Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LORD OF ILLUSION

LORD OF ILLUSION

Władca Iluzji

ocena:6
Rok prod.:1995
Reżyser:Clive Barker
Kraj prod.:USA
Obsada:Scott Bakula, Kevin J. O’Connor, Famke Janssen, Daniel von Bargen
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.68
Głosów:25
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

Film "Lord of Illusion" powstał w 1995r. na podstawie opowiadania z VI części "Księgi Krwi" Clive’a Barkera. Co ciekawe Clive napisał scenariusz do filmu oraz go wyreżyserował. To skłoniło mnie do obejrzenia tego filmu, jednak jak się szybko okazało dzieło to nie jest najwyższych lotów.

Fabuła filmu jest dość oryginalna, jednak czasem dość zamotana i widz w niektórych momentach może się zgubić. Nowojorski detektyw Harry D’Armour przyjeżdża do Los Angles w sprawie oszusta ubezpieczeniowego. Natrafia jednak na o wiele ciekawsza sprawę, którą postanawia rozwikłać. Sprawa ta tyczy się byłych uczestników kultu, którego przywódcą był parający się magią Nix. Część swojej wiedzy przekazał swojemu uczniowi – Swannowi, który zdradził mistrza i odszedł z sekty wraz z trójką przyjaciół. Nix chcąc zwabić Swanna porywa małą dziewczynkę. Pomysł się udał i 4 przyjaciół przybywa na pomoc. Jednak nie wszystko idzie po myśli Nixa i zostaje on zabity, a jego twarz zostaje zakuta w specjalna metalową maskę. Wydaje się, że sekta została rozbita jednak jeden fanatyczny uczestnik (Butterfield) uciekł i po 13 latach próbuje wskrzesić swojego mistrza – Nixa. Aby to zrobić najpierw chce się zemścić na 4 bohaterów i dowiedzieć się gdzie pochowali ciało mistrza. I tu zaczyna się rola naszego detektywa. Znajduje się on przypadkowo podczas morderstwa jednego z 4 przyjaciół. Tam od umierającego dowiaduje się, że jest to większa sprawa związana z wskrzeszeniem mistrza. Wtedy żona Swanna /który swoja moc wykorzystuje w komercyjny sposób – jest iluzjonista/, bojąc się o jego życie, wynajmuje detektywa – naszego bohatera aby "powęszył" w środowisku iluzjonistów i zapobiegł wskrzeszeniu mistrza /o czym nasz bohater dowiaduje się troche później/. Próbując rozwikłać sprawę detektyw odkrywa więcej ciekawych faktów dotyczących przeszłości Swanna i kultu Nixa. Ostatecznie staje przed trudnym zadaniem ocalenia świata od złych mocy i zagłady /hmm brzmi znajomo?/ Czy mu się to uda dowiecie się oglądając film.

Film trwa 2h i w tym wypadku nie jest to plus. Przez większość czasu nic ciekawego się nie dzieje, przybliżamy się tylko razem z detektywem D’Armour do ostateczego rozwiąznia. Jedynie ostatnie 25 min jest nieco ciekawsze od reszty filmu, ale nie spodziewajcie się czegoś nadzwyczajnego. Głównego bohatera, naszego detektywa, gra Scott Bakula, który w moim odczuciu nie nadaje się do horroru – zagrzał sobie miejsce w serialach i niech tak zostanie, nie sprawdza się w roli detektywa tropiącego złe moce. Trzeba przyznać, że jego aktorstwo nie wypada najgorzej, jednak zupełnie nie pasuje do konwencji horroru. Ogólnie poziom aktorstwa wszystkich bohaterów stoi na przyzwoitym, poziomie.

W filmie nie ma wielu ciekawych scen. Godna uwagi jest końcowa scena – ostateczne batalii pomiędzy siłą zła i siłą naszego detektywa . Dość interesujące są też sceny, w których D’Armour "schizuje" – sceny te są dobrze zrobione jednak nie do końca wiem czemu one miały służyć. Ciekawie wykonane jest natomiast miejsce kultu Nixa – opuszczona chata na środku pustyni. W środku jest dość tajemniczo, głównie za sprawą rozwalających się wnętrz i malowideł na ścianach. Klimat filmu również pozostawia wiele do życzenia, wątpię aby kogoś mógł przestraszyć. Atmosfera przypomina bardziej zwykły film detektywistyczny niż horror. Muzyka dostosowała się do reszty filmu, a wiec jest także przeciętna i niczym szczególnym się nie wyróżnia i tu należy wspomnieć, że nie buduje atmosfery i nie pasuje do horroru. Efekty specjalne są dobre i to wszystko, nie są rewelacyjne. W filmie jest mało efektów gore i są dość "subtelnie" zrobione, więc wątpię aby zadowoliły fana gatunku.

Podsumowując film jest przeciętny i przez większość czasu dość nudny – taki typowy średniak jakich wiele. Wyróżnia się dość oryginalną fabułą i kilkoma fajnymi scenami, jednak ogólny poziom filmu pozostaje nadal przeciętny. Poleciłbym ten film zagorzałym fanom Clive’a Barkera, którzy chcą zobaczyć jak przełożył własną prozę na duży ekran. Reszta horrorfanów może pooglądać ten film z ciekawości, gdy nie ma nic innego do roboty. Jednak jeśli tego nie zrobicie na pewno wiele nie stracicie, gdyż znajdą się z pewnością pozycje o wiele ciekawsze od tego filmu.

Screeny

HO, LORD OF ILLUSION HO, LORD OF ILLUSION HO, LORD OF ILLUSION HO, LORD OF ILLUSION HO, LORD OF ILLUSION HO, LORD OF ILLUSION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ bądź co bądź jest to Clive Barker
+ ostatnie 30 minut
+ miejsce kultu Nixa

Minusy:

- za dużo tu opowieści detektywistycznej
- Scott Bakula – jakoś nie pasuje do konwencji horroru
- często akcja się przeciąga, nudząc widza

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -