Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LABIRYNT

LABIRYNT

Labirynt

ocena:6
Rok prod.:1985
Reżyser:Andrzej Kałuszko
Kraj prod.:Polska
Obsada:Cezary Morawski, Monika Orłoś, Małgorzata Pieczyńska, Tomasz Budyta
Autor recenzji:phibes
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.75
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

"Zabicie potwora w labiryncie, dla wielu badaczy, oznacza walkę człowieka z samym sobą, zabicie swojej zwierzęcej natury, zwycięstwo nad nim. Jeżeli nie macie dosyć odwagi, siły, mądrości - nie wchodźcie do labiryntu! Czeka was tam szaleństwo i zagłada!" - "LABIRYNT"

Tadeusz - mężczyzna około trzydziestki - powraca do Warszawy z dwuletniego pobytu w Kanadzie. Wraca, jak sądzi, do tego co pozostawił przed kilkoma laty - do matki i do narzeczonej, z którą miał się ożenić. Rzeczywistość nie wygląda jednak tak kolorowo. Stan chorej matki znacznie się pogorszył, a narzeczona zmieniła zamki w drzwiach i nie chce z nim ani rozmawiać ani nawet widzieć. Wszelkie znajomości, jakie główny bohater miał przed wyjazdem, urwały się. Mężczyzna jest zaskoczony, przygnębiony na widok zmian, jakie zaszły podczas jego nieobecności. Lecz przede wszystkim jest rozdarty wewnętrznie. Nie jest w stanie sobie poradzić z zastałą sytuacją. Miewa dziwne wizje, halucynacje...Wątek Tadeusza przeplata się z wątkiem kobiety – Judyty. Ona również czuje się rozdarta wewnętrznie, nie wie jak sobie poradzić z własną osobą, chwilami popada w obłęd. Wszelkie zmiany dziejące się w osobowości głównych bohaterów, przerastają ich, opanowują ich ciało i umysł. Przypadek sprawia, że oboje znajdą się w jednym miejscu - w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który stanie się dla nich śmiertelnym labiryntem. Labiryntem, w którym jest ofiara (Judyta), ale także jest i potwór (Tadeusz)...

Film "Labirynt" to horror psychologiczny, jeśli nawet nie psychodeliczny. Nie spotkamy tutaj wyraźnych cech, które powinien mieć film, by określić go mianem horroru (jeżeli w ogóle takie cechy istnieją), ale zdecydowanie nie ujmuje to w żaden sposób obrazowi Andrzeja Kałuszki. Z polskim horrorem - nie ma co ukrywać - jest kiepsko, nie dlatego, że powstają kiepskie filmy, ale dlatego, że nie powstają w ogóle. Czyżby polscy reżyserzy bali się tego gatunku sądząc, iż nie poradzą sobie z takim ciężarem? Któż to wie. Jedno jest pewne - polskie kino grozy zdecydowanie różni się od produkcji zza oceanu. To zupełnie inne filmy, czego najlepszym przykładem jest "Labiryntem". W ten obraz trzeba się wpatrzyć, trzeba uważnie obserwować to, co dzieje się na ekranie i na swój sposób analizować to. Czy jest się czego bać? Trudno powiedzieć. Straszny może być sam obłęd, jaki dotknął głównych bohaterów, straszna może być sama muzyka, która towarzyszy nam przez większą część filmu… Każdy znajdzie coś dla siebie, a warto obejrzeć przede wszystkim dlatego, że polskie kino nie rozpieszcza miłośników filmowego straszenia zbyt wieloma udanymi opowieściami z dreszczykiem. Główne role (jak i reszta) to znani polscy aktorzy, których dzisiaj możemy spotkać w większości serialowych przebojów Telewizji Polskiej. "Labirynt" to debiut reżyserski Andrzeja Stefana Kałuszki, który jest również autorem scenariusza.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ polski horror
+ muzyka, a raczej trzymająca w napięciu melodia
+ ciekawy scenariusz
+ gra aktorów

Minusy:

- kilka nudnych minut w końcówce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -