Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE

LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE

Legenda Siedmiu Złotych Wampirów

ocena:6
Rok prod.:1974
Reżyser:Roy Ward Baker
Kraj prod.:Hong Kong / Wielka Brytania
Obsada:Peter Cushing, David Chiang, Julie Ege, Robin Stewart, Szu Shih
Autor recenzji:QQ
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Wampirów odsłony były najrozmaitsze. Mieliśmy przyjemność oglądać dostojnych dżentelmenów z białymi kłami, piękne krwiopijczynie kuszące nieroztropnych mężczyzn, szkaradne istoty schowane w mrocznych lasach, ciemnoskórych wojowników... Ale takich wampirów jak w owym filmie prosto spod skrzydeł Hammera jeszcze nie było!

Dawno, dawno temu. Zdesperowany Chińczyk Hsiu Sung opuszcza swoją wioskę i wydaje wojnę wampirom, które rzucają cień strachu na osadę, porywając jej mieszkańców, by następnie wykorzystać ich do swoich straszliwych rytuałów. Mężczyzna pokonuje jednego z nich, co jednak sam przypłaca życiem.
Początek XX wieku. Van Helsing, znany i ceniony profesor badający zjawisko wampiryzmu przybywa wraz ze swoim synem Leylandem do Chin. Pewnego razu jednak wykładu jego nauki o wampiryzmie spotykają się z ostrą krytyką młodych Chińczyków, którzy jeden po drugim opuszczają salę, rzucając pogardliwe spojrzenia Helsingowi. Tylko jeden młodzieniec Hsi oczarowany jest słowami profesora i nawiązuje rozmowę. Młody zapaleniec zdradza profesorowi swój sekret: jest on potomkiem Hsiu Sunga i chce dokończyć dzieło, które jego przodek rozpoczął sto lat wcześniej. Hsi namawia uczonego na wyprawę, przedstawia swoich braci i siostrę, wszystkich doskonale wyszkolonych w kierunku obrony i walki. Środki materialne zapewnia przypadkowo spotkana bogata skandynawska hrabina Vanessa, której pomysł zapolowania na wampiry wyraźnie przypada do gustu. Wszyscy wyruszają na niebezpieczną wędrówkę, której koniec jest ocaleniem lub śmiercią...

Największą wadą filmu jest charakteryzacja aktorów grających tytułowe wampiry. Nawet do produkcji niskobudżetowego horroru nie wystarczy oblepić grupki ludzi błotem i dać im parę błyskotek, tak to bowiem wygląda. Kły przypominają raczej uzębienie zwierzęcia (na przykład dzikiej świni) niż wampirów, krew jest jaskrawoczerwona lub różowa, co psuje efekt jaki mogłyby wywołać sceny rozgrywające się w kryjówce tytułowych złych postaci. Nietoperze zaprezentowane na początku filmu są na sznurkach, aktor odtwarzający rolę Draculi wygląda idiotycznie z mocnym makijażem, co odrobinę przeszkadza. Ogólnie filmowi można zarzucić zbytnią naiwność, głównie za sprawą wielu uproszczeń, fatalnej charakteryzacji oraz samej fabuły.

Pomimo swoich wad "Legenda Siedmiu Złotych Wampirów" jest filmem niemal cudownym, a na pewno cudacznym. Sceny walk angażujące duże grupy ludzi są bardzo dynamiczne, kolorowe, zapierające dech w piersiach i robią ogromne wrażenie. Wszystkie miejsca, w których dzieje się akcja są ładne, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalny nastrój. Aktorzy spisują się bardzo dobrze, zwłaszcza ci grający grupkę walecznego rodzeństwa; mają w sobie coś, co nie pozwala być obojętnym na ich los. Dużą rolę odgrywa zupełnie nietypowe przedstawienie wampirów: jako zakonu czy też drobnej sekty pod wodzą Draculi, bardziej potworów (zdeformowane twarze, brak jakiejkolwiek mowy) niż ludzi. Dodatkowo we wszystko wmieszana jest armia żywych trupów, co wypadło bardzo ciekawie. Wprawdzie podczas seansu przestraszyć się jest bardzo trudno, jednak takich filmów nie ogląda się po to, aby się bać. Jest to przede wszystkim miła rozrywka, która cieszy oko i udowadnia, że na ekranie możliwe jest wszystko, łącznie z wampirami praktykującymi kung-fu.

Film śmiało można zaliczyć do mniej ambitnych horrorów, zrealizowanych za małe pieniądze, ale pokazujących klasę i potrafiących pozyskać zwolenników, pomimo wszelakiej ilości wpadek i błędów. Polecam, zwłaszcza oczekującym od filmu dobrej zabawy na smutny, deszczowy wieczór.

Screeny

HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE HO, LEGEND OF THE 7 GOLDEN VAMPIRES, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sceny walk
+ skośnooki Dracula - czemu nie?
+ takich wampirów jeszcze nie widzieliście!
+ miły dla oka
+ czego tu nie ma? Kung-fu, zombie, wampiry, półnagie dziewice...
+ kolorowy, rozrywkowy
+ tak zły, że aż dobry

Minusy:

- charakteryzacja wampirów
- różowa krew
- odrobinę naiwny
- Forbes-Robinson w roli Draculi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -