Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS

HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS

Dom Śmiejących się Okien

ocena:9
Rok prod.:1976
Reżyser:Pupi Avati
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Lino Capolicchio, Francesca Marciano, Gianni Cavina, Giulio Pizzirani
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.23
Głosów:22
Inne oceny redakcji:
Ash J. Williams - 9

Praktycznie każdy fan horroru zna takie nazwiska jak Dario Argento, Lucio Fulci, Umberto Lenzi czy Bruno Mattei. Do dziś znani są jako kultowi twórcy włoskich filmów grozy (choć umówmy się - nie zawsze najlepszych). Lecz nazwisko Pupi Avati nie każdy skojarzy. Ten oto włoski reżyser ma na swoim koncie kilka bardzo dobrych, lecz niedocenianych I kompletnie zapomnianych filmów, jak np. "Zeder" czy niniejszy "The House with Laughing Windows". Trzeba przyznać, że jest to jeden z najciekawszych, najbardziej nastrojowych i zagadkowych włoskich horrorów jakie kiedykolwiek powstały.

Włochy, lata 50-te. Stefano, utalentowany konserwator sztuki, przyjeżdża do małej wioski, by odrestaurować fresk przedstawiający męczeństwo Św. Sebastiana, znajdujący się w miejscowym kościółku. Autorem tegoż fresku był obłąkany artysta Buono Legnani. Legnani ponoć czerpał inspirację do swych dzieł mordując swoich potencjalnych modeli. Stefano zaczyna zgłębiać ponurą tajemnicę szalonego malarza i wpada na to, że cała wioska skrywa jakiś ohydny sekret. Gdy w wiosce zaczynają ginąć ludzie, Stefano próbuje rozwikłać ową zagadkę związaną z osobą Legnaniego. Jednym z tropów okazuje się być stary, zrujnowany dom, na oknach którego wymalowane zostały olbrzymie, śmiejące się usta. Kim tak naprawdę był Legani i jego rodzina? Kim jest Francesca, młoda dziewczyna, z którą Stefano nawiązuje romans? Jakie inne tajemnice skrywają przed konserwatorem dziwni mieszkańcy włoskiej wioski?

"Dom o śmiejących się oknach" to wręcz idealny przykład stonowanego i nastrojowego filmu grozy. Akcja filmu rozwija się bardzo powoli, ale nie dajcie się zwieść! Każda scena w filmie, każdy szczegół może okazać się pomocny w rozwikłaniu zagadki malarza Leganiego. Scena rozpoczynająca film przyprawia o gęsią skórkę – widzimy wiszącego młodego mężczyznę brutalnie dźganego nożem, a w tle rozbrzmiewa czyjś perwersyjny szept. Dla fanatyków posoki i flaków mam złą wiadomość – jest to właściwie jedna z dwóch krwawych scen jakie uświadczymy w filmie. Ale tu akurat nie chodzi o szokowanie krwią, czy brutalnością, jak to ma miejsce u Fulciego, czy Argento. Avati stawia na atmosferę, piętrzące się zagadki, wreszcie TOTALNIE zaskakujący finał. Gwarantuję, że większość widzów będzie zbierała szczęki z podłogi. Sporym plusem jest rola popularnego włoskiego aktora Lino Capolicchio, który wcielił się w rolę Stefano. Również zdjęcia i doskonała muzyka Amedeo Tommasi wzbijają "Dom..." na wyżyny. Świetny scenariusz napisali bracia Pupi i Antonio Avati. Jeśli miałbym porównać ten film do dzieła bardziej znanego, od razu przychodzi mi do głowy "The Changeling" Petera Medaka. Tu również mamy dzielnego bohatera zgłębiającego ponurą tajemnicę, atmosferę i niespodziewany finał. Warto wspomnieć, że przez szereg lat "Dom..." znany był li tylko we Włoszech i stosunkowo niedawno został odkryty przez entuzjastów europejskiego kina grozy.

Gorąco polecam obejrzenie tego wyśmienitego horroru. Postarajcie się zdobyć to arcydzieło i niech Was nie przestraszy 110 minut trwania seansu i dość powolne tempo akcji – Wasz trud zostanie nagrodzony.

Screeny

HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS HO, HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ znakomita atmosfera
+ aktorstwo
+ muzyka i zdjęcia
+ ZAKOŃCZENIE

Minusy:

- niektórych może razić powolne tempo akcji

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -