Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE

HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE

Dom wampirów

ocena:7
Rok prod.:1971
Reżyser:Peter Duffell
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Christopher Lee, Peter Cushing, Jon Pertwee, John Bennett
Autor recenzji:Łukasz Zbrzeźniak
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Myśląc o brytyjskim kinie grozy na myśl przychodzi przede wszystkim Hammer. Wiedzą mniej powszechną jest to, że sukces wytwórni pchnął do działania naśladowców. Amicus Productions, bo o nich mowa, w trakcie piętnastu lat funkcjonowania wyspecjalizowała się szczególnie w kręceniu antologii grozy. Przedstawicielem tej gałęzi ich twórczości jest film Dom Wampirów.

Antologia zaczyna się od opowieści o pisarzu horrorów cierpiącym na blokadę twórczą. Przeprowadza się do tytułowego domu, według niego idealnego miejsca na odzyskanie weny. Początkowo wszystko układa się po jego myśli, aż do momentu, w którym zaczyna go prześladować główny bohater jego najnowszej powieści. Druga historia koncentruje się wokół przyjaciół, którzy popadają w obsesję na punkcie muzeum figur woskowych. Konkretnie modelu kobiety, którą jak się okazuje obydwaj znali. Kolejny segment to opowieść o trójkącie nauczycielka-uczennica-ojciec. Ta pierwsza wstrząśnięta chłodnym traktowaniem córki przez ojca stara się jej pomóc. Nie zdaje sobie sprawy, że życie dziewczynki nie bez powodu obwarowane jest zakazami. Antologię zamyka historia aktora filmowego, który wprowadza się do feralnego domu w trakcie kręcenia horroru. Z czasem odkrywa, że peleryna, którą kupił od podejrzanego handlarza jako rekwizyt do filmu, posiada pewne niezwykłe właściwości.

Ocenianie antologii nie jest łatwym zadaniem. Poziom poszczególnych segmentów zazwyczaj jest bardzo zróżnicowany, a odbiór nawet najlepszego zbioru może zepsuć jedna kiepska historia. Na szczęście Dom Wampirów jest bardzo równy. Żaden z segmentów nie jest wybitna, ale też żaden nie spada poniżej poziomu krytyki. Akcja przebiega bardzo szybko, nie ma tu za dużo miejsca na ekspozycję. Każda historia to średnio dwadzieścia minut nieustannego pędu w kierunku rozwiązania.

Niewątpliwym sukcesem producentów jest zaangażowanie do tego projektu głośnych nazwisk. Współtwórcą scenariusza jest Robert Bloch, autor książkowej Psychozy. Z drugiej strony kamery jest jeszcze lepiej. Twórcom udało się do projektu przyciągnąć ikony konkurencyjnej wytwórni Hammer – Christophera Lee i Petera Cushinga.

Dom Wampirów nie jest może najwspanialszą antologią filmów grozy jaką kiedykolwiek nakręcono. Każda historia ma odrobinę odrębny klimat i mimo tej różnorodności tworzą spójną całość. Z pewnością warto sięgnąć po ten film, dla fanów brytyjskiego kina grozy i dobrego horroru w ogóle będzie to sto dobrze spędzonych minut.

Screeny

HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE HO, HOUSE THAT DRIPPED BLOOD, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ różnorodność historii
+ spójność
+ równy poziom poszczególnych segmentów
+ doskonała obsada
+ film oddaje to co najlepsze w brytyjskim kinie grozy lat 70.

Minusy:

- sto minut na opowiedzenie czterech historii to odrobinę za mało
- w momencie kiedy segmenty zaczynają się rozkręcać historia nagle się kończy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -