Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LAST CANNIBAL WORLD a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST

LAST CANNIBAL WORLD a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST

Zapomniany Świat Kanibali

ocena:8
Rok prod.:1977
Reżyser:Ruggero Deodato
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Massimo Foschi, Me Me Lai, Ivan Rassimov, Sheik Razar Shikur, Judy Rosly
Autor recenzji:Piotr Sawicki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5.69
Głosów:32
Inne oceny redakcji:
Molly - 5

"Last Cannibal World" jest drugą – po zrealizowanym w 1972 roku przez Lenziego "Deep River Savages" – ambitną pozycją włoskiego kina kanibalistycznego. Reżyser filmu, Ruggero Deodatto, znany jest bardziej jako twórca późniejszego o dwa lata, skandalizującego "Cannibal Holocaust". "Last Cannibal World", choć nie zdobył takiego rozgłosu jak następca, okrucieństwem wcale mu nie ustępuje.

W sercu amazońskiej dżungli rozbija się amerykański samolot. Pięcioosobowa ekipa wpada w sidła kanibali. Robert Harper, jedyny ocalały z rzezi, zostaje schwytany, uwięziony i poddawany upokarzającym praktykom. Postanawia uciec...

"Last Cannibal World" posiada cechy najlepszego kina przygodowego, ale nie widowiskowego dla młodzieży, lecz – gdyby już porównywać go z czymkolwiek, co powstało w Hollywood – bardziej spod znaku "Wybawienia" Johna Boormana. Nie ma tu długiej ekspozycji, wolno rozwijającej się akcji i zdjęć Nowego Jorku zajmujących pół filmu – czyli tego wszystkiego, co zwykle kładzie się ciężarem na włoskie filmy o kanibalach. Już w pierwszej scenie oglądamy niefortunne lądowanie w dżungli, następnie atak kanibali i gwałtowną śmierć towarzyszy Harpera, jego niewolę, w końcu ucieczkę w towarzystwie młodej kobiety z plemienia i niebezpieczną przeprawę przez dżunglę. Wyrazista kreacja Massimo Foschi, zdecydowanie wybijająca się ponad aktorski standard "euro trashu", dodatkowo pomaga wczuć się w sytuację bohatera i zarazem uwiarygodnia jego stopniowe zdziczenie, które jest konsekwencją ekstremalnych doświadczeń – choćby w scenie brutalnego gwałtu, jakiego dokonuje na swojej towarzyszce niedoli.

Mimo to, Harperowi daleko do odpychającego cynizmu bohaterów "Cannibal Holocaust". "Last Cannibal World" nie jest filmem o dzikości ludzkiej natury jako takiej, lecz o człowieku cywilizacji skonfrontowanym z nieznanym mu – a więc i wrogim – światem pierwotnej dziczy. Bohaterowie "Cannibal Holocaust" okrucieństwo przywieźli do dżungli ze sobą, natomiast Harper dopiero tutaj się nim zaraża. Dzicz i cywilizacja są tu ustawione po przeciwnych biegunach; nie ma jeszcze tego relatywizmu, który uczyni "Cannibal Holocaust" filmem tak bardzo kompromitującym naszą moralną kondycję.

Źródłem zła jest tu wyłącznie dżungla – i to nie tylko żyjący w niej kanibale, ale cała natura, o której bezwzględności przypominają wstawki z drapieżnikami świata zwierzęcego pożerającymi swoje ofiary. Niemniej pod względem ilości i sugestywności okrutnych scen "Last Cannibal World" może spokojnie równać się z następnym filmem Deodato. Również tutaj sceny przemocy sfilmowane zostały z niemal dokumentalnym realizmem. Reżyser i tym razem nie oszczędził nam widoku zabijania zwierząt, gwałtów, rytualnych mordów, tortur i surowości życia plemiennego.

W porównaniu z “Cannibal Holocaust", "Last Cannibal World" ma znacznie prostszą formułę. Jednak bardzo szybki rozwój zdarzeń w pełni to rekompensuje. Deodato to po prostu świetny reżyser, który wie, jak nakręcić szokujące i mrożące krew w żyłach widowisko. Jego pierwszy obraz kanibalistyczny pozostaje jednym z najlepszych i najbardziej szokujących, jakie dotykają tego obszaru tematycznego.

Screeny

HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST HO, LAST CANNIBAL WORLD</br> a.k.a. JUNGLE HOLOCAUST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wiele brutalnych i szokujących scen
+ dynamiczny rozwój zdarzeń
+ trzyma w napięciu
+ dobre aktorstwo
+ film prekursorski wobec "Cannibal Holocaust"

Minusy:

- autentyczne okrucieństwo wobec zwierząt

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -