Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHT OF LIVING DEAD

NIGHT OF LIVING DEAD

Noc Żywych Trupów

ocena:9
Rok prod.:1968
Reżyser:George A. Romero
Kraj prod.:USA
Obsada:Duane Jones, Judith O'Dea, Karl Hardman, Marylin Eastman
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.19
Głosów:188
Inne oceny redakcji:
Trybek - 10
Drachu - 10
Piotr Sawicki - 10
GrzEGOrz - 10
Kinson - 10
Sabbath - 9
Flaco - 9
Mr Filth - 9
BartX - 4
Molly - 9
Krzysztof Gonerski - 10
Ash J. Williams - 10
Andy Blakk - 10
Carmilla - 10
Skaraś - 7

Jeden z pierwszych filmów o żywych trupach i od razu wielki sukces. Klasyk, ktorego trzeba mieć w swojej kolekcji i choć może nie jest w nim już tyle emocji co kiedyś, ale obejrzeć należy!

Wirus nieznanego pochodzenia atakuje ludzi i zamienia ich mózgi w papkę, a umarłych przywraca do życia i czyniąc z nich spragnionych ludzkiego mięsa bestie. Barbara (Judith O'Dea) jedzie wraz z bratem Johnem na grób ojca. Na miejscu atakuje ich zarażony człowiek. John, który wcześniej żartował sobie z Barbary, ginie w starciu z zombiem. Barbara ucieka i ukrywa się w pobliskim domu, w którym zastaje nieżywą (zjedzoną) właścicielkę. Przerażona tym widokiem powoli wpada w obłęd. Na szczęście zjawia się Ben (Duane Jones), który również ucieka przed ożywionymi zmarłymi. Barykadują wszystkie okna i drzwi i czekają na pomoc. Okazuje się, że w piwnicy jest jeszcze piątka nie zarażonych ludzi. Razem muszą przetrwać i nie dać się złapać mięsożernym zombie, zwłaszcza, że jest ich coraz więcej, a sytuacja staje się coraz poważniejsza..

Jako, że był to jeden z pierwszych filmów o żywych trupach, fabuła jest oryginalna i ciekawa. Potem pomysły już tylko powielano. Mimo upływu kilkunastu lat od premiery, film nie traci na wartości. Upływ czasu obszedł się z filmem wyjątkowo litościwie. Fakt, że jest czarno-biały jeszcze atmosferę grozy potęguje. Widoczne są zarwania i przeskakiwanie klatek, charakterystyczne dla produkcji z tamtego okresu. Efekty wizualne, chociaż dzisiaj nie zrobiłyby na nikim wrażenia, kiedyś były wielkim wyzwanie dla specjalistów od efektów specjalnych. Zobaczymy mięso, dziury w głowach, ale nic więcej. Kiedy np., zarażona dziewczyna zabija łopatą matkę, kamera pokazuje tylko jej wyraz twarzy itp. Muzyka, jak na tamte czasy, jest całkiem znośna i dobrze wkomponowuje się w film. Gra aktorów stoi na dobrym poziomie (w innych produkcjach z tamtych czasów, gra aktorów to jedna, wielka porażka). John, który zginął najszybciej ze wszystkich bohaterów, zapisał się w pamięci, dzięki jednej kwestii, która na stałe weszła do świata horrorów. Chodzi o słowa: "They coming to get you, Barbara". Z dźwiękiem jest podobnie jak z muzyką - jest dobrze, choć mogło być lepiej. Mimo wszystko to już nie te same emocje dla normalnego, współczesnego widza. Ale podobnie rzecz ma się z "Psychozaą" Hitchcocka, która ma swoją osobną historię i jest klasykiem.

Ten, kto uważa się za prawdziwego fana horrorów obowiązkowo powinien obejrzeć dzieło Romero. Bo chociaż remake filmu z 1990 robi większe wrażenie, to żaden nie zastąpi oryginalnej wersji.

Trzygroszówki

Trybek przyznał ocenę 10 i napisał:

Noc żywych trupów uważam za film doskonały, atmosfera, muzyka, zombie wszystko jest moim zdaniem idealne. Napięcie grozy rośnie z każdą chwilą aż osiąga apogeum w 10 ostatnich minutach filmu.Gdy pierwszy raz go oglądałem jakieś pół roku temu to bałem się jak jasna cholera, a jak oglądałem go po razu drugi 3 miechy temu to bałem się jeszcze bardziej :). 10 bez dwóch zdań.

Screeny

HO, NIGHT OF LIVING DEAD HO, NIGHT OF LIVING DEAD HO, NIGHT OF LIVING DEAD HO, NIGHT OF LIVING DEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalna wersja, której nic nie zastąpi

Minusy:

- może dla niektórych zbyt przestarzała

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -