Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HELLRAISER VI: HELLSEEKER

HELLRAISER VI: HELLSEEKER

Hellraiser: Droga do Piekła

ocena:9
Rok prod.:2001
Reżyser:Rick Bota
Kraj prod.:USA
Obsada:Dean Winters, Ashley Laurence, Doug Bradley, Rachel Hayward
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.25
Głosów:83
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 9
Skaldi - 6
Drachu - 5
Kinson - 4
Molly - 6

Czasami zdarza się, że otaczająca nas rzeczywistość wcale nie jest taka, jak nam się wydaje. Wszystkie wydarzenia są zręczną mistyfikacją ludzi, którzy sterują naszym życiem w prawdziwym świecie kłamstwa, nienawiści i zła.

Szósta część, znanej przez każdego miłośnika horroru serii, zapowiadała się bardzo dobrze. Kristy (ta z "Hellraiser 1") po trudnych przejściach postanawia ułożyć sobie życie na nowo i wychodzi za mąż za Trevora. Ma jednak problemy z przeszłością: jak wiadomo otworzyła bramy piekła, których nie można już zamknąć. Jadąc razem z mężem samochodem, przez nieuwagę i błąd Trevora, wpadają do rzeki. Trevor jako jedyny uchodzi z życiem, a jego żona uwięziona w samochodzie,topi się. Ciała Kristy nie znaleziono, a zrozpaczony Trevor ma zaniki pamięci. Pojawiają się przed nim pozory jego życia. Chce zacząć od nowa, już bez żony u boku. Wokół niego dzieją się jednak dziwne rzeczy. Ma wizje i przebłyski pamięci jakby z innego, alternatywnego życia. Powoli poznaje mroczną tajemnice świata, w którym żyje. Utwierdza się też w przekonaniu, że jego dotychczasowa egzystencja było tylko złudzeniem, a prawda jest taka, że jest uwikłany w dokładnie przemyślany spisek.

Reżysera wyraźnie inspirowała część piąta, wiele mają wspólnego. Fabuła jest jeszcze bardziej zakręcona i trzyma w niepewności. Mamy też nawiązanie do "jedynki", ponieważ "Hellseeker" jest kontynuacją pierwszej części, przedstawia więc dalsze losy Kristy. Film jest prawie nowy (2001 rok)- i jak przystało na produkcję z tego okresu, wzbogaconą o ciekawe rozwiązania techniczne. Clive Barker nie uczestniczył w tym projekcie, ale nawet bez jego obecności na planie, "Hellseeker" trzyma wysoki poziom.

Szczególne wrażenie robią znakomite efekty świetlne i praca kamery. Operatorzy wykonali kawał dobrej roboty. Atmosfera, w jaką wprowadza nas film, jest jeszcze ostrzejsza niż "Inferno". Kompletnie poplątana fabuła sprawia, że czasami gubimy się pomiędzy niektórymi scenami. Nie powoduje to jednak w żadnym stopniu zniechęcenia do oglądania, wręcz przeciwnie. Nastrój niepewności, niepokoju i napięcia, sprawia, że film ogląda się z zapartym tchem. Do końca nie wiemy, która scena jest prawdziwa, a która na wyśniona. Niespodziewane zwroty akcji i przesadnie zakręcone sceny tutaj zostały pomnożone kilka razy, dając świetny efekt. Efekty specjalne są gorsze niż w poprzednich częściach, ale zrobione z większą estetyką i dbałością o szczegóły.Oprawa dźwiękowa i muzyczna stoi na wysokim poziomie, ale na tle innych produkcji 2001 roku niczym się nie wyróżnia, nawet trochę od nich odbiega. Aktorzy są znakomici. Trevor (Dean Winters) gra świetnie doskonale oddając trudne położenie swojego bohatera (naprawdę można się wczuć w jego rolę), a Kristy (Ashley Laurence) poczyniła ogromne postępy od 87 roku. Całość rozgrywa się w mieście, w którym mieszkają bohaterowie, nie zobaczymy więc piekła. Trochę szkoda. Miejsce wiecznego potępienia nie zniknęło zupełnie, bo zostało wkomponowane w obraz współczesnego miasta. Film ogląda się świetnie, a niektóre sceny zaczerpnięte zostały ze znanych produkcji. Niestety wszyscy, którzy czekali na kolejne starcie z Cenobitami, zawiodą się. Doug Bradley i spółka pojawiają się dopiero w końcówce (pojawiają się na krótko jeszcze pomiędzy niektórymi scenami). Trudno, taką wizję miał reżyser i trzeba to uszanować. Tyle razy oglądaliśmy już wysłanników piekła, że przydała się mała odmiana i postawienie na wątek kryminalny.

Moim zdaniem "Hellraiser VI" to wyraźny krok naprzód. Wiele innowacji, jeszcze bardziej zakręcona i nowoczesna fabuła sprawia, że nowy "Wysłannik piekieł" jest perełką w serii. Bardzo podobny do piątej części, jednak w wielu elementach od niej lepszy. Trzeba obejrzeć.

Screeny

HO, HELLRAISER VI: HELLSEEKER HO, HELLRAISER VI: HELLSEEKER HO, HELLRAISER VI: HELLSEEKER HO, HELLRAISER VI: HELLSEEKER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ innowacyjne rozwiązania
+ jeszcze bardziej zakręcona fabuła
+ ogólnie całość

Minusy:

- za mało Cenobitów
- gorsze efekty specjalne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -