Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LEGENDA

LEGENDA

Legenda

ocena:2
Rok prod.:2005
Reżyser:Mariusz Pujszo
Kraj prod.:Polska
Obsada:Rafał Chabasiński, Artur Niedźwiedź, Joanna Liszowska, Agata Dratwa, Roksana Krzemińska, Bartosz Jodłowski, Agnieszka Kawiorska, Piotr Wójcik, Consuella Tomoń, Magdalena Modra
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:2.93
Głosów:14
Inne oceny redakcji:
Molly - 1
Lohikaarme - 2
Skaraś - 1

Od kiedy w prasie i Internecie pojawiły się informacje, że Mariusz Pujszo ma zamiar zrealizować polski horror, oraz że jego promocja zajmie się SPI liczyłem na to, że może być to przełom w polskiej kinematografii. Reżyser to przecież inteligentny a wydawca konkretny. Sądziłem, że może wreszcie to ten moment w którym nasi rodzimi twórcy zorientują się, że horror jest gatunkiem na który warto postawić, że dobrze zrealizowany horror przyciągnie do kina tabuny spragnionych wylewającej się z ekranu grozy widzów. Niestety moje nadzieje okazały się być płonne...

Sam reżyser w wywiadzie udzielonym specjalnie dla naszego serwisu twierdził, że nie zależało mu na stworzeniu filmu ambitnego. Pujszo nie jest horroromaniakiem, nie chciał aby porównywać go z mistrzami gatunku. Choć chciał stworzyć tym razem film całkiem serio, to miał to być jedynie kolejny w stylu popcornowych, amerykańskich produkcji klasy B tyle, że w polskim wydaniu. Ocenę tego czy jest to słuszny kierunek w rozwoju tego gatunku w Polsce zostawię czytelnikom.

Niestety to co można napisać o tym filmie z punktu widzenia pasjonata gatunku nie napawa optymizmem... Scenariusz jest prosty jak drut, nie zaskakuje nas absolutnie niczym widać po nim z miejsca że został stworzony przez osobę, która z horrorem nie ma nic wspólnego. Pomimo, a może właśnie dzięki temu, że w filmie zobaczymy kilku znanych aktorów, na przykład Joannę Liszowską czy Andrzeja Nejmana gra aktorska całej ekipy jest na poziomie serialowym, a postać dozorcy, która miała w zamierzeniu twórców budzić grozę samym rysem charakterologicznym jest groteskowo żałosna i budzi raczej uśmiech politowania i irytację... Film nagrany bez serca, nie ma w nim nic co mogłoby cię zaskoczyć - cała groza w tym obrazie nie jest oparta na nastroju, ale na krzykach "wystraszonych" panien i na manipulacji dźwiękiem.

Długo szukałem jaśniejszych stron "Legendy" i prawie poległem na polu bitwy z własnymi myślami, ale po głębokim zastanowieniu postanowiłem wyróżnić jedną rzecz. Film został zrealizowany w 21 dni, a pomimo tego podobać może się praca kamerzysty. Ciekawe ujęcia, dobre plany... Jednak to zdecydowanie za mało aby uratować produkcję.

Przykro mi. Przełomu w polskim kinie nie będzie... Zdecydowanie po "Legendzie" o polskim horrorze można mówić jedynie gorzej niż przed nią. Maniacy gatunku zamiast się nacieszyć tym obrazem wyjdą z kina rozczarowani. Film pana Pujszo pomimo, ze zrealizowany dość sprawnie i nawet dość dobrze wypromowany ma jedną poważną wadę. Nie straszy.
I na koniec jeszcze jedna refleksja. Byłoby fajnie gdyby każdy robił to co lubi pasjonat komedii niech kręci komedie, ten kto lubi się bać niech weźmie się za horror. Dobrze Panie Pujszo?

Screeny

HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA HO, LEGENDA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ praca kamery

Minusy:

- gra aktorów
- scenariusz
- film nie straszy
- w sumie wszystko inne...

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -