Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PROGENY

PROGENY

Potomstwo

ocena:5
Rok prod.:1999
Reżyser:Brian Yuzna
Kraj prod.:USA
Obsada:Arnold Vosloo, Jillian McWhirter, Brad Dourif
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Co za film! ...To znaczy: wcale nie jakiś genialny (wystarczy zwrócić uwagę na ocenę), ale, cóż, na pewno jest to film "szczególny". Zresztą chyba rozpoczęcie tej recenzji od "Co za rewelacyjny kawałek chaosu i taniochy!" byłoby nieco sensowniejsze. Niech więc już tak właśnie zostanie.

Na planetę Ziemia przybywają Obcy i podczas niezwykle groteskowego stosunku (uatrakcyjnionego wyjątkowo marnymi efektami specjalnymi ) zapładniają seksowną blondynkę graną przez Jillian McWhirter. Mąż bohaterki (Arnold Vosloo) początkowo jak najbardziej cieszy się z "ich" przyszłego dziecięcia, zważywszy jednak, że jest czujnym lekarzem postanawia przebadać swoją spermę - i wkrótce okazuje się, że jest, niestety, bezpłodny. Nieco zaskoczony swym odkryciem, doktor zaczyna wracać myślami do nocy tajemniczego poczęcia, zaczyna zamęczać żonę podchwytliwymi pytaniami, a po skonsultowaniu się ze specjalistą od UFO (Brad Dourif!) i obejrzeniu słabej jakości nagrania VHS pokazującego jak to ludzka kobieta rodzi Obcego (miejsce akcji: Rosja), doktor zaczyna bać się o swoje życie. I trzeba przyznać, że ma ku temu powody: czas porodu jest najwyraźniej tuż tuż...

Co jest takiego w "Potomstwie", że nie sposób skreślić go po dziesięciu minutach oglądania jako "kolejny idiotyczny i nieudany horror/s-f"? Po pierwsze, choć fabuła jest strasznie przerysowana i niewiarygodna, to jednak widać, że twórcy podeszli do sprawy całkiem serio i włożyli w swoje dzieło sporo serca. Filmy tego typu ogląda się przecież zazwyczaj jedynie po to, żeby pośmiać się z ich nieudolności i nasycić oczy nieuzasadnionymi przez scenariusz scenami rozbieranymi; w przypadku "Potomstwa" dostajemy i powody do śmiechu i nagość i przemoc, a do tego wszystkiego jakoś nie możemy przestać zastanawiać się jak się ten cały cyrk skończy: czy bohaterka Jillian przeżyje czy skończy w gęstniejącej kałuży krwi? ...czy doktor ma aż tak genialne przeczucia co do pochodzenia dziecka, czy też jest zwykłym wariatem? Natomiast drugą zaletą filmu są sami aktorzy. Vosloo (mówcie mu Imhotep jeśli nie kojarzycie go z nazwiska) wydaje się tu bezczelnie naśladować Nicolasa Cage'a - i to takiego najbardziej rozczulającego, o wyglądzie nie rozumiejącego świata cocker spaniela, jak na przykład w "Mieście aniołów"; jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy cierpiącym Cage'em a cierpiącym Vosloo: ten pierwszy działa nam na nerwy, ten drugi - jakoś nie. A już dla samego porównania technik aktorskich tych dwóch panów warto na film Yuzny zerknąć. Poza tym mamy jeszcze w "Potomstwie" Jillian: urodziwą, seksowną kobietę, która prócz tego, że wdzięcznie i często się rozbiera, potrafi też grać. Brad Dourif wprowadza do filmu dodatkową dawkę intensywnego niepokoju, choć jego rola jest stosunkowo niewielka i - jak na jego standardy - raczej przyziemna.

Efekty specjalne są złe, o tym już wspomniałem. Czasami ich jakość jest wprost szokująco słaba (kiedy na przykład aktorkę dubluje naga lalka Barbie w scenie wyfrunięcia przez okno), a czasami po prostu "zdecydowanie poniżej przeciętnej". Końcówka filmu nie należy pewnie do najinteligentniejszych w świecie, ale już sam fakt, że film zmusza nas do tego, by na nią czekać stanowi pewne osiągnięcie. Choć więc wstyd przyznać się do tego w towarzystwie, jest sporo powodów by "Potomstwo" lubić.

Screeny

HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY HO, PROGENY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gładko się ogląda
+ jest parę ciekawych scen
+ aktorzy grają sprawnie
+ nieporadność f/x może niektórych cieszyć

Minusy:

- przekonująca to ta fabuła nie jest
- bombarduje się tu widza sporą dawką naiwności
- nieporadność f/x może niektórych przyprawić o lekki zawał serca

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -