Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF 1000 CORPSES

HOUSE OF 1000 CORPSES

Dom Tysiąca Zwłok

ocena:8
Rok prod.:2003
Reżyser:Rob Zombie
Kraj prod.:USA
Obsada:Sid Haig, Karen Black, Bill Moseley, Sheri Moon, Matthew McGrory
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.19
Głosów:177
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 8
Sabbath - 8
Kinson - 8
Kinson - 8
Drachu - 8
GrzEGOrz - 7
Flaco - 7
Molly - 10
Piotr Sawicki - 9
Andy Blakk - 9
Carmilla - 8
Skaraś - 6

Rob Zombie, piosenkarz i zapalony filmowiec nakręcił tę produkcję już w 2000 roku, ale przez trzy lata nikt nie chciał jej rozpowszechniać. To tylko zaostrzyło apetyty na ten film i gdy wreszcie się ukazał zyskał sporą popularność.

Dwie pary podróżują samochodem po Teksasie. W drodze do domu, postanawiają zatrzymać się w przydrożnym barze, który słynie z pokręconej obsługi i strasznych przedstawień prezentujących seryjnych morderców. Grupka młodych ludzi, zafascynowana spektaklem, wyrusza w poszukiwaniu drzewa, na którym powieszono Dr.Satana, którego ciała nigdy nie odnaleziono. Po drodze zabierają ładną długowłosą blondynkę, która twierdzi, że zaprowadzi ich do miejsca, którego szukają. W środku lasu ktoś strzela im w oponę i utykają na dobre. W międzyczasie, w tym samym lesie. ginie grupa cheerleaderek z miejscowej szkoły. Autostopowiczka oświadcza, że mieszka niedaleko i może im pomóc. Wszyscy lądują w dziwnym domu położonym głęboko w lesie. Już od początku czują nerwową atmosferę. Napięcie wzrasta jeszcze bardziej, gdy widzą członków rodziny i ich nieco odbiegające od przyjętych norm zachowanie. Wkrótce pojmują, że znaleźli się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiedniej porze, a ich życie wisi na włosku. Okazuje się, że właściciele są kanibalami i ze szczególnym okrucieństwem mordują ofiary. Pewnie już domyślacie się, gdzie trafiły zaginione cheerleaderki ?

Film garściami czerpie z takich tytułów, jak "Teksańska masakra piłą łańcuchową", czy "Re-animator". Jednak Zombie postarał się, aby fabuła była jeszcze bardziej zakręcona i jeszcze lepsza. Bo przecież nawet, na przetartych szlakach, można zmontować ciekawą, interesującą i wciągającą historię. Od początku czujemy specyficzny pogmatwany klimat. Sceny z filmu przeplatane są czarnobiałymi zniekształconymi obrazami. Gdy robi się gorąco, przygrywa niespokojna muzyka, a tempo czasem zwalnia, dając bardzo ciekawy efekt. Atmosfera grozy została oddana w idealny sposób. Cały czas czujemy napięcie i rzadko mamy okazję, aby odetchnąć. Niestety, miejscami film staje się chaotyczny. Nagle okazuje się, że rodzina kanibali działa na większą skalę. Wszędzie, gdzie tylko się da, wciśnięte zostały mutanty i inne tego typu monstra. Końcówka również nieco przesadzona. Ogólnie nastrój utrzymany jest na równym, dobrym poziomie. Miejscami zaskakuje. Efekty wizualne cieszą oko, chociaż liczyłem na większą "sieczkę". Tymczasem zobaczymy ciekawe akcje, dużo krwi i kilka nieco ostrzejszych scen, ale żadna nie ukazuje prawdziwego okrucieństwa członków niechlubnej rodzinki. Mam także wątpliwości, co do odpowiedniego dobrania aktorów. Do tych grających grupkę młodziaków nie mam zastrzeżeń, ale ci "źli" wcale nie byli tacy źli, raczej wzbudzali śmiech, aniżeli strach. Taki mały mankament, który na szczęście nie wpływa na całość. Scenerie są bardzo przyjemne dla każdego horrormaniaka. Stacja benzynowa przy rzadko uczęszczanej drodze, pobliski, gęsty las, a na starej farmie dom, podziemia itp. Jest więc na czym oko zawiesić. Nie mogło również zabraknąć, tak bardzo pożądanego przeze mnie w każdym filmie grozy, cmentarza. Muzyka i dźwięk są doskonale zaaranżowane. Towarzyszyć nam będą ciężkie brzmienia oraz psychodeliczne klimaty. Otoczka „audio” jest bez zarzutu.

“House of 1000 Corpses” to bardzo dobre kino grozy. Niezwykle cenna to produkcja, gdyż w dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobry horror. Główne smaczki, m.in atmosfera zostały zachowane do samego końca. Mimo kilku błędów to solidny film spełniający dzisiejsze standardy. Do tego oprócz wypróbowanych schematów możemy zobaczyć coś nowego, oryginalnego. Mniej więcej w tym kierunku mają iść współczesne horrory. Końcówka pozostawia otwartą furtkę na kolejną część, nad którą jak mi wiadomo Rob Zombie i jego świta już pracują.

Trzygroszówki

Mr Filth przyznał ocenę 8 i napisał:

Zgadzam się z opinią Majstra na temat tej produkcji. Film Roba Zombie jest naprawdę wart obejrzenia. Ten świetny muzyk stworzył w "Domu o 1000 zwłok" wspaniały, zagmatwany klimat. Produkcja ta może przypominać troszkę "Teksańską masakrę piłą motorową" i pewnie dlatego przypadła mi do gustu. Polecam wszystkim fanom w/w filmu, a także osobą lubującym się w chorych i mocno "zakręconych" klimatach.

Molly przyznał ocenę 10 i napisał:

Należę do zwolenniczek tego filmu. Zakręcona fabuła, chory klimat i napięcie są tym, na co długi czas czekaliśmy w nowych produkcjach. Mimo tego, że opiera się na znanych produkcjach, posiada coś, co wyróżnia go z tłumu nowo powstałych filmów. Wciąga i zaskakuje, sprawia, że nie umiemy oderwać się od ekranu. Muzyka doskonale współgra z atmosferą, co potęguje w nas jeszcze większe doznania, przez co uważam, że zasługuje na najwyższą notę.

Kamiko przyznał ocenę 4 i napisał:

Ja się jednak wybiję z tłumu chwalących tę produkcję. Dość powiedzieć, że film po prostu nie trafił w moje gusta. Rodzinki naprawdę nie sposób się bać, nie jest też tak krwawo, jak można by się spodziewać. A już końcówka filmu to jakieś zupełne nieporozumienie - całkowicie zbędne postacie i otoczenie. Lecz najgorsze jest to, że przy tym filmie szczęka może człowiekowi wypaść z zawiasów...z nadmiaru ziewania. Choć pewnie fani "Teksańskiej masakry..." nie będą zawiedzeni.

Screeny

HO, HOUSE OF 1000 CORPSES HO, HOUSE OF 1000 CORPSES HO, HOUSE OF 1000 CORPSES HO, HOUSE OF 1000 CORPSES HO, HOUSE OF 1000 CORPSES HO, HOUSE OF 1000 CORPSES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ oryginalne rozwiązania
+ scenerie

Minusy:

- miejscami chaos
- zbędne sceny
- trudno byłoby się przestraszyć takiej śmiesznej rodzinki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -