Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWEEN VIII: RESURRECTION

HALLOWEEN VIII: RESURRECTION

Halloween 8: Resurrection

ocena:7
Rok prod.:2002
Reżyser:Rick Rosenthal
Kraj prod.:USA
Obsada:Jamie Lee Curtis, Busta Rymes, Broad Loree
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.4
Głosów:50
Inne oceny redakcji:

Rick Rosenthal, reżyser pamiętnego "Halloween 2", w 2002 roku postanowił nakręcić ósmy, dość zaskakujący film o wiecznie powracającym "boogeyman`ie" Michael`u Myersie. "Halloween : Resurrection" to film jednocześnie wpisujący się w konwencje slashera i poza nią wychodzący. W starej formule przemycone zostają nowe treści, takie jak fascynacja seryjnymi mordercami czy próba krytycznej refleksji nad reality shows. Nie jest to więc typowy teenage slasher. Przyjrzyjmy się bliżej "Halloween : Resurrection".

Laurie (w tej roli niezastąpiona i wyjątkowo krótko obecna na ekranie Jamie Lee Curtis) przebywa w szpitalu psychiatrycznym, po szoku jakiego doznała broniąc się przed - jak się okazało - sobowtórem Michaela Myersa. Jej katatoniczny stan upodabnia ją do Myersa sprzed lat (vide : pierwsza część "Halloween"). Ten podchodzi nawet pod okna kliniki i hipnotyzuje Laurie niczym Nosferatu z pamiętnego filmu Murnau (chyba pierwszy w historii cyklu cytat z tego głośnego filmu wampirycznego). Personel szpitala nie zauważa jednak nic niezwykłego. Ta nieuwaga kończy się tragicznie – Michael Myers dokonuje masakry w ośrodku.

Tymczasem producenci nowego, internetowego reality show pragnął bohaterów owego programu umieścić w autentycznym wyżej wymienionego zabójcy, nie wiedząc iż ten żyje i właśnie dokonał spektakularnego mordu. Grupa nastolatków, która wygrała w konkursie możliwość śledztwa w domu Myersa, jest tym faktem niezmiernie podekscytowana. Nie wiedzą, że zabójca planuje powrót do swego domu i traktują realisty show jako świetnie wyreżyserowaną zabawę. Tak tez widzą ów program internauci, w tym zafascynowany jedna z uczestniczek uczeń collage`u. Rozbawiona grupa nie zauważa grożącego niebezpieczeństwa, nawet wtedy gdy pierwsze osoby w tajemniczy osób znikają. Niczego tez nie zauważają "moderatorzy’ reality show. Gdy jeden z pomysłodawców programu przebiera się za Myersa, by przestraszyć nastolatków, przypadkowo napotyka się na prawdziwego mordercę. I wtedy dopiero zauważa, że prawie nikt z uczestników nie przeżył...

"Halloween : Resurrection" to może nie tyle film świeży, co najzwyczajniej w świecie ciekawy. Znajdziemy tu wszystko to, co w innych slasherach - nierozsądnych i rozpustnych nastolatków, szlachetną bohaterkę do odratowania, klasyczne sceny mordów. Jednocześnie film proponuje nam ciekawa refleksję nad miejscem opowieści o mordercach w kulturze (szczególnie kulturze popularnej), a także ich niebezpiecznie cienką linię odgraniczającą prawdę od fikcji (w dobie realisty show i cyfrowych fotomontaży).

Osobna sprawą są nieobecne w halloweenowym cyklu do tej pory nawiązania do klasyki kina grozy. Znakomitym pomysłem było zacytowanie hipnotycznych i na swój sposób melancholijnych kadrów z "Nosferatu - symfonii grozy" Wilhelma Friedricha Murnau (wspaniale zobrazowanie niejednoznacznych relacji między Laurie i Michaelem). Fani pierwszego "Halloween" natomiast ze zdumieniem odkryją, iż zszokowana Laurie zachowuje się dokładnie tak, jak Michael Myers przed laty. Choćby dla takich smaczków naprawdę warto zobaczyć ten film.

Screeny

HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION HO, HALLOWEEN VIII: RESURRECTION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawe cytaty z klasyki kina grozy
+ doskonały, choć króciutki występ Jamie Lee Curtis
+ klimat
+ pomysł
+ sprawna reżyseria
+ ogólne wrażenie

Minusy:

- slasherowe schematy
- momentami fabuła jest naciągana
- dla niektórych to po prostu kolejny teenage slasher

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -