Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSES OCTOBER BUILT, THE

HOUSES OCTOBER BUILT, THE

Houses October Built, The

ocena:6
Rok prod.:2014
Reżyser:Bobby Roe
Kraj prod.:USA
Obsada:Brandy Schaefer, Zack Andrews, Bobby Roe, Mikey Roe, Jeff Larson, Steve Kopelman, Ashley Whelan, Brady White, Scott Davis, Kahl Brice, Tansy Alexander, Missy McDaniel Holden
Autor recenzji:gościnnie: Grzegorz Lenartowicz
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Halloween, to już nie tylko amerykański, specyficzny sposób obchodzenia wigilii dnia Wszystkich Świętych. Zwyczaj ten pod wpływem globalizacji spopularyzował się w także krajach, gdzie wcześniej go nie obchodzono, m.in. w naszym państwie. W USA to prawdziwa gałąź dochodowa, bowiem w ruch sprzedażowy w okresie poprzedzającym to święto idą gadżety związane z filmami grozy, stroje, maski dla przebierańców itp. Kina także odnotowują spore przychody, bowiem w tym czasie urządzane są maratony filmów grozy lub odbywają się premiery nowych produkcji z tego nurtu. Do tego dochodzą też Farmy Strachu, albo Domy Strachu, czyli dość specyficzne parki rozrywki, w których sami możemy poczuć się, jak bohaterowie oglądanych przez nas filmów. A co, jeśli w takim parku strachu – zamiast zaznania rozrywki – zmuszeni bylibyśmy faktycznie walczyć o przeżycie z prawdziwymi psychopatami, ukrytymi pod maskami straszydeł?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć nam twórcy tego horroru. Oto piątka znajomych, na około tydzień przed Halloween postanawia urządzić sobie podróż kamperem po najbardziej ekstremalnych „parkach strachu”, gdzie granica między przestraszeniem widza, a uszczerbkiem na jego zdrowiu jest niezwykle cienka. Całość oczywiście jest przez nich dokumentowana, czasem mimo oczywistych zakazów. Po zapoznaniu się z tym, co oferowały im dotychczas odwiedzone miejsca, przyjaciele postanawiają odnaleźć farmę strachu pod nazwą „Niebieski Szkielet”, która uchodzi za tę najbardziej przerażającą ze wszystkich. Nie wiedzą jednak, że już wkrótce to jej przedstawiciele pierwsi dotrą do nich...

Tak pokrótce prezentuje się opowieść. Miałem jednak pewne obawy przed seansem tego filmu i to bynajmniej nie dlatego, że jest to horror, ale ze względu na typowy slogan reklamowy, czyli: film twórców „Naznaczonego” i „Paranormal Activity”. Obawy, co prawda okazały się nieuzasadnione, bowiem wbrew pozorom, to naprawdę interesujący film. Trzeba zaznaczyć, że świat będziemy postrzegać dokładnie w ten sam sposób, jak bohaterowie, ponieważ „The Houses October Built” nakręcono w konwencji paradokumentu. Mamy zazwyczaj ujęcia z kilku kamer. Do tego czasem by nieco wzmocnić przekaz, wplatano wycinki z wiadomości telewizyjnych ukazujących, jakiego pokroju ludzie pracują w „nawiedzonych domach”... Czasem też będzie nam dane obejrzeć przekaz z drugiej strony barykady, czyli obraz kamery widziany ze strony adwersarzy.

Za dnia obserwujemy protagonistów, jak żartują, rozmawiają o swoich sprawach, a wieczorem udają się do kolejnego, jeszcze bardziej „hardkorowego” nawiedzonego domu. Ujęcia tradycyjnie są tu bardzo dynamiczne, bowiem takie są już uroki filmów z gatunku found footage. Nie ma tutaj zatem nic nowego, czego byście nie widzieli w podobnych filmach. Można zarzucać, że konwencja dokumentu w horrorze się już nieco wypala, aczkolwiek w moim przekonaniu wciąż jeszcze daje radę.

Sposoby straszenia widza, choć już tak schematyczne, wciąż sprawdzają się znakomicie. Zarówno wizyty w parkach, jak i nagłe osaczanie bohaterów, budują nieco klimat. Na uwagę zasługuje ostatnie dwadzieścia kilka minut filmu, gdzie bohaterowie walcząc o własne życie, próbują wydostać się z matni, w jaką wplątali ją członkowie „Niebieskiego Szkieletu”. Nie jest to co prawda jakaś ostra jazda po bandzie, przy której po prostu zwyczajnie aż chce się wyłączyć film, ale bardzo starannie wykonana robota, której rezultaty sugestywnie podbijają napięcie.

Z niewątpliwych zalet filmu, przy jego niskim budżecie należy wymienić charakteryzację. Dziewczyna z głową porcelanowej lalki pytająca się bohaterów, czy chcą się pobawić czy też okrwawiony królik z siekierą w rękach, czy też nawet upiorny klaun wyglądają niesamowicie. Na tym polu nie mam jakichkolwiek zarzutów.
Z kolei gra aktorska jest na nieco zróżnicowanym poziomie. Są sceny, gdzie aktorzy grający „samych siebie” wypadają bardzo dobrze, a i są takie, gdzie można było odnieść wrażenie, że zagrali „by zagrać”. Postacie drugoplanowe spisują się z kolei znakomicie, zwłaszcza jeśli chodzi o prześladowców.

Oprawy muzycznej jest tu bardzo niewiele. Trochę dźwięków autorstwa Marka Bindera idealnie wkomponowuje się w akcję filmu, a zwłaszcza już we wspomniane wcześniej ostatnie kilkanaście minut filmu. Tutaj widzimy, jak bohaterowie, desperacko próbują jeszcze ukierunkować sprawy tak, by jakoś spróbować wydostać się z tego, w co się wplątali. Zakończenie jednak weryfikuje wszystko, a ostatnie kadry okraszone wypowiedzią jednego z pracowników takiego „parku strachu” stanowią ciekawą puentę filmu.

Cóż - „The Houses October Built” to sprawnie wykonany horror, z niezłą atmosferą, przyzwoitą grą aktorską i po prostu interesującym pomysłem. Konwencja found footage właściwie pomaga mu w odbiorze. Film nie jest może wybitny, ale na pewno te półtorej godziny nie będzie czasem straconym. Zachęcam na seans, w szczególności tych, którym nie przeszkadza „kręcenie z ręki” itp. Zapewniam, że na pewno wiele scen przypomni się Wam, jeśli kiedyś dla rozrywki sami odwiedzicie jakiś park strachów.

Screeny

HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE HO, HOUSES OCTOBER BUILT, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sam pomysł nakręcenia horroru o parkach strachu
+ realizacja
+ gra aktorska postaci na drugim planie
+ nastrój niepokoju
+ ostatnie kilkanaście minut wraz z finałem

Minusy:

- nierówny poziom gry aktorskiej na pierwszym planie
- nic nowego dla osób obeznanych z kinem w konwencji paradokumentalnej

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -