Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HAUTE TENSION

HAUTE TENSION

Blady Strach

ocena:8
Rok prod.:2003
Reżyser:Alexandre Aja
Kraj prod.:Francja
Obsada:Cécile De France, Maïwenn Le Besco, Philippe Nahon, Franck Khalfoun, Andrei Finti, Oana Pellea,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.68
Głosów:84
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 9

„Haute Tension” jest filmem wyreżyserowanym przez Alexandre Aja, który to nie słynie z dużej ilości nakręconych produkcji, a jeśli chodzi o kino grozy to jest to jego debiut. Jednak mimo to film zasługuje na ogromną pochwałę. Dodatkowo cieszy fakt, że to produkcja francuska – a tamtejsze filmy nie zawsze doczekują się większego rozgłosu. Na pierwszy rzut oka to zwyczajny slasher, typowe miejsca i bohaterowie, jednak już po kilku chwilach doświadczymy naprawdę mocnych i krwawych scen..

W początkowych scenach jesteśmy świadkami bardzo krótkiej retrospekcji wydarzeń, które tlą się w głowie głównej bohaterki – Marie, a które okazują się tylko snem. Zmierza ona wraz ze swoją przyjaciółką Alex na wieś, by w spokoju przygotować się do egzaminów. Dom rodziców Alex znajduje się na pustkowiu. Dziewczyny przybywają na miejsce wieczorem, więc w niedługim czasie zbierają się do snu. Marie jednak nie udaje się zasnąć; w środku nocy zauważa furgon podjeżdżający pod dom. Usłyszawszy dzwonek do drzwi, ze snu zrywa się ojciec Alexii, który chcąc się dowiedzieć, któż wydzwania o tej porze, zostaje zaatakowany przez nieznajomego mężczyznę brzytwą. Obserwująca z okna to zdarzenie Marie wpada w popłoch. W czasie, gdy mężczyzna wyrzyna mieszkańców domu, dziewczynie udaje się ukryć. Jednak słysząc jęki swej przyjaciółki wychodzi z ukrycia i podąża śladem mordercy, który związał Alex i uwięził w furgonecie. Oprawca zatrzymuje się na najbliższej stacji. Wykorzystując to Marie przedostaje się do sklepu na stacji i informuje sprzedawcę by wezwał policję. Ten przerażony nie zdążył zareagować, gdyż do sklepu wszedł zabójca. Zauważa, że sprzedawca dziwnie się zachowuje i zabija go. Marie znów udaje się wyjść cało z opresji. Bierze samochód sprzedawcy i podąża za furgonem. Jadąc ocalić przyjaciółkę zmuszona będzie sama walczyć o przetrwanie..

„Haute Tension” jest stosunkowo nową produkcją, stąd też stawia nacisk przede wszystkim na wrażenia. Film jest naprawdę zaskakujący. Fabuła niczym zwyczajny slasher, jednak końcówka powala swą zagadkowością. Efekty są na wysokim poziomie, każdy fan gore znajdzie tu coś dla siebie – od początku filmu dominują krwawe sceny, emanujące brutalnością i okrucieństwem, wyzwalające w widzu strach i przerażenie. Film jest tak wciągający, że nawet nie dostrzegamy przeciętności fabuły i paru minusów, które skupiają w sobie niezbyt zmyślną akcję. W produkcji tej zauważamy silną więź z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną”, „Halloween” czy też „Martwym złem”, lecz zostało to wykorzystane w odpowiedni sposób i dodało jedynie smaczku. Zaś psychologiczny wątek ukazany w końcówce pozwala na indywidualne zrozumienie filmu. Klimat filmu jest ciężki i mroczny. Akcja rozgrywa się jednej nocy, a ścieżka dźwiękowa potęguje posępną atmosferę. Uważam, że jest to obraz godny uwagi, z pewnością wyróżniający się wśród nowopowstałych produkcji.

Screeny

HO, HAUTE TENSION HO, HAUTE TENSION HO, HAUTE TENSION HO, HAUTE TENSION HO, HAUTE TENSION HO, HAUTE TENSION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetne efekty
+ mroczny klimat
+ brutalne sceny

Minusy:

- przeciętność
- akcja

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -