Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HUNGER, THE

HUNGER, THE

Zagadka Nieśmiertelności

ocena:10
Rok prod.:1983
Reżyser:Tony Scott
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:David Bowie, Catherine Deneuve, Susan Sarandon
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:6.16
Głosów:37
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 5
Kinson - 6
Ash J. Williams - 8

Filmy o wampirach, podobnie jak przeważającą część horrorów, zalicza się w większości do filmów klasy B. Rzadko kiedy powstaje produkcja traktująca o krwiożercach, którą uznaje się za dzieło wybitne. Wyjątkiem z pewnością jest genialny film Wernera Herzoga "Nosferatu wampir", przedstawiający głównego bohatera, tytułowego Nosferatu, jako postać samotną i zagubioną, skupiając się przede wszystkim na jego psychice - lękach i problemach. Wyjątkiem jest również debiutancki film Tony'ego Scotta - "Zagadka nieśmiertelności".

Miriam (Catherine Deneuve) i John (David Bowie) Blaylock są parą wampirów, żyjącą razem od setek lat, karmiących się krwią starannie dobranych ofiar. Wierzą w to, że będą żyli, kochając się, przez całą wieczność. Jednak pewnego dnia, z niewiadomych przyczyn, John traci dar wiecznej młodości i zaczyna starzeć się w zastraszającym tempie. Z godziny na godziny łysieje, na jego twarzy pojawiają się zmarszczki. Jego jedynym ratunkiem jest ambitna doktor Sarah Roberts (Susan Sarandon), prowadząca badania nad procesem starzenia. Ta jednak ignoruje Johna, uznając go za kolejnego wariata, który boi się zestarzeć. Kiedy ciało Johna staje się zbyt stare żeby funkcjonować, Mirian zamyka go w skrzyni i chowa na strychu - obok wielu innych skrzyń, w których przechowywani są jej poprzedni, skazani na wieczność, kochankowie. Kolejną ofiarą miłości Mirian jest doktor Sarah. Czy czeka ją taki sam los jak Johna i wielu przed nim?

Wspaniale zmontowana początkowa sekwencja, w której przeplatają się sceny "polowania" Mirian i Johna na kolejne ofiary; badanych przez Doktor Richardson małp, które w ataku wściekłości zaczynają się nawzajem mordować oraz śpiewającego Petera Murphy'ego (którego piosenka "Bela Lugosi is dead" nadaje całej scenie niepowtarzalny klimat) perfekcyjnie wprowadza nas w hipnotyczny, tajemniczy świat żyjących współcześnie wampirów. Znakomita oprawa wizualna (głównie za sprawą oświetlenia i doskonałego wyczucia kadru Stephena Goldblatta) czyni tę produkcję prawdziwym wizualnym arcydziełem. To w połączeniu z idealnie dobraną ścieżką dzwiękową (w film wpleciono zarówno elektroniczne dzwięki grupy Bauhaus, jak i muzykę takich klasyków jak Bach, Ravel czy Schubert) sprawia, że "Zagadka nieśmietelności" jest prawdziwą ucztą dla uszu i oczu każdego kinomana. Aktorsko film trzyma wysoki poziom, przede wszystkim za sprawą Davida Bowiego, który stworzył niezwykle szczerą i w całej swojej fikcyjności najbardziej autentyczną postać w filmie.

Wyjątkowość "Zagadki nieśmiertelności" nie polega, jak we wspomnianym wcześniej "Nosferatu wampir", na psychologicznym podejściu do postaw głównych bohaterów. Film ten urzeka swoim mistycyzmem, zagadkowym klimatem. Pozornie prosta fabuła, daje nam wiele możliwości interpretacji, pozwalając ujrzeć w tak banalnej historii, drugie, głębsze dno.

Tony Scott, mimo iż "Zagadka nieśmiertelności" była jego filmowym debiutem, wspiął się na wyżyny swoich reżyserskich umiejętności. Stworzył dzieło naprawdę wielkie, które z pewnością będzie oglądane przez wiele pokoleń miłośników kina. Szczerze polecam.

Trzygroszówki

Carmilla przyznał ocenę 5 i napisał:

Wnosząc z polskiego tytułu filmu nastawiłam się na film o poszukiwaniu sposobu na to, jak zapewnić umierającemu wampirowi nieśmiertelność, a tymczasem zobaczyłam historię wampirzycy, która po stracie kochanka usiłuje zdobyć kochankę. Jak dla mnie zmarnowany dobry pomysł.

Screeny

HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE HO, HUNGER, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ aktorstwo
+ zdjęcia
+ początkowa sekwencja
+ mistycyzm

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -