzymającym w napięciu. Reżyser w umiejętny sposób nawiązuje do tradycji ,,ghost story” oraz ,,haunted house film”. Główną bohaterką, która prowadzi nas po tajemniczym domostwie jest nastoletnia Lisa (w tej roli bardzo dobra, znana także z udanego thrillera ,,Połączenie”, Abigail Breslin). Życie protagonistki przebiega monotonnie, wedle z góry ustalonego rytmu. Najpierw pobudka przez walkie talkie, głos mamy wołający na śniadanie, na którym ciągle podaje się to samo, widzimy też ojca (jedna z najbardziej tajemniczych postaci w całym filmie, której nie sposób do końca rozgryźć) próbującego bezskutecznie naprawić samochód. Ot, niby normalne, szare życie, bez żadnych niespodzianek oraz fajerwerków. Wyobcowana, neurotyczna i żyjąca w swoim własnym świecie nastolatka kontra jej rodzina. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie straszliwe poczucie, że ,,to już się zdarzyło”, Natali serwuje nam przerażające ,,deja vu”, które jako widzowie odczuwamy razem z bohaterką na własnej skórze, i to tak, że niejednemu odbiorcy przejdą po plecach solidne dreszcze. Kiedy sytuacja z pobudką, śniadaniem i naprawiającym auto ojcem powtarza się po raz n-ty na ekranie, zaczynamy się poważnie się niepokoić o świat przedstawiony i zadawać sobie ze strachem pytanie: ,,Czy aby wszystko tu jest w porządku?” I oczywiście nie jest, bo mniej więcej w połowie filmu, karty zostają bezlitośnie przed widzem odkryte. Bohaterowie nie żyją, cała narracja jest prowadzona z perspektywy metafizycznej. Wszystko jest tutaj rozmyte, spowolnione, nieco zdeformowane, czas płynie sobie zupełnie innym rytmem. Mamy do czynienia ze światem okrytym mgłą tajemnicy, ,,drugą stroną lustra”. Atmosfera się zagęszcza, gdy Abigail zaczyna nawiedzać duch innej dziewczynki, Oliwii, który ostrzega bohaterkę przed złem, które niebawem ma nadejść.

,,Istnienie” to horror, który równie dobrze można potraktować jako mroczną baśń rodem z opowieści braci Grimm, idealna pozycja do oglądania w gronie rodzinnym w okresie Halloween czy 1-2 listopada, gdy historie o duchach, nawiedzonych domach zyskują na popularności. To jest także wspaniała opowieść o przemijaniu, śmierci, która prędzej czy później dotknie każdego. Na uwagę zasługuje turpistyczna scena przy stole przedstawiająca w takt ruchu wskazówek zegara rozkład ciała ludzkiego. Dużym atutem jest niesamowity, niepokojący klimat. Środki z tradycyjnych ,,haunted house film” zostają w pełni wykorzystane – mamy tajemnicze odgłosy, przejścia, o których nie mieliśmy pojęcia, samoistne otwieranie się i zamykanie drzwi, pokazujące się zjawy, mrok, mgłę otaczającą nawiedzone domostwo. Nie będą również zawiedzeni miłośnicy kryminalnych łamigłówek. To, że twórcy zdradzają nam, że świat, z którym obcujemy nie ma już charakteru rzeczywistego (ziemskiego) nie jest według mnie – jak sądzą niektórzy – minusem, odzierającym obraz z niezwykłości, tajemniczości. W stosunku do ,,Szóstego zmysłu” czy ,,Innych”, gdzie wszystko znajduje wyjaśnienie na końcu, to dość oryginalny zabieg i przełamanie pewnego schematu. Jedyną poważną wadę, którą dostrzegam stanowi zbyt pozytywne oraz optymistyczne zakończenie (nie będę go spoilerował), ocierające się o tani dydaktyzm. Happy end wręcz hollywoodzki, który nie pasuje do poetyki filmu – nieco chaotycznej i nie do końca jednoznacznej (sama w sobie nie jest ona minusem, bo w końcu jak opisać/przedstawić za pomocą słowa i obrazu świat, którego nie znamy?)

Screeny

HO, HAUNTER HO, HAUNTER HO, HAUNTER HO, HAUNTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny klimat oraz atmosfera
+ film zupełnie inny od wszystkich horrorów nakręconych w ostatnich kilku latach
+ kreacja głównej bohaterki
+ bardzo ciekawe przedstawienie rzeczywistości ,,po drugiej stronie”
+ dzieło bardzo stylowe jak opowiadania Edgara Allana Poe
+ zmusza do głębokiej metafizycznej refleksji

Minusy:

- dla wielu nie będzie to do końca horror, a mroczna bajka (miłośnicy krwawych jatek będą zawiedzeni, film ma kategorię PG-13, autor recenzji nie jest jej zwolennikiem w przypadku kina grozy, ale tu jest w stanie wybaczyć)
- zakończenie (zbyt proste, optymistyczne i dydaktyczne), właśnie za to odejmuję dwa punkty

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -