Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HAUNTING, THE

HAUNTING, THE

Nawiedzony Dom

ocena:10
Rok prod.:1963
Reżyser:Robert Wise
Kraj prod.:USA
Obsada:Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson, Russ Tamblyn
Autor recenzji:Piotr Sawicki
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.75
Głosów:44
Inne oceny redakcji:

Współczesne kino grozy, zdominowane przez produkcje oparte na widowiskowych efektach, coraz bardziej zdaje się zapominać o starej prawdzie, że najskuteczniej straszy się tym, czego nie widać. Mało który film dowodzi słuszności tej zasady równie przekonująco co "Nawiedzony dom". Mimo ponad czterdziestu lat od premiery, film Roberta Wise’a nadal pozostaje niedoścignionym arcydziełem horroru metafizycznego.

Doktor John Markway, zamierzający dowieść istnienia życia pozagrobowego, wybiera za teren swoich badań stary dom na wzgórzu. Już sama historia tej posiadłości mrozi krew w żyłach: wszyscy dotychczasowi jej mieszkańcy bądź zginęli śmiercią gwałtowną bądź popadli w obłęd. Wraz z Markwayem przybywają tutaj wytypowani przez niego asystenci, wśród nich Eleonora Lance – młoda kobieta o zdolnościach psychicznych umożliwiających wyczucie obecności duchów. Niebawem goście z zaświatów dadzą o sobie znać...

Jednak inaczej niż Jan De Bont w tandetnym remake’u z 1999 roku, Rober Wise do samego końca nie pozwala nam na ujrzenie źródła lęku. Obecność duchów jest jedynie zasugerowana, ale zasugerowana po mistrzowsku: informują o niej tajemnicze odgłosy na korytarzu, zaniepokojenie Eleonory, subiektywizujące punkty widzenia kamery podpowiadające obecność obserwatora. Nie bez znaczenia jest też sposób ukazania samego miejsca akcji – ponurego domiszcza o antycznym wystroju, filmowanego szerokokątnymi obiektywami, ze wszelkich możliwych perspektyw, tak że trudno oprzeć się wrażeniu, iż jest ono faktycznie nawiedzone.

Znakomity scenariusz pozwolił na rozwinięcie potencjału aktorom. Z doborowej plejady wybijają się zwłaszcza panie: Julie Christie jako neurotyczna Eleonora oraz Claire Bloom w roli tajemniczej i zmysłowej Theo. Sposób gry każdej z nich intensyfikuje atmosferę niepokoju na równi z posępną czarno-białą fotografią oraz wyjątkowo sugestywnym użyciem efektów dźwiękowych, tak istotnych tu w związku z brakiem wizualnych. Również dobrze, choć zdecydowanie mniej efektownie, prezentuje się męska część obsady: Richard Johnson (który później zagrał podobną rolę w "Zombie Flesh Eaters" Fulciego) i Russ Tamblyn nie wnikają aż tak głęboko w charaktery swoich postaci, ale są wyrazistymi nośnikami funkcji – pierwszy nieco postrzelonego naukowca o niekonwencjonalnych metodach prowadzenia badań, drugi sceptycznego młodego człowieka, którego trudno przekonać do wiary w istnienie zjawisk paranormalnych.

"Nawiedzony dom" to jedna z żelaznych pozycji horroru, dzieło dla rozwoju tego gatunku równie ważne, jak "Narzeczona Frankensteina" Jamesa Whale’a, "Psychoza" Hitchcocka czy "Noc żywych trupów" Romero. Ustanowiło nowe kanony dla horrorów o duchach. "Amityville Horror", "Zemsta po latach", "Poltegreist", "Szósty zmysł", "Inni" – i wiele jeszcze innych znakomitych filmów grozy, to dzieci "The Hauting". Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Screeny

HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE HO, HAUNTING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klasyk
+ jeden z najważniejszych horrorów
+ miejsce akcji (nawiedzony dom) i sposób jego sfilmowania
+ aktorstwo
+ zdjęcia
+ efekty akustyczne
+ film oparty na sugestii, nie na efektach

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -