Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HUSH (2016)

HUSH (2016)

Hush

ocena:6
Rok prod.:2016
Reżyser:Mike Flanagan
Kraj prod.:USA
Obsada: John Gallagher Jr., Kate Siegel, Michael Trucco, Samantha Sloyan
Autor recenzji:Justyna Metzger
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Horror kocha zamaskowanych morderców. Psychopatyczni nastolatkowie z Nieznajomych, Leatherface z "Teksańskiej masakry piłą" mechaniczną, Jigsaw z cyklu "Piła", Michael Myers z kultowego "Halloween", Jason z "Piątku 13-go", czy wreszcie Ghostface z serii "Krzyk" - wszyscy przyprawiali miliony widzów na całym świecie o gęsią skórkę. To nie same maski wywoływały lęk, ale raczej fakt, że pod kawałkiem plastiku (albo ludzkiej skóry) mógł znajdować się ktokolwiek...mutant, zwyrodniały nastolatek czy pokryty bliznami psychopata. Widzom przychodziło czekać do końca filmu, aby dowiedzieć się z kim lub czym mieli do czynienia, a jeszcze częściej nigdy nie poznawali prawdziwej tożsamości mordercy. Twórcy "Hush" zdecydowali się zatem na ryzykowny zabieg odsłaniając twarz napastnika już w 25-tej minucie filmu.

Maddie to głuchoniema znana pisarka, która od pewnego czasu mieszka samotnie (nie licząc kota) w domku na odludziu. Nie ma zbyt wielu sąsiadów, ale świetnie radzi sobie w pojedynkę, a dom jest przystosowany do jej szczególnych potrzeb (alarm przeciwpożarowy obudziłby umarłego). Popołudnie Maddie rozpoczyna się od przypalenia obiadu i odwiedzin sąsiadki Sary. Po jej wyjściu Maddie usiłuje zdecydować, które z siedmiu potencjalnych zakończeń jej najnowszej powieści jest najlepsze, ale najwyraźniej nie jest to dobry dzień do pracy twórczej. Kiedy lekko zrezygnowana pisarka zabiera się za sprzątanie, jej sąsiadka właśnie wydaje ostatnie tchnienie na werandzie, zaszlachtowana przez zamaskowanego mężczyznę. Maddie podzieliłaby jej los prawdopodobnie minutę później, gdyby morderca nie zorientował się, że ma do czynienia z osobą głuchoniemą, co przecież gwarantuje mu dłuższą i lepszą zabawę. Od tego momentu zaczyna się krwawa gra w kotka i myszkę.

"Hush" to zgrabnie zrealizowany thriller, który ma swoje mocne momenty. Budżet wysokości miliona dolarów wystarczył na ładne zdjęcia, ciekawy montaż i udźwiękowienie. Kate Siegel (prywatnie żona reżysera) wypada bardzo wiarygodnie w roli ściganej przez psychopatę Maddie. Scenariusz nie sprawia wrażenia napisanego na kolanie w godzinę. Nieliczne rzeczy, do których można się przyczepić, nie psują odbioru filmu. Dom pełen przeszklonych drzwi, stojący na uboczu nie jest najbezpieczniejszym miejscem do życia dla głuchoniemej osoby, z drugiej strony takich budynków w Stanach nie brakuje i ich mieszkańcy raczej nie zakładają z góry, że zostaną przez kogoś napadnięci. Niejasny jest też wybór narzędzia zbrodni zamaskowanego intruza, którą jest kusza, choć może sprawdzała się jako broń dystansowa w leśnej okolicy. Poza tym wszystko odbywa się tak jak powinno: zabójca zabiera niepostrzeżenie telefon bohaterki, przebija opony, pozbawia ją dostępu do Internetu i dopiero wtedy zaczyna zabawę.

Są jednak minusy, które zadecydowały o tym, że "Hush" to jedynie przyzwoity thriller, a nie dobry horror. Pierwszy to dyskusyjna decyzja scenarzystów o szybkim ujawnieniu twarzy mordercy. Sama maska nie była szczególnie przerażająca, a pod nią skrywał się osobnik w wieku lat około trzydziestu - cytując klasyków - “z twarzy podobny zupełnie do nikogo”. Niestety nie poznajemy motywów, historii ani imienia oprawcy, w efekcie czego antagonista jest zwyczajnie bezbarwny. Jak na osobę głuchoniemą Maddie jest też dosyć mało spostrzegawcza, albo ma problem z widzeniem peryferyjnym, bo umyka jej uwadze fakt, że za drzwiami po jej prawicy ktoś właśnie patroszy sąsiadkę.

Chociaż film ma momenty, w których dobrze buduje napięcie, to i tak od początku wiadomo że nie zginie w nim wiele osób. Dla wielbicieli makabry będzie jej zwyczajnie za mało.

Screeny

HO, HUSH (2016) HO, HUSH (2016) HO, HUSH (2016) HO, HUSH (2016) HO, HUSH (2016)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia
+ gra aktorska Kate Siegel
+ mało dziur w fabule

Minusy:

- ale mimo wszystko jakieś małe dziury są
- bezbarwny morderca

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -