Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HORROR EXPRESS  a.k.a. Maschera di cera

HORROR EXPRESS a.k.a. Maschera di cera

Horror Express

ocena:7
Rok prod.:1973
Reżyser:Eugenio Martin
Kraj prod.:Wielka Brytania / Hiszpania
Obsada:Christopher Lee, Peter Cushing, Alberto de Mendoza, Silvia Tortosa, Julio Pena, Telly Savalas
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.25
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Uczta dla wielbicieli europejskiego horroru, brytyjskich aktorów, rosyjskich plenerów kręconych w Hiszpanii, chińskich smaczków, amerykańskich gościnnych występów, niskiego budżetu i lat 70-tych. Ale uwaga, dla innych nie musi być już to danie dobrze strawialne.

Akcja rozpoczyna się w Chinach w 1906 r. Ekspedycja pod wodzą profesora Aleksandra Saxtona (granego przez Christophera Lee), odkrywa zamarznięte zwłoki małpoluda. To niewątpliwie doniosłe odkrycie takiego obiektu wymaga jednak przetransportowania go koleją transsyberyjską z Władywostoku do Europy. Cenny ładunek ciekawi wiele osób, w tym miejscowego dworcowego złodziejaszka, który jednak ginie gdy tylko zobaczył co jest w środku. W pociągu oprócz profesora podróżują jeszcze m.in. doktor Wells (grany przez Petera Cushinga) wraz z asystentką, książę Pietrowski ze swoją piękną córką Iriną i mnichem stylizowanym na szalonego Rasputina, inspektor policji Mirow oraz tajemnicza pasażerka na gapę. Rozpędzony pociąg mknie niczym skład PKP przez pustkowia Syberii, a wewnątrz zaczynają dziać się rzeczy przerażające. Tajemnicze zgony w jakiś sposób powiązane są z wiezionym pakunkiem. Profesor Saxton wraz z doktorem Wellsem muszą połączyć siły i pochwycić tajemniczego małpoluda, który wydostał się ze skrzyni i sieje postrach. Niestety, sprawa komplikuje się coraz bardziej. Brutalne morderstwa (oczy zaszłe białkiem, krew lejąca się z otworów ciała i "ugotowany" mózg) trwają nadal mimo, iż intruz zostaje poskromiony. Na jednej ze stacji wsiada do pociągu arogancki i brutalny Kozak kapitan Kazan (grany przez T. Savalasa), skierowany tu by ostatecznie wyjaśnić tą sprawę. Jak to w horrorach bywa rozpoczyna się walka o przetrwanie i wyjaśnienie kto teraz jest mordercą i dlaczego ?

Film jest koprodukcją brytyjsko - hiszpańską. Pomysł wyjściowy jest dość ciekawy, choć odrobinę karkołomny: istota przenosząca się z człowieka na człowieka i żyjąca już na tej planecie setki milionów lat. Efekty specjalne typowe dla filmów tego okresu, czyli w zalążku, pokazywane są tylko twarze zmarłych, a jeśli już małpolud walczy z ludźmi, to robi to oczywiście w zupełnych ciemnościach. Zakończenie filmu jest, przykro to powiedzieć - żenujące jak i w warstwie fabularnej jak i widowiskowej, ale i tak nie psuje na szczęście całości. Obraz nie jest nużący, akcja wartko płynie do przodu, a uwagę zwraca bogactwo nagromadzonych tu charakterystycznych postaci. Reżyser w gąszczu wydarzeń znalazł czas na leciutkie zarysowanie romansu między prof. Saxtonem a córką księcia (nic tak nie zbliża jak walka z potworami). Największym plusem tego europejskiego filmu jest udział dwóch aktorów - ikon horroru czyli Christophera Lee i Petera Cushinga. Warto zapamiętać również krótką, epizodyczną rolę Savalasa (a więc nie tylko Kojak !). Film po 30 latach od czasy premiery trąci lekko myszką i nie może być brany na poważnie, mimo tego pozostaje udaną produkcją tego okresu. I pamiętajmy, że jest to przecież następna pozycja w obfitej filmografii obu angielskich aktorów !

Screeny

HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera HO, HORROR EXPRESS <br/> a.k.a. Maschera di cera

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ rozmaitość postaci
+ Christopher Lee, Peter Cushing i Telly Savalas !
+ europejska produkcja
+ wartkość akcji

Minusy:

- słabe efekty specjalne
- kiepskie zakończenie
- brak ujęć plenerowych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -