Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HIDE AND SEEK

HIDE AND SEEK

Siła Strachu

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:John Polson
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert De Niro , Dakota Fanning , Famke Janssen , Dylan Baker , Robert John Burke , Elisabeth Shue
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.76
Głosów:50
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6
Carmilla - 6

Ostatnio w Holywood zapanowała moda na kręcenie wszelakich horrorów, thrillerów i tym podobnych rzeczy. W sumie zapalonych fanów filmów grozy ta sytuacja powinna cieszyć. Dlaczego jednak w większości wypadków tak nie jest? Otóż wszyscy wiedzą, iż nowe, mainstreamowe, wysoko budżetowe produkcje pochodzące z Hollywood bardzo często okazują się totalną porażką. Twórców nie obchodzi ani dobry klimat, ani dobra i przemyślana fabuła - w większości swoje historie opierają na oklepanym motywie doładowując do tego setki efektów specjalnych i już są zadowoleni. Z tych powodów ja, a także myślę, że spora rzesza horrormaniaków sceptycznie podchodzi do nowopowstałych filmów grozy. Jak sprawa ma się z „Hide and Seek” z 2005 roku dowiecie się czytając dalej...

Szczęśliwa trzyosobowa rodzina Callawayów wiedzie pogodny żywot w Nowym Yorku. David Callaway (Robert De Niro) jest dobrym i powszechnie szanowanym psychologiem. Wydaje się, że już nic więcej do szczęścia rodzinie Callawayów nie potrzeba. Jednak ta sielanka nie trwa długo, gdyż już na początku filmu David Callaway znajduje swoją żonę martwą w wannie pełnej krwi. Wszystko wskazuje na to, iż było to samobójstwo. Emily (Dakota Fanning) – córka Davida bardzo mocno przeżywa śmierć matki i zamyka się w sobie. Jak na ironie doskonały psycholog nie potrafi pomóc własnej córce. Jednak nie poddaje się. Postanawia wyjechać z nią do spokojnego miasteczka z dala od miejskiego tłoku. Jak postanowił tak też uczynił. David i Emily docierają do Woodland, które jak się wydaje Davidowi – pomoże mu i Emily. Przeprowadzka teoretycznie wydawała się bardzo dobrym ruchem, jednak w praktyce nie widać żadnych rezultatów. David próbuje znaleźć wspólny język z córką, ale ta pozostaje niewzruszona. To co nie udaje się Davidowi wychodzi natomiast bardzo dobrze Charliemu – wymyślonemu przyjacielowi Emily. Z początku David uważa, że to naturalny odruch dziecka w takiej sytuacji i w ogóle się tym nie przejmuje. Jednak zabawy Emily z Charliem przyjmują coraz bardziej drastyczny charakter. Jakby tego było mało David co noc o tej samej godzinie budzi się z tego samego koszmaru po czym idzie do łazienki gdzie widzi przerażające napisy. Emily przestraszona nie przyznaje się do tego czynu – twierdzi, że to wszystko sprawka Charliego. Do tego wszystkiego David poznaje miejscową dziewczynę o imieniu Katherine, co jeszcze bardziej rozwściecza Emily i Charliego. Sprawy przyjmują coraz bardziej drastyczny obrót... David postanawia bliżej przyjrzeć się postaci Charliego… Czy Charlie jest tylko wymysłem małej dziewczynki?…Czy koszmar się skończy?…A może to dopiero początek….

Co od razu trzeba podkreślić to film nie jest rasowym horrorem. Jest to thriller psychologiczny w stylu "Szóstego Zmysłu" lub "Sekretnego Okna". Co ważne nie ujrzymy tu przesadnego efekciarstwa tylko sprawnie zrealizowany thriller podszyty dramatem głównych bohaterów. Jednak spójrzmy na zarys fabuły – czy nie brzmi znajomo? Tak, podobne elementy znamy z wielu filmów o tej tematyce. Dlatego całość sprawia wrażenie przysłowiowego "odgrzewanego kotleta", w którym ja nie doszukałem się zbyt wielu nowatorskich elementów. Na pochwałę z całą pewnością zasługuje klimat całej produkcji. Składa się na niego głównie lokacja – duży dom na uboczu z dala od zgiełku miasta. Dodatkowo tajemniczy sąsiedzi, którzy nie dawno stracili córkę w wieku Emily oraz dociekliwy szeryf. Całość połączona wyśmienitą grą aktorską zarówno młodziutkiej Dakoty Fanning jak i "starego wyjadacza" Roberta De Niro. Klasę Roberta De Niro wszyscy znają, ale Dakota Fanning jako Emily wywarła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Teraz trochę o minusach filmu. Jak już wspomniałem mamy wrażenie, że już to gdzieś widzieliśmy przez co film momentami staję się nudny. Przestoje akcji, szczególnie w pierwszej fazie filmu są dość wyraźne co mi osobiście trochę przeszkadzało. Także myślę, że dla osób obeznanych w filmach o podobnej tematyce zakończenie nie będzie żadnym zaskoczeniem i przedwcześnie domyślą się rozwiązania. Przynajmniej ja się domyśliłem według mnie trochę zbyt wcześnie, co spowodowało, że końcową część filmu oglądałem już z mniejszym zaciekawieniem. Zabiegi stosowane przez reżysera, a mające zbić nas z tropu nie za bardzo spełniają swoją rolę. Za przykład może posłużyć tu mieszkająca po sąsiedzki z Davidem para. Krótka wzmianka oraz ich nie szczególne zachowanie nie potrafiły uśpić mojej czujności.

Podsumowując "Hide and Seek" w reżyserii Johna Polsona jako horror na pewno się nie sprawdza. Jako thriller psychologiczny – już bardziej. Nie ujrzymy tu wielu kosztujących setki tysięcy dolarów efektów specjalnych, co oczywiście wyszło na plus całej produkcji. Doświadczymy natomiast tu w miarę ciekawego klimatu i bardzo dobrego aktorstwa. Jak na Hollywodzką produkcję z 2005 roku przystało na wykonanie od strony technicznej nie ma co narzekać, jednak przecież nie tylko o to chodzi…Jeśli lubisz produkcje typu "Szósty Zmysł" czy "Sekretne Okno" to i "Hide and Seek" powinien zapewnić Ci ponad półtorej godziny dobrej zabawy, jednak jeśli jesteście wielbicielami rasowych horrorów to ta produkcja będzie kolejnym średniakiem, którego ujrzą Wasze oczy.

Screeny

HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK HO, HIDE AND SEEK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna realizacja
+ gra aktorska – w szczególności Dakota Fanning i Robert De Niro
+ ciekawy klimat

Minusy:

- nic nowatorskiego
- brakuje tego "czegoś"
- nie sprawdza się jako stricte horror
- w niektórych momentach - przestoje akcji
- zakończenie, które dociekliwy widz odgadnie zbyt wcześnie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -