Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LADY SNOWBLOOD a.k.a. Shurayukihime

LADY SNOWBLOOD a.k.a. Shurayukihime

Lady Snowblood

ocena:7
Rok prod.:1973
Reżyser:Toshiya Fujita
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Meiko Kaji, Shinichi Uchida, Noboru Nakaya, Takeo Chii, Yoshiko Nakada
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.57
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Powiadają, że zemsta najlepiej smakuje podawana na zimno. Ten film doskonale obrazuje to stare i niekiedy okrutnie prawdziwe porzekadło. Inni dodają do tego z przekonaniem, że zemsta jest rozkoszą bogów. Nieprzypadkowo przywołałem te dwa powiedzenia. Bowiem film, który dziś postaram się przybliżyć opowiada o zemście. Niewątpliwie brutalnej i wyrachowanej, "podanej na zimno", ale czy także rozkosznej jak głosi przysłowie...

Jest późny deszczowy wieczór pod koniec XIX wieku, gdy w więzieniu gdzieś w Japonii przychodzi na świat dziewczynka. Ostatnie dziecko odsiadującej tam wyrok dożywocia kobiety, która umiera w chwilę po porodzie. Mała Yuki, bo tak ma na imię dziewczynka nie jest jednak zwyczajnym dzieckiem. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że dziecko jest jakąś istotą nadprzyrodzoną. Niezwykłość Yuki leży bowiem zupełnie gdzie indziej. Została bowiem poczęta i zrodzona w jednym konkretnym celu - jako narzędzie krwawej zemsty. Zemsty za straszną krzywdę jakiej przed laty doznała jej matka, która notabene została osadzona w więzieniu za zabójstwo jednej z czworga osób, które dopuściły się zbrodni. Teraz jej nowo narodzona córka ma poświęcić swe życie na dokończenie dzieła zemsty. Dziewczynka trafia do mnicha, gdzie pod jego okiem przez kilkanaście najbliższych lat przechodzi morderczy trening, który ma uczynić z niej zabójczynię doskonałą. W wieku lat 20 Yuki jest już gotowa i rusza na poszukiwanie pozostałej przy życiu trójki zbrodniarzy...

Piękna i zdawałoby się delikatna Yuki wykonuje swe zadanie bez mrugnięcia okiem, czy chociaż cienia zawahania. Przez większość czasu zdaje się być niemalże maszyną do zabijania z zabójczą precyzją wykonującą zaprogramowane wcześniej polecenia. Czasem jednak na krótką chwilę jej oblicze zmienia się na bardziej ludzkie. Jak każdy człowiek jest na swój sposób wrażliwa a niekiedy potrafi się nawet wzruszyć czy zasmucić.

Film jest bardzo ładnie nakręcony a niektóre sceny potrafią na dłużej zapaść w pamięć. Mi szczególnie przypadła do gustu jedna z pierwszych scen w filmie, kiedy to Yuki idzie spokojnie zaśnieżoną i senną uliczką ubrana w tradycyjne kimono z pięknie zdobioną parasolką. W tym momencie zdaje się być osobą niezdolną do skrzywdzenia kogokolwiek. Jednak gdy chwilę później z rękojeści parasolki wyłania się miecz i ta drobna dziewczyna dokonuje krwawej masakry na grupie mężczyzn, zdajemy sobie sprawę, że prawie nic nie jest jej w stanie stanąć na drodze. Scena oparta na zasadzie kontrastu: piękna i śmierci, delikatności i brutalności, spokoju przerwanego nagłą i niespodziewaną walką podczas której Yuki daje pokaz swej iście kociej zwinności. Takich nastrojowych i zapadających w pamięć scen jest w tym filmie jeszcze znacznie więcej.

Realizacja całości jest wbrew pozorom bardzo spokojna a akcja nie pędzi do przodu na złamanie karku. W wielu momentach można nawet odnieść wrażenie, że ogląda się coś z pogranicza filmu a tradycyjnego teatru japońskiego. Nawet choreografia walk jest dość oszczędna a pojedynki Yuki nawet z głównymi wrogami zazwyczaj nie trwają zbyt długo. Jednak to właśnie ten brak typowych dla kina tego typu schematów, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni sprawia, że ten film ogląda się ciekawie. Cała historia podzielona jest na cztery rozdziały przedstawiające nie tylko chronologicznie drogę Yuki do realizacji celu lecz również wydarzenia jakie doprowadziły do tego, że musi ona podążać ścieżką zemsty. Całości dopełnia nastrojowa muzyka przeplatana niekiedy pieśniami lub uwagami narratora opisującymi wewnętrzne rozterki bohaterki lub mówiącymi o jej przeznaczeniu.

To co mi się najbardziej w tym filmie nie podobało to wykonanie krwi, która przy byle ciosie nożem tryska z ludzi taką fontanną jakby była pod skórę wtłoczona pod ciśnieniem kilkudziesięciu atmosfer. Co tu dużo nie mówić, z realizmem nie ma to niemal nic wspólnego a wygląda co najmniej groteskowo. Wprawdzie po pewnym czasie idzie już przywyknąć, że w tym filmie ludzie po prostu tak mają, ale i tak przy każdej akcji tego typu u widza pojawia się mimowolny uśmieszek. A w przypadku tego typu filmów nie jest to dobry znak..

Zaznaczyć jednakże należy, że "Lady Snowblood" z typowym horrorem ma niewiele wspólnego. To w zasadzie niemalże klasyczna historia swoistej zemsty zza grobu, która jednak nie odwołuje się do parapsychologii, czy sił nadprzyrodzonych. Nie sposób się też oprzeć wrażeniu, że znany szeroko w świecie film "Kill Bill" w reżyserii Q.Tarantino powstał w dużej mierze w oparciu o tą japońską produkcję. Długo można by wymieniać podobieństwa pomiędzy tymi dziełami zarówno pod względem fabularnym jak i w sposobie realizacji tak całości jak i co niektórych konkretnych scen. Jednak te konotacje każdy widz sam już doskonale dostrzeże podczas seansu.

"Lady Snowblood" to film dobry i interesujący, chociaż nie do końca horror. Polecam osobom gustującym w klasycznym kinie japońskim, trochę teatralnym, niespiesznym, ale na swój sposób niezwykle urzekającym.

Screeny

HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime HO, LADY SNOWBLOOD</br> a.k.a. Shurayukihime

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ realizacja całości

Minusy:

- krew tryskająca z ludzi jak z gejzerów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -