Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Vampire the Masquerade: Redemption

VAMPIRE THE MASQUERADE: REDEMPTION

Vampire the Masquerade: Redemption

ocena:7
Producent:Nihilist Software Inc.
Wydawca:LEM
Gatunek:RPG
Tryb gry:Single / Multiplayer
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Na początku był mrok… A dokładniej Świat Mroku.
Wiele lat temu grupa zapaleńców i miłośników gier fabularnych stworzyła jeden z najpopularniejszych systemów role-playing game – Vampire the Masqurade. Pomysł był strzałem w dziesiątkę, a gra odniosła sukces. W jakiś czas potem powstała kontynuacja będąca jednocześnie prequelem do Masquerade. Mowa tu oczywiście o równie doskonałym Dark Age. Jak łatwo się domyśleć sprawa tyczyła się wampirów oraz ich świata.
Powodzenie tego systemu musiało zaowocować czymś więcej niż podręczniki gracza, serial TV i książki. W ten oto sposób w 2000 roku ACTIVISION wypuszcza na rynek Świat Mroku w wersji na PC, czyli nic innego jak Vampire the Masquerade: Redemption.

Jest XII wiek, pewien młody rycerz zakonu Czerwonego Krzyża imieniem Christof Romuald zostaje raniony podczas bitwy. Nieprzytomny pada na polu walki by po kilku dniach obudzić się w klasztorze w czeskiej Pradze. Tam poznaje uroczą siostrę zakonną Anezkę oraz arcybiskupa Gezę. Od nich dowiaduje się, że mieszkańcy miasta i okolic nękani są przez nieumarłych i inne mroczne stwory. Anezka prosi Chrisofa o pomoc w zlikwidowaniu zła. Nasz bohater mimo poważnych ran przystaje na jej prośbę i wyrusza z misją oczyszczenia okolicy ze wszystkich nikczemnych kreatur...

Tak zaczyna się przygoda, dzięki której zmierzymy się z wampirami, ghoulami, wilkołakami, upiorami oraz całą rzeszą ich paskudnych pomagierów. Sami zaznamy przeistoczenia i będziemy poznawać tajniki życia wiecznego. Zgłębimy magiczne zdolności wampirów. Zwiedzimy średniowieczną Pragę i Wiedeń. Przemierzać będziemy mroczne ulice i podziemia współczesnego Londynu i Nowego Jorku. Zaznamy miłości, która nie zna granic śmierci i potępienia. Jednym słowem wnikniemy w Świat Mroku.

Gra powstała przed rokiem 2000, zachwyciła wtedy grafiką, pomysłem oraz genialnie skomponowaną muzyką. Od strony technicznej wykonana była niemalże perfekcyjnie. Specjalnie stworzony na potrzeby gry engine 3D przysparzał niesamowitych wrażeń. Szczegółowe tekstury, wyrafinowane tła i rozbudowane obszary. Płynne ruchy postaci, doskonały dubbing i muzyka idealnie dopasowana do lokacji były podstawowymi atutami tej gry. Designe postaci i lokacji powalał na kolana, a różnorodność broni i czarów przyprawiała o zawrót głowy. Dodatkowym plusem było szybkie ładowanie się lokacji, dzięki któremu gracz nie wytrącał się z fabuły. Także sterowanie postacią / grupą nie stanowi problemu, gdyż wszystkie czynności wykonujemy za pomocą myszki. Cała filozofia polega na sprawnej obsłudze interfejsu, który można ukryć lub pozostawić na ekranie. Interfejsem można też posługiwać się za pomocą klawiatury, co nieraz bardzo przydaje się w trakcie walki. Czas w grze nie ma większego znaczenia gdyż jest to RPG bez podziału turowego, ani czasu rzeczywistego.
Mimo upływu lat od strony wizualnej Vampire The Masquerade nadal cieszy oko, a muzyka urzeka.

Nie jest to może pozycja dla bardzo wymagającego gracza, gdyż jej fabuła jest liniowa, a gracz nie ma zbyt wielkiego wpływu na przebieg wydarzeń. Misje są nieco schematyczne i momentami mogą nudzić, jednak urok lokacji, klimat katakumb, zamków czy londyńskiej Tower są w stanie zrekompensować te drobne „grzeszki” i sugestywnie wprowadzić gracza w tajniki Świata Mroku. Również ciekawi Bohaterowie Niezależni niezwykle umilają granie i urozmaicają przygody. Gra nie jest ani zbyt łatwa, ani zbyt trudna. Stworzona jest tak, by czas przy niej spędzony nie był czasem straconym, a gracz musiał czasem wysilić szare komórki. Jedyną poważną wadą tej pozycji jest angielska wersja językowa. Gdyby był to klasyczny angielski nie było by problemu, jednak większość dialogów jest wygenerowana w staro-angielskim i dla niektórych może stanowić to poważne utrudnienie podczas gry.

Twórcy komputerowej wersji Vampire the Masquerade starali się wiernie oddać charakter książkowego pierwowzoru. Zgrabnie połączyli Masquerade z Dark Age tworząc świetną całość. Mimo zubożenia o niektóre klany czy postaci z wampirzego betiariusza, gra przedstawia nam wspaniały obraz Świata Mroku. Pozwala nam przynajmniej na moment zostać dzieckiem nocy i zasmakować krwi.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ dobra, klimatyczna muzyka
+ bardzo ładna jak na tamte czasy grafika
+ zgrabne połączenie motywów Dark Age z Masquerade
+ różnorodność wampirzych dyscyplin
+ ciekawe lokacje
+ szeroki wachlarz broni, uzbrojenia i innych akcesoriów

Minusy:

- liniowość
-wysokie ceny broni i uzbrojenia
-gracz ma minimalny wpływ na przebieg akcji

Na forum:

Podyskutuj o grze tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -