Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HILLS HAVE EYES

HILLS HAVE EYES

Wzgórza Mają Oczy

ocena:4
Rok prod.:1977
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Susan Lanier, Robert Houston, Martin Speer, Dee Wallace, Michael Berryman
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6.48
Głosów:23
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 7
Flaco - 3
Drachu - 2
Ash J. Williams - 6

"Wzgórza mają oczy" to film, który wielu fanów Wesa Cravena uważa za jego najlepsze dzieło. Ja również zaliczam się do grupy fanów tego reżysera, jednak uwielbienie dla "Wzgórz" naprawdę trudno mi zrozumieć. Nie jest to ani najbardziej pomysłowy z jego filmów, ani najbardziej inteligentny, ani nawet najbardziej krwawy. Oczywiście jest dużo lepszy niż jego niesławny sequel, ale to akurat nie jest zbyt wielkim pocieszeniem.

W zasadzie od początku można zauważyć, że reżyser nie będzie we "Wzgórzach" próbował robić niczego przełomowego: oto przeciętna amerykańska rodzina przemierzając swoją przyczepą pół-pustynne tereny Stanów zatrzymuje się przy stacji benzynowej, której właściciel każe im jak najszybciej opuścić okolicę i - co najważniejsze - trzymać się z dala od wzgórz. Mężczyzna wie przed czym ich ostrzega dlatego, że sam jest 'najnormalniejszym' członkiem rodziny mutantów-kanibali zamieszkujących wzgórza. Jednak nie podaje on naszym bohaterom żadnych szczegółowych informacji, toteż nikt nie przejmuje się za bardzo tym ostrzeżeniem i zamiast szybko ale bezpiecznie oddalić się w bezpieczniejsze rejony, kierowca postanawia zaszaleć, co szybko prowadzi do tego, że pojazd wypada z drogi i utyka u stóp wspomnianych wcześniej wzgórz. Mężczyźni rozchodzą się w poszukiwaniu pomocy, natomiast kobiety zostają w przyczepie nieświadome faktu, że kanibale nie tylko wypatrzyli już swoje ofiary, ale do tego są piekielnie głodni i mają ochotę na gwałt.

Takie zawiązanie akcji, choć niespecjalnie oryginalne, wydaje się być jednak stosunkowo ciekawe i zwiastujące sporą dawkę grozy i przemocy. Jednak choć pierwszy atak kanibali na przyczepę jest rzeczywiście mocnym punktem filmu, później jest już znacznie gorzej: górą zaczynają być pozytywni bohaterowie, a choć nie mam zazwyczaj uprzedzeń wobec fabuł, w których dobro zwycięża zło, to wydaje mi się, że Craven poszedł w tym kierunku trochę za daleko, doprowadzając do tego, że kanibale wkrótce przestają się wydawać w jakikolwiek sposób niebezpieczni. Owszem, udał się im pierwszy atak z zaskoczenia, ale potem już tylko bezmyślnie wpadają w pułapki zastawiane przez swoje "ofiary". Poza tym, nazywanie mieszkańców wzgórz "kanibalami" także jest lekkim nadużyciem: proszę sobie wynotować wszystkie akty kanibalizmu, których dokonują oni podczas całego filmu. Niezbyt ich dużo, prawda? To tak jakby reklamować jakiś film jako "mocną rzecz o wilkołakach" wiedząc, że jest to monodram o mężczyźnie, które czuje lekki niepokój przy pełni księżyca.

Trudno też oceniać techniczne aspekty "Wzgórz": film jest zrobiony pół-amatorsko, za niewielkie pieniądze, więc w zasadzie wszystkie niedociągnięcia w tym względzie należałoby mu wybaczyć. Zresztą mają one swój urok - nie można filmowi odmówić swoistej "dzikiej" atmosfery - ale mimo wszystko od aktorów wymagałbym nieco więcej niż to, co tu zaprezentowali. I nawet Dee Wallace (znana później z "The Howling" i "Crittersów") jakby dopasowuje się do amatorskiego poziomu pozostałych. Nie mówiąc już o Michaelu Berrymanie: wygląda on rzeczywiście niepokojąco, ale zarówno jego nerwowa gra aktorska jak i przesadna głupota jego bohatera sprawiają, że raczej trudno się tak naprawdę chłopaka bać.

Screeny

HO, HILLS HAVE EYES HO, HILLS HAVE EYES HO, HILLS HAVE EYES HO, HILLS HAVE EYES HO, HILLS HAVE EYES HO, HILLS HAVE EYES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawe zawiązanie fabuły
+ niepokojąca atmosfera
+ pierwszy atak kanibali

Minusy:

- słabe aktorstwo
- poza jednym przypadkiem, brak intensywnych scen
- błahe rozwinięcie fabuły
- niewłaściwe wykorzystanie negatywnych postaci
- urwana końcówka

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -