Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF CLOCKS

HOUSE OF CLOCKS

Dom z Zegarami

ocena:6
Rok prod.:1989
Reżyser:Lucio Fulci
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Al Cliver, Kieth Van Hoven, Karina Huff, Paolo Paoloni, Bettina Milne, Peter Hintz
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.27
Głosów:11
Inne oceny redakcji:
Ash J. Williams - 7

Kolejny niskobudżetowy film włoskiego mistrza. Fulci każdej swojej produkcji potrafi nadać niepowtarzalna atmosferę. Czy w tym wypadku też tak było ?

Dziewczyna i dwóch chłopaków są drobnymi złodziejaszkami. Podczas podróży samochodem zatrzymują się koło dużego domu, który mają nadzieję w łatwy sposób okraść. Dziewczyna wchodzi do środka. Dom zamieszkuje dwoje starszych ludzi oraz ich pomocnik. Chce skorzystać z telefonu, ponieważ, jak twierdzi, jej samochód został uszkodzony. Pozostali rabusie wdzierają się przez otwarte okno i grożą domownikom. Na ich nieszczęście, do akcji wkracza pomocnik pracujący w domu. Wywiązuje się szarpanina, a w końcu również strzelanina. Nastolatkowie zabijają wszystkich domowników. Wtedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Na podwórzu pojawia się pełno dobermanów, które uniemożliwiają ucieczkę z posesji. Młodzi ludzie zmuszeni są przeczekać noc w feralnym miejscu. Niespodziewanie, na wszystkich zegarach, które znajdowały się w domu, wskazówki zaczynają się cofać. Czas obiera odwrotny kierunek. Wkrótce zabici domownicy powracają do życia, oczywiście pragnąc zemsty. Niedoświadczeni włamywacze muszą walczyć o przeżycie, a właściciele tajemniczego budynku też okazują się nie tacy święci.

Fabuła jest nieco dziwna. Od początku trudno zrozumieć o co chodzi w filmie. W miarę upływu czasu orientujemy się w sytuacji, ale całość jest chaotyczna. Lucio Fulci potrafi jednak nadać każdej niemal produkcji niesamowity nastrój, którego również i w tym przypadku nie brakuje.. Od razu wczuwamy się w atmosferę niepokoju, charakterystyczną dla filmów o zombie i z zaciekawieniem wyczekujemy kolejnych wydarzeń. Włoski twórca zrealizował tę produkcję małym nakładem kosztów, co od razu rzuca się w oczy. Czasami praca kamery jest fatalna, a udźwiękowienie co najmniej kiepskie. Niestety, pod koniec film staje się niedorzeczny. Zresztą, pomysł z cofaniem czasu jest mocno nagięty. Nie wiadomo, dlaczego śmierć domowników spowodowała takie skutki. Tego typu chwyty, nie wywołują u widza żadnych emocji, a co dopiero strachu. Efekty gore są za to znakomicie wykonane, wypływające wnętrzności to już norma w filmach Fulciego. Ale co z tego, skoro jest ich bardzo mało w porównaniu z innymi produkcji włoskiego reżysera. Ale może takie było założenie autorów ? W każdym razie gore stoi na wysokim poziomie. Muzyka tytułowa jest wspaniała, niespokojna i klimatyczna. Szkoda, że w trakcie filmu przygrywa nam kompletnie nie pasujące włoskie elektroniczne disco). Muszę pochwalić twórców „House of Clocks” za wybór scenerii. Dom, w którym rozgrywa się akcja jest bardzo nastrojowy. Wszystkie pomieszczenia i piwnice, bez wątpienia, dodatnie wpływają na odbiór tej produkcji. Gra aktorów mnie trochę denerwowała. Było bardzo sztywno i nieciekawie. Z tej grupy warto jednak wyróżnić Al'a Cliver'a, który wcielił się w postać pomocnika domu (zagrał on również w wielu innych filmach Fulciego, m.in „Zombie”). Skoro jesteśmy przy aktorach, to wspomnę o dubbingu. Angielskie dialogi zostały fatalnie podłożone. Czasem słychać je bardzo niewyraźnie. Natomiast finał filmu został trochę spartaczony - niejasny i mało ciekawy.

"House of Clocks" zdecydowanie nie jest perełką w dorobku Lucia Fulciego, ale z drugiej strony nie jest też powodem do wstydu. Oprócz tych wszystkich wad, jest w nim kilka ciekawych i przykuwających uwagę elementów, a i nazwisko reżysera gwarantuje krwawą rozrywkę na poziomie.

Screeny

HO, HOUSE OF CLOCKS HO, HOUSE OF CLOCKS HO, HOUSE OF CLOCKS HO, HOUSE OF CLOCKS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa atmosfera
+ tytułowa muzyka
+ dobre efekty wizualne

Minusy:

- trochę niedorzeczna fabuła
- lekki chaos
- fatalny dubbing
- za mało gore


Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -