Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Clive Barker's Jericho

CLIVE BARKER'S JERICHO

Clive Barker's Jericho

ocena:7
Producent:Mercury Steam
Wydawca:Codemasters
Gatunek:akcja
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Akcja gry przenosi nas do starożytnego miasta Al-Khali. To tu Bóg umieścił swe pierwsze dzieło, które pozbawione duszy i miłości przeraziło samego Stwórcę. Wielu próbowało uwolnić bestię, ale miejsce to jest strzeżone przez siedmiu niezwykłych wojowników posiadających paranormalne moce. Niestety, burza piaskowa stworzyła w mieście wyrwę, dzięki której Pierworodny może wydostać się na wolność. Grupa wspomnianych wojowników, elitarny oddział o nazwie Jerycho, wkracza do akcji. Nam przypada wcielić się w poszczególnych członków formacji.

Rozpoczynamy grę jako kapitan Ross, mężczyzna potrafiący leczyć innych przy pomocy wzroku, tylko po to by wkrótce przeistoczyć się we Franka Delgado, człowieka posiadającego w swej dłoni Ababinili, płomiennego ducha, dzięki któremu włada ogniem. Pozostali mężczyźni, których losami pokierujemy to ojciec Paul Rawlings, ksiądz-egzorcysta, posługujący się pistoletami i posiadający umiejętność przeklinania wroga, oraz Xavier Jones, który dzięki telekinezie i telepatii potrafi ingerować w umysły wrogów i przejmować kontrolę nad postaciami niezależnymi. Grupę Jericho uzupełniają kobiety: spowalniająca wrogów mocą, ale i ostrą amunicją Simone Cole, snajperka o telekinetycznych zdolnościach – Abigaile Black i Wilhelmina „Billie” Church, władająca legendarnym mieczem Nodachi i klątwami krwi i ognia.

Przeciwko nam wystąpi klasyczny i spodziewany po Barkerze oddział duchów i potworów. Ktokolwiek kojarzy figurki jakie swego czasu zaprojektował autor, czy przypomni sobie wygląd Cenobitów, wie czego się można spodziewać. Duchy wyglądają naprawdę przerażająco, potwory są wprost obrzydliwe. Wszystkie zostały zaś dopasowane do lokacji, które rozgrywają się w czterech strefach czasowych - podczas II Wojny Światowej, w Średniowieczu, w Starożytnym Rzymie i Starożytnej Mezopotamii. Grę stworzono na silniku Unreal Engine 3, co sprawia, że lokalizacje prezentują się znakomicie, pełne są szczegółów, nierzadko krwawych, podkreślających klimat gry. Dodatkowo uwypukla go równie znakomita muzyka, co nie powinno dziwić jeśli przypomnimy sobie tę z „CB’s Undying”

Niestety, wspomniana gra, mimo upływu lat bije na głowę „Jericho”, które choć jest grą dobrą, nie ma szans na stanie się programem kultowym. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim jest to gra bardzo prosta. Nie mamy tu do czynienia z prymitywną strzelaną typu „Painkiller”, niemniej jedyne kombinacje sprowadzają się do odnalezienia właściwej osoby z oddziału potrafiącej rozwiązać dany problem. Przy „Jericho” nawet „F.E.A.R.” okazuje się grą wymagającej użycia większej ilości szarych komórek. Wpływa to na liniowość rozgrywki, która w pewnym momencie zaczyna nużyć. Dodając do tego fakt, że jest to gra stosunkowo krótka, pozostaje zastanowić się, czy przypadkiem twórcy za bardzo się nie pośpieszyli. Świetny pomysł, bohaterowie, lokacje, bestiariusz, typowe dla Barkera okropieństwo i obrzydliwość, wszystko się zgadza, brak jednak specyficznej magii, która sprawiłaby, że byłby to tytuł, do którego warto wracać.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ klimat Barkera + pomysł + bestiariusz + wykonanie

Minusy:

- liniowość - krótki czas rozgrywki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -