Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF WAX

HOUSE OF WAX

Dom Woskowych Ciał

ocena:8
Rok prod.:2005
Reżyser:Jaume Collet-Serra
Kraj prod.:USA / Australia
Obsada:Elisha Cuthbert , Chad Michael Murray , Brian Van Holt , Paris Hilton , Jared Padalecki, Jon Abrahams , Robert Ri'chard
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.08
Głosów:79
Inne oceny redakcji:

Rok 2005 to chyba najbardziej burzliwy okres w tworzeniu wszelakiej maści remake'ów (m.in. "Boogeyman", "Amityville Horror"). "House of Wax" to kolejny horror, który zasilił szeregi odświeżonych sprzed lat hitów. Czy i tym razem będziemy mieli okazję do narzekań?

Słowem wstępu. "Dom woskowych ciał" - bo pod takim tytułem film pojawił się na naszym rodzimym rynku - to już trzecia ekranizacja powieści Charlesa Beldena. Oryginalna wersja pochodzi z roku 1933 i nosi tytuł "Mystery of the Wax Museum". Kolejna adaptacja miała miejsce 20 lat później i w znaczącym stopniu (m.in. dzięki świetnej roli Vincenta Price'a, oraz wyświetlaniu filmu w technice 3D) zapisała się w historii kina grozy.

Fabuła filmu nie jest zbyt skomplikowana. Grupka nastolatków - Carly, Paige, Blake, Wade, Dalton, oraz sprawiający wieczne kłopoty Nick - wybierają się samochodem na finał meczu futbolowego. Po drodze postanawiają jednak spędzić noc w lesie co szybko przeradza się w serię dziwnych zdarzeń. Wieczorem, beztroska zabawa obozowiczów zostaje przerwana wizytą tajemniczej ciężarówki, której kierowca po zdecydowanej reakcji męskiej części grupy postanawia odjechać. To jednak dopiero początek... Rankiem okazuje się, że samochód nastolatków jest uszkodzony. Grupa rozdziela się, w efekcie czego Carly i Wade - jako pierwsi - trafiają do jedynego położonego w okolicach miasteczka Ambrose, którego największą atrakcją jest muzeum figur woskowych. Owe miejsce, już od pierwszych chwil zdaje się skrywać w sobie mroczną tajemnicę, lecz jej wymiar zaskoczył wszystkich!

Film oferuje widzowi serię naprawdę mocnych, momentami wręcz sadystycznych scen. Widok woskowanych, bezradnych i konających z bólu ludzi, potrafi przyprawić o nie jeden dreszcz! Mimo tego, całość korzysta z typowej dla wielu slasherów formuły; znów mamy grupkę rozbawionych nastolatków, którym psuje się samochód; oraz typowego maniaka... choć tej części filmu - z przyczyn oczywistych - nie będę już zdradzał, bo i ona kryje w sobie pewne smaczki... Tego typu charakterystyczne cechy nie znaczą oczywiście, że oglądając będziemy mieli uczucie deja vu. Wręcz przeciwnie...!

"House of Wax" pochłonął niemały budżet, którego wysokość przekroczyła 35.000.000$. Na uwagę zasługuje także fakt, iż mamy tu do czynienia z debiutem reżyserskim w wykonaniu Jaume'a Collet-Serra'y, który wcześniej zajmował się kręceniem teledysków i tworzeniem innych komercyjnych projektów, m.in. reklam.

Wreszcie mamy w pełni udany remake! Remake, który nie tylko zaskoczył polotem i serią sadystycznych scen, ale także w znaczący sposób odszedł od wersji z 1953 roku dzięki czemu, zamiast wrażenia deja vu, mamy okazję zobaczyć zupełnie nowy, rewelacyjny film! Naturalnie można snuć pewne wątpliwości w stosunku do scenariusza, alogiczności i nierealności wielu z ukazanych sytuacji, jednak tego typu uwagi, to już indywidualna kwestia podejścia każdego widza. Jedno jest pewne, film zasługuje na uwagę bo tego typu obrazy nie trafiają się zbyt często!

Screeny

HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX HO, HOUSE OF WAX

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jedna z ciekawszych pozycji wśród horrorów w roku 2005
+ jeden z nielicznych udanych remake'ów
+ wspaniały debiut reżyserski Jaume'a Collet-Serra'y
+ kilka naprawdę ostrych scen!
+ miejsce akcji(woskowe miasto Ambrose)
+ efekty wizualne
+ nie nudzi
+ zdjęcia
+ muzyka

Minusy:

- Paris Hilton
- kolejny film z grupką nastolatków w roli głównej, czy to się kiedyś zmieni?
- bazowanie na starej, charakterystycznej dla wielu slasherów, formule
- mimo zachwytów, film do gatunku nie wnosi nic nowego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -