Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUR OF THE WOLF a.k.a. Vargtimmen

HOUR OF THE WOLF a.k.a. Vargtimmen

Godzina Wilka

ocena:10
Rok prod.:1967
Reżyser:Ingmar Bergman
Kraj prod.:Szwecja
Obsada:Max von Sydow, Liv Ullmann
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.37
Głosów:19
Inne oceny redakcji:

“Starzy ludzie nazywają ją "godziną wilka" .Jest to godzina, w której ginie najwięcej ludzi i najwięcej ich się rodzi. W tym czasie nachodzą nas koszmary. A kiedy się budzimy, ogarnia nas trwoga.” - zdanie wypowiedziane przez Johana w trakcie “nocnych zwierzeń”.

Johan, uznany malarz wraz z żoną Almą przeprowadza się na wyspę zamieszkałą jedynie przez kilka osób w starym zamku. Małżonkowie żyją na odludziu w małym domku. Powodem ich pobytu tutaj jest pogarszający się stan psychiczny męża. Artysta nie sypia w nocy, dręczony lękiem przed koszmarami, kładzie się spać dopiero po nadejściu świtu. Żona zawsze towarzyszy mu podczas bezsennych nocy. Mimo tych problemów, ich życie z początku wygląda na szczęśliwe. Ona zajmuje się domem. On często wychodzi z domu, szukając w plenerze natchnienia do pracy. Pewnego dnia, podczas nieobecności mężczyzny, do Almy przychodzi stara kobieta, która twierdzi, że ma dwieście szesnaście lat. Staruszka informuje ją o pamiętniku Johana, w którym ukryte są jego najgłębsze sekrety, opisane jego największe koszmary. Kobieta czyta pamiętnik. Jej niepokój wzrasta, tym bardziej, że wieczorami jej mąż snuje mroczne opowieści ze swojej przeszłości. Któregoś dnia zostają zaproszeni przez swoich sąsiadów na kolację. Od tej chwili ich życie staje się coraz bardziej przerażające i mniej realistyczne. Niewątpliwie wiąże się to z poznanymi na przyjęciu osobami. Kim tak na prawdę są pozostali mieszkańcy tej wyspy?

W postać Johana wcielił się Max von Sydow, aktor, który swoją wielką karierę rozpoczął grając w filmach Bergmana. Stał się on jednym ze współtwórców sukcesu reżysera, przez którego obsadzany był w swoich najwybitniejszych filmach. Podczas swojej długiej kariery współpracował, również z takimi twórcami, jak Spielberg, von Trier, Lynch czy Wenders. Liv Ullmann wystąpiła jako Alma. Aktorka była wieloletnią towarzyszką życia reżysera. W ostatnich latach wyreżyserowała kilka filmów, m.in. “Wiarołomni”, do którego scenariusz napisał Bergman.

Reżyser “Godziny wilka” to jedna z najważniejszych osobistości tzw. “kina artystycznego”. Często wymieniany obok takich twórców jak: Antonioni, Fellini, Welles, Tarkowski, Kurosawa czy Ozu. Większość jego filmów to rozbudowane traktaty filozoficzne i psychologiczne, w których właściwie zawsze poruszany jest problem ludzkiej egzystencji. Zazwyczaj przedstawia w nich wzajemne relacje międzyludzkie. Nader często pojawiają się w jego dziełach również elementy autobiograficzne. O filmach Bergmana mówi się, że jak nigdzie indziej, można zobaczyć w nich nagą, rozebraną na czynniki pierwsze dusze człowieka. Wszystkie wyżej opisane elementy można znaleźć w “Godzinie wilka”, która jest bodajże jedynym w jego bogatej filmografii horrorem i zarazem jednym z jego najbardziej surrealistycznych dzieł. Od samego początku bohater filmu popada w obłęd. Przeprowadzka na wyspę miała wydobyć go z tarapatów. Jednak oddalenie od cywilizacji nie wpłynęło na jego psychikę w zamierzony sposób. Widzimy trud i wysiłek Almy, która swoją miłością i bezwarunkowym oddaniem stara się pomóc mężowi. Jednak czy potrafi? Czy może jego silna osobowość wpływa na nią destrukcyjnie? Czy ona nie popada również w szaleństwo? Każde z pytań “rodzi” mnóstwo odpowiedzi. Często zaskoczeniem dla nas jest to, że są one mylne.

Czy film o tak mocno psychologicznym nastawieniu może straszyć? Tego przecież oczekujemy od horroru. Tak! Jednym z przykładów może być scena, w której brutalnie zostaje zamordowane dziecko. Już sam widok i zachowanie chłopca budzi niepokój. Nie wiemy skąd się wziął i po co? Kim lub czym jest? Dlaczego zatem został zabity? Może to był tylko niewinny malec?

Obraz jest czarno-biały, dźwięk monofoniczny. Bergman, jednak w perfekcyjny sposób wykorzystuje te skromne środki doskonale operując światłem i cieniem. Często to, co nie najlepiej widać wywołuje największe “dreszcze”. Wykorzystywana jest duża ilość zbliżeń twarzy, co przy wspaniałej grze, nie tylko aktorów grających główne role, doskonale ukazuje emocje i przerażenie bohaterów. Ponury i surrealistyczny nastrój doskonale jest podkreślany przez dźwięk.

“Godzinę wilka” można polecić osobom, które nie są nastawione na proste i szybkie efekty, mające na celu tylko zaskoczyć i przestraszyć. To film dla widza, który lubi pofilozofować i zastanowić sie nad ludzką egzystencją.

Screeny

HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen HO, HOUR OF THE WOLF</br> a.k.a. Vargtimmen

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ gra aktorska, wyraziście zagrane postacie
+ ciekawe ujęcia
+ obraz
+ dźwięk
+ poruszana problematyka

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -