Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:REAR WINDOW

REAR WINDOW

Okno na Podwórze

ocena:9
Rok prod.:1954
Reżyser:Alfred Hitchcock
Kraj prod.:USA
Obsada:James Stewart, Grace Kelly, Raymond Burr
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.63
Głosów:19
Inne oceny redakcji:

Prawo zabrania podglądać swych sąsiadów. Może to się wydawać niewinną rozrywką, czymś dla zabicia czasu. Jednakże czasem można zobaczyć coś, o czym wolałoby się nie wiedzieć. Czasem może to być niezwykle niebezpieczne.

Jeff jest najlepszym fotografem w mieście. Poświęca się swojej pracy tak bardzo, że fotografując wyścigi łamie nogę. Jedyną rozrywką, dla unieruchomionego na siedem tygodni w gipsie, staje się podglądanie przez okno sąsiadów. Każdy ma swoje własne życie, problemy, historię. Jednakże z czasem Jeff skupia się na jednym oknie. U państwa Thorwaldów zachodzą pewne zmiany. Mąż wędruje gdzieś w nocy, ukrywa piłę i nóż, znika jego żona. Po pewnym czasie wszystkie te poszlaki łączą się, tworząc przerażającą historię. Tylko Jeff i jego przyjaciele mogą coś zdziałać, a wciąż brak im dowodów zbrodni. Ryzykują wiele chcąc dowiedzieć się prawdy, narażają się nawet na dostrzeżenie przez mordercę.

Film "Okno na podwórze" to klasyk gatunku i majstersztyk Hitchcocka. Jest to dzieło przede wszystkim oryginalne w realizacji. Reżyser po raz kolejny dowodzi, iż jest mistrzem w budowaniu napięcia. Film jest na początku trochę nudny i wydawałoby się że długi, ale kiedy akcja się rozkręca, mamy wrażenie że wszystko dzieje się na raz. Nie jest to jednak minus, dodaje to tylko realizmu. Kiedy na ekranie jest zamieszanie, czujemy się jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach. Aktorstwo stoi na wysokim poziomie. Raymond Burr ukazuje swoje najmroczniejsze oblicze. Muzyka w filmie jest dobrze dobrana, buduje napięcie a czasem je rozładowuje. Genialny w tym filmie jest sposób kręcenia. Praktycznie we wszystkich ujęciach widzimy mieszkanie Jeffa, bądź to, co się dzieje w oknach sąsiadów. Tworzy to niesamowitą atmosferę, gdyż nie widzimy nigdy więcej niż sami bohaterowie. Jedną z niewielu wad "Okna..." jest przewidywalność. Choć twórcy podjęli wiele prób zaskoczenia widza, w większości przypadków nie udaje im się to.

"Okno na podwórze" to kolejny dowód geniuszu Alfreda Hitchcocka. Jest to film zrealizowany w sposób nowy i oryginalny i choćby dlatego każdy powinien go obejrzeć. Poza tym jest to klasyk gatunku, który naprawdę świetnie się ogląda. Polecam go wszystkim miłośnikom grozy i nie tylko.

Screeny

HO, REAR WINDOW HO, REAR WINDOW HO, REAR WINDOW HO, REAR WINDOW HO, REAR WINDOW

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niesamowite napięcie
+ aktorstwo
+ muzyka
+ ujęcia "przez okno sąsiada"

Minusy:

- chwilami nudnawy
- przewidywalny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -