Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LET SLEEPING CORPSES LIE

LET SLEEPING CORPSES LIE

Żywe trupy w Manchester Morgue

ocena:6
Rok prod.:1974
Reżyser:Jorge Grau
Kraj prod.:Włochy / Hiszpania
Obsada:Cristina Galbo, Ray Lovelock, Arthur Kennedy
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.42
Głosów:12
Inne oceny redakcji:

Początek tego filmu można oglądać w nieskończoność: główny bohater zamyka swój sklep z antykami i wsiada na motocykl żeby na weekend uciec przed ponurą cywilizacją; natychmiast włącza się nośna, charakterystyczna dla lat 70-tych muzyka, która prowadzi nas przez zatłoczone ulice miasta aż do nieznośne zielonych okolic znajdujących się niemalże za rogiem, a gwałtowność rytmu podtrzymują wstawki „ekologiczne”: zdjęcia przechodniów w maskach, ziejących dymem kominów, martwych ptaków. Atrakcją największą jest tu jednak króciutki antrakt, kiedy to muzyka zatrzymuje się, przez przejście dla pieszych przebiega ni stąd ni zowąd naga kobieta, a reakcja zgromadzonych wokół tłumów jest minimalna. Wkrótce ścieżka dźwiękowa rozkręca się na nowo i potoczyście wprowadza nas w dziki i dziwaczny świat tego filmu.

Dojechawszy w zielone, pozamiejskie okolice, główny bohater ma szczególnego pecha: na pierwszej stacji benzynowej atrakcyjne rude dziewczę tak niefortunnie wykonuje manewr cofania, że rozjeżdża motocykl mężczyzny. Ten, choć zdenerwowany takim potraktowaniem jego pojazdu, korzysta jednak z okazji na bliższe zapoznanie się z kobietą oddając motocykl do naprawy i każąc się jej podwieźć w kierunku pobliskiej wioski. Pewnie nie robiłby tego, nawet za cenę najgorętszego romansu, gdyby wiedział, że w tejże wiosce martwi powstali właśnie z grobów i zajmują się właśnie systematycznym wykańczaniem okolicznych mieszkańców. O rozlewie krwi i rozszarpywaniu ciał dowiaduje się co prawda policja, ale dla nich najłatwiejszym podejrzanym będzie raczej hipis z rudą panną niż, jak próbuje się im wmówić, hordy żywych trupów.

„Żywe trupy w Manchester Morgue” to horror dobry i zasłużony dla gatunku, ale jednak nieco nierówny: po zwariowanym początku dość długo musimy czekać na kolejne sceny, które mogłyby się z nim równać, natomiast klimat filmu waha się pomiędzy sztucznym i denerwującym niczym w najgorszych pozycjach Lamberto Bavy a rzeczywiście przekonującym, mrocznym i krwawym jak u Romero. Efekty specjalne, choć niezłe, czasami robią wrażenie bardzo naciąganych: nawet w jednej z najsłynniejszych scen filmu, kiedy to trupy rozrywają na strzępy pielęgniarkę, widz może odnieść wrażenie, że wszystkie jej organy wewnętrzne mają jakieś specjalne uchwyty umożliwiające tak łatwe i fotogeniczne ich wyciąganie. Z drugiej jednak strony: czyż nie w tym, między innymi, tkwi urok tego typu filmów?

Cieszy nienajgorsza gra aktorska i urok głównej bohaterki, jednak nie można powiedzieć, że jest tu tak naprawdę wiele do zagrania: ot, wypowiadamy ciut sztywne kwestie, wykonujemy przerażoną minę, rzucamy się gdzieś biegiem. Nie jestem też przekonany co do ekologicznego wydźwięku filmu: ładnie jest to rozegrane na początku, we wspomnianym montażu wszelakich zdjęć pokazujących, że człowiek zabija swój świat, ale gorzej zaczyna się dziać, kiedy bohaterowie zaczynają słownie wyjaśniać nam, że wszystkie te zombie to właśnie ze środowiskowej degradacji powstały. Tak czy inaczej, pozwolę sobie powtórzyć raz jeszcze: to naprawdę dobry film, zdecydowanie wart obejrzenia. Podchodząc do niego z odpowiednią dozą krytyki nie sposób nie dostrzec pewnych wad, jednak nie zabija to przyjemności obcowania z nim, a bezduszna końcówka wręcz wymusza wybaczenie tym „Żywym trupom” większości ich grzechów.

Screeny

HO, LET SLEEPING CORPSES LIE HO, LET SLEEPING CORPSES LIE HO, LET SLEEPING CORPSES LIE HO, LET SLEEPING CORPSES LIE HO, LET SLEEPING CORPSES LIE HO, LET SLEEPING CORPSES LIE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ rewelacyjny początek
+ zdjęcia plus malownicze okolice
+ brak wyrachowania

Minusy:

- nierówny to film
- scenariusz nie powala

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -