Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LARVA

LARVA

Larva

ocena:4
Rok prod.:2005
Reżyser:Tim Cox
Kraj prod.:USA / Niemcy
Obsada:Vincent Ventresca, William Forsythe, Rachel Hunter, David Selby, Nicholas J. Coleman, John Dickson
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.43
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Za produkcję filmu "Larva" odpowiada Nu Image. Firma ta wyprodukowała m.in. obydwie części "Crocodile", dwie części "Octopus", trzy części "Shark Attack", czy dość świeży jeszcze "Mansquito". Dystrybucją filmu Coxa zajął się Sci-Fi Channel i właśnie na tym kanale miał on 22 stycznia 2005 roku swoją premierę. Przekonajmy się czy "Larva" godnie reprezentuje podgatunek zwany "monster-movies", czy też jest jeszcze jednym nieudanym obrazem opatrzonym logiem Sci-Fi Channel.

Host to miasteczko typowo farmerskie, a jego mieszkańcy żyją z hodowli bydła. Cała lokalna produkcja podporządkowana jest miejscowemu przedsiębiorstwu Host Tender Meats, które zajmuje się wytwórstwem wyrobów mięsnych. Warunki transakcji pomiędzy farmerami a firmą prowadzoną przez chciwego milionera, Fletchera Odermatta są zdecydowanie niekorzystne dla hodowców. Prawo rynku jest jednak nieubłagane. Silniejszy zawsze dyktuje warunki. Firma skupuje bydło na ubój po bardzo niskich cenach w zamian dostarczając farmerom żywność dla zwierząt. Chęć zwiększania przychodów przedsiębiorstwa, prowadzi do nieoczekiwanych konsekwencji. Modyfikowana nielegalnie żywność, którą otrzymują rolnicy, zawiera substancje stymulujące wzrost. Nikt nie przewidział, że zadziałają one nie tylko na bydło, lecz także na żyjące w nim pasożyty. Eli Rudkus, przybyły niedawno do Host młody weterynarz, badając zwierzęta na farmie Jacoba Longa, odkrywa istotę problemu i wynikające z niego zagrożenie. Pasożyty osiągnęły pokaźne rozmiary i zaczynają się rozmnażać traktując człowieka jako nosiciela. Odermatt oraz skorumpowane, lokalne władze chcą zatuszować całą sprawę. Rudkus, Long oraz Hayley, nielojalna pełnomocniczka Odermatta, podejmują walkę o ocalenie ludności przed inwazją zmutowanych robaków.

Fabuła "Larvy" poraża wtórnością pomysłów i nawet zmutowane pasożyty nie są w horrorze niczym nowym. Odnoszę wrażenie, że od strony technicznej ekipa wykonawcza zrobiła wszystko, na co było ją stać (spisali się trochę powyżej średniej). Udźwiękowienie filmu jest przyzwoite, choć nie buduje napięcia w spektakularny sposób. Aktorzy spisują się na tyle dobrze, iż do ich gry nie można mieć większych zarzutów. Niestety przyszło im wcielić się w postaci bardzo schematyczne. Chciwy biznesmen, ambitny, młody weterynarz, czy twardy, nielubiący się podporządkowywać farmer, nie są w stanie zainteresować sobą widza na tyle, aby z przejęciem obserwował ich losy. Szybka akcja mogłaby zrekompensować brak przekonującej atmosfery i wciągnąć oglądającego, jednak rozkręca się ona powoli i nawet w kulminacyjnym momencie nie można powiedzieć, aby była porywająca. Kolejnym minusem jest wykonanie zmutowanych robaków. Nie dość, że nie widzimy ich w dużych ilościach, to jeszcze prezentują one kiepskiej jakości efekty CGI. Biorąc pod uwagę obecne standardy i wcześniejsze dokonania ich twórców, nie są one niczym zaskakującym, ale widząc takie animacje zazwyczaj odczuwa się niesmak. Pozostałe efekty wizualne prezentują się dość dobrze. Film utrzymany jest w brązowo-pomarańczowej kolorystyce, widzimy kilka krwawych scen. Jedną z nich jest moment opuszczania przez robaka ciała swojego nosiciela w szpitalu. Pomysł ten spowodowałby, że sceny, o których mowa można byłoby uznać za ciekawe, gdyby nie to że jest bezpardonowo zapożyczony z filmu "Alien". To najlepszy dowód na brak inwencji scenarzysty i naśladownictwo, czyli największe słabości tego obrazu.

"Larva" to kolejny "monster-movie", który absolutnie niczym nie zaskakuje. Takich filmów widzieliśmy już wiele i z pewnością wiele jeszcze ujrzymy. Sam Sci-Fi Channel serwuje je swoim widzom w dużych ilościach, a znaczna ich część prezentuje poziom poniżej przeciętnej. Właśnie taki jak "Larva".

Screeny

HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA HO, LARVA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dość dobre udźwiękowienie
+ poprawna gra aktorów
+ momentami efekty wizualne

Minusy:

- wtórność
- schematyczność postaci
- wygląd zmutowanych pasożytów
- ani szybkiej akcji, ani przekonującej atmosfery tu nie ujrzymy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -