Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LEGEND OF HELL HOUSE, THE

LEGEND OF HELL HOUSE, THE

Legenda Piekielnego Domu

ocena:8
Rok prod.:1973
Reżyser:John Hough
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada: Roddy McDowall, Clive Revill, Pamela Franklin, Gayle Hunnicutt, Roland Culver, Peter Bowles,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.67
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

„The Legend of Hell House” to film pochodzący z 1973 roku. Jego reżyserem jest John Hough, a scenariusz na podstawie swojej powieści napisał Richard Matheson. Film opowiada historię pewnego nawiedzonego domu. Wydawać by się mogło, że będzie to film jakich wiele – ot po prostu kolejna historyjka o nawiedzonym domu. Jednak jak sam się przekonałem film ten jest bardzo sprawnie zrealizowany i jest jednym z lepszych o tej tematyce.

Opowiedziana tu historia jak w większości tego typu filmów nie należy do najbardziej skomplikowanych. Pewien bogacz chce się dowiedzieć czy życie po śmierci jest prawdą czy tylko fikcją. Do tego celu rzetelnie się przygotowuje. Nabywa dom niegdyś należący do pana Belasco, a który obecnie uznawany jest za nawiedzony, a potocznie nazywany jest Hell House. Następnie proponuje 100,000 funtów odpowiednim ekspertom. I tak do domu mają wejść wybitny parapsycholog Lionel Barett ze swoją żoną - Ann, medium – Florence Tanner oraz człowiek, który przeżył ostatnią taką wyprawę w 1953 – Ben Fisher. Poprzednie wyprawy do piekielnego domu kończyły się bardzo tragicznie. Albo wszyscy ginęli, albo tracili poczucie rzeczywistości. Jedynie Ben wyszedł z tego domu niejako bez szwanku. Teraz wyprawą kieruje wybitny specjalista Lionel Baret i wyprawa ma zakończyć się sukcesem. Już pierwszego dnia medium – pani Florence Tanner odbiera dziwne sygnały z wnętrza domu. Poprzez nią „gospodarz” domu ostrzega innych, żeby się wynieśli z domu bo inaczej będzie zmuszony ich zabić. Jednak nasi bohaterowie wydają się być nieugięci i nadal pozostają w domu. Podczas nocy Florence wydaje się, że wie czyja dusza została uwięziona w domu i nawiedza go – syn Belasco – Daniel. Jednak ekipa znajduje ciało Daniela i chowa je w ziemi w należyty sposób co wyklucza dalszą „działalność” Daniela. Podczas kolejnych dni zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy. Naszym bohaterom grozi wielkie niebezpieczeństwo. Lionel za pomocą specjalnej maszyny będzie się starał całkowicie zneutralizować przebywającą tu złą energię i uwolnić dom od „duchów”. Jednak prawowity i odwieczny gospodarz nie da się tak łatwo wypędzić...

Film jest produkcja naprawdę udaną, a to za sprawą swojego niepowtarzalnego klimatu. Właśnie niesamowicie mroczny klimat tej produkcji jest jego główną zaletą. Praktycznie już do pierwszych minut zostajemy wciągnięci do nawiedzonego domu. To właśnie owy piekielny dom staje się głównym twórcą atmosfery. Ciemne korytarze, spowite pajęczynami pomieszczenia, ogromna starodawna jadalnia, niesamowicie klimatyczna kaplica wygląd zewnętrzny domu oraz pokoi są tym co kreuje ten mroczny klimat. Najciekawszym miejscem zdecydowanie jest wspomniana kaplica, panujący tam klimat może przyprawiać o dreszcze. Dodatkowo wszelakie odgłosy, które usłyszymy w najbardziej odpowiednich momentach potęgują mroczną atmosferę. Gdy się wsłuchamy dokładniej uświadomimy sobie, że nie ma tam jako takiej ścieżki dźwiękowej – to są po prostu dziwne i jakże odpowiednie przeróżne odgłosy – od świstu wiatru, poprzez pomrukiwania kota i na przeróżnych grobowych szeptach kończąc. Jest bardzo sprawnie połączone i doskonale współgra ze sobą. Niestety w pewnych momentach brakuje „głębi” tej produkcji – pewnego wytłumaczenia kto, co i dlaczego nawiedza ten dom. Przez to film momentami staje się nudny, gdyż nie uświadczymy tu z całą pewnością wartkiej akcji. Jednak dla fanów klasycznych klimatycznych horrorów nie powinien to być minus. Co ciekawe w filmie nie dostrzeżemy praktycznie żadnych efektów specjalnych i żadnego gore. Film jest tak skonstruowany, że pomimo tych mogło by się wydawać znaczących braków, pozostaje wartościową produkcją. Jednak rozczarowuje trochę zakończenie i mi wydawało się trochę naiwne, ale bądź co bądź sprawnie wytłumaczone, ale takie trochę nijakie i bezpłciowe.

Podsumowując „The Legend of Hell House” jest z całą pewnością filmem godnym polecenia. Film posiada tak niesamowicie mroczny klimat, że w rzadko jakiej produkcji ostatnio taki spotkałem. To jest główna i najważniejsza zaleta tego filmu. Miłośnicy gore i wartkiej akcji mogą poczuć się zawiedzeni, jednak fani klasycznych produkcji klimatycznego kina grozy jak najszybciej powinni sięgnąć po ten film.

Screeny

HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE HO, LEGEND OF HELL HOUSE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niesamowicie mroczny klimat
+ upiorny dom
+ tajemnicza kaplica
+ efekty dźwiękowe
+ sprawna realizacja

Minusy:

- trochę naiwne zakończenie
- brak efektów gore

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -