Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HILLSIDE STRANGLERS, THE

HILLSIDE STRANGLERS, THE

Dusiciele z Hillside

ocena:5
Rok prod.:2004
Reżyser:Chuck Parello
Kraj prod.:USA
Obsada:C. Thomas Howell, Nicholas Turturro, Allison Lange , Marisol Padilla Sánchez, Jennifer Tisdale, Kylie Rachel
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6
Głosów:2
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 5

Pod koniec 1977 roku Los Angeles wstrząsa seria morderstw dokonanych przez dwóch kuzynów, których ofiarami staje się dwanaście młodych kobiet w wieku dwunastu do dwudziestu ośmiu lat. Dziewczyny są uprowadzane, gwałcone a następnie duszone i porzucane w miejscach, w których łatwo można je odnaleźć. Przerażająca historia tych zbrodni była kilkukrotnie ekranizowana, ale czy obraz w reżyserii Chucka Parello wniósł coś nowego?

Kenneth Bianchi po nieudanych próbach zatrudnienia się w policji w swoim rodzinnym Rochester, szukając nowych możliwości, udaje się do Los Angeles, gdzie zatrzymuje się u swojego kuzyna Angelo Buono. Początkowo mężczyźni doskonale rozumieją się, spędzając razem czas na piciu alkoholu w towarzystwie prostytutek. Jednak po miesiącu Angelo wyrzuca krewniaka ze swojego domu zarzucając mu, że nie szuka pracy i żyje na jego koszt. Kenneth wynajmuje kawalerkę, podrabia dyplom lekarski i zakłada gabinet psychoterapeutyczny. Kilka miesięcy później kuzyni zakładają “agencję towarzyską”, która prosperuje bardzo dobrze, do czasu kiedy konkurencja zamyka ją siłą. Kuzyni postanawiają się zemścić, ale nie na agresorach, bo to byłoby “zbyt oczywiste”, lecz na kobietach...

Większość filmów o Angelo Buono i Kennecie Bianchi przedstawia ich zbrodnie z punktu widzenia detektywów prowadzących śledztwo. Chuck Parello skoncentrował się na pokazaniu osobowości i brutalności kuzynów. Niestety, sposób w jaki to zrobił pozostawia wiele do życzenia. W uprowadzeniach i traktowaniu kobiet przez mężczyzn jest wprawdzie dużo przemocy, ale niestety bardzo ograniczonej i “sterylnej”. Reżyser “ucina” przestępstwa o odpowiednich momentach tak, aby nie pokazać zbyt wiele. Czyżby cenzura? Szokowanie widza ogranicza się przede wszystkim do niecenzuralnych słów i przedstawieniu światopoglądu i motywacji zbrodniarzy. To chyba zbyt mało! Filmowe ofiary, poza jednym wyjątkiem, to prostytutki. W rzeczywistości kuzyni mordowali również kilkunastoletnie dziewczynki, czego twórcy nie zauważyli.

W ciekawy sposób zostali wykreowani gwałciciele. Pochwała należy się, zwłaszcza Nicholasowi Turturro, który wcielił się w rolę Angelo Buono. Jednak i w jego grze jest “drobna rysa”. W trakcie zatrzymywania kobiet jako policjant, zachowuje się tak jak zwykle, czyli bardzo grubiańsko. Czy tak zachowywałby się przestępca nie chcąc wzbudzić podejrzeń? Czy mógłby liczyć na tak wielką naiwność ofiar, które notabene w filmie przedstawione są jako głupiutkie i łatwowierne dziewczątka? Wiemy przecież, że krewni działali z bardzo dużą skutecznością.

Wydaje się również, że ukazane wydarzenia są stosunkowo bliskie prawdy zapewne dlatego, że zbrodnie zostały umieszczone w drugim planie. Dużym plusem filmu jest akcja przeprowadzona z dużym wyczuciem i od razu wciągająca widza w świat bohaterów, co wystarczy, żeby z zainteresowaniem obejrzeć “Dusiciela z Hillside”.

Screeny

HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE HO, HILLSIDE STRANGLERS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ akcja
+ kreacja morderców

Minusy:

- kreacja ofiar
- nieprzekonywująca brutalność dokonanych zbrodni
- cenzura (autocenzura?)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -