Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.

Spike

Jak prezentował się ubiegły rok, jeśli chodzi o kino grozy? Chciałbym tu sporządzić krótkie podsumowanie horrorów wydanych w roku 2003.


Rok 2003, przedstawiał się bardzo różnorodnie, jeśli chodzi o filmy grozy, które w tym okresie zostały wydane. Mieliśmy okazje oglądać produkcje, które już na starcie stały się obrazami kultowymi. Niestety pojawiły się również filmy, które nigdy nie powinny wyjść na światło dzienne, dla własnego i dla naszego dobra. Oczywiście nie zabrakło również produkcji komercyjnych, prosto z fabryki snów.
Zacznijmy więc od tych gorszych produkcji, gdyż najlepiej mieć najgorsze za sobą. Do moich zdecydowanych anty-faworytów należą z pewnością dwa filmy, które podejmują tematykę zombie (mimo, iż filmy o żywych trupach należą do moich ulubionych), a są to, australijski "Undead" i pochodzący prosto z USA, "House of the Dead". "Undead", opowiadał o deszczu meteorytów, które zamieniały ludzi w zombie. Obraz stworzony był przez australijskich amatorów i był dobrze zapowiadająca się historią o pladze żywej śmierci w pewnym farmerskim miasteczku. Niestety w miarę rozwoju akcji, zmienia się w durną historyjkę o kosmitach. Dużo do życzenia pozostawiają również bohaterowie występujący w tym filmie. Nie można się do nich przywiązać, więc nie wczuwamy się do końca w klimat filmu. Jeśli chodzi natomiast o "House of the Dead", to sprawy maja się jeszcze gorzej. Film ten został stworzony na podstawie gry video o tym samym tytule (przynajmniej miało tak być), lecz to, co zostało nam w tym filmie przedstawione, to lekko mówiąc, pokaz amatorstwa i żenady. Fabuła opowiada o młodzieży imprezującej na wyspie, która, jak się później okazuje, pełna jest krwiożerczych zombie.
Kolejnym wielkim rozczarowaniem był zdecydowanie "Sin Eater", z Heatherem Ledgerem, który zamiast straszyć i przerażać, to po prostu nudził i usypiał. Także film "Darkness Falls", okazał się, jak dla mnie następną produkcją, która znajduje się poniżej przeciętnej. Nawet całkiem ciekawy pomysł, został tu wykonany w sposób, co najmniej niezadowalający. Rok 2003, przyniósł nam jeszcze kilka, mniej znanych, marnych produkcji. Do czołówki możemy tu zaliczyć oczywiście banalny "Cheerleader Massacre" czy "Blood Feast 2". Do tego pojawiło się również kilka zupełnych przeciętniaków, którzy niczym nie wyróżniły się z morza sobie podobnych. Mowa tu o takich produkcjach jak "Threshold", "Battle Royale 2" czy też azjatycki "Horn".
Naszym oczom, ukazało się również kilka produkcji, które nie powinny wychodzić z podziemnego półświatka, a ich tytuły powinny zostać na wieki zapomniane. "Rigor Mortis", "Necro Files 2" oraz "August Underground Mordum 2", bo o tych filmach tu mowa, to zdecydowanie jedne z najgorszy filmowych produkcji roku 2003.

Trzeba tu jeszcze wspomnieć o kilku produkcjach ubiegłego roku, które wzbudziły wiele dyskusji wśród fanów horroru, ale nie ze względu na to, że były tak dobre, lecz dlatego, że były najpopularniejszymi.. Mowa tu oczywiście o filmach "Underworld", oraz gorszym "Freddy vs. Jason" . Filmy zza oceanu, wyprodukowane w Fabryce Snów. Pierwszy z nich, "Underworld" ma z horrorem niewiele wspólnego, mianowicie, z filmem grozy łączą go występujące w nim postacie wampirów i wilkołaków, które zresztą przypominają raczej straszliwych kaskaderów niż krwiożercze istoty o demonicznej naturze. Film oczywiście nie został przychylnie przyjęty przez fanów horroru. Mimo pięknej Kate Backinsale, zabrakło w nim klimatu grozy i chyba nikt nie będzie w stanie wystraszyć się podczas seansu tego filmu. Z kolei druga pozycja, ma chyba tyle samo przeciwników, co zwolenników (ja zaliczam się do tych pierwszych). "Freddy vs. Jason", jak można wywnioskować z wymownego tytułu, połączył fabułą dwie kultowe postacie. Czy słusznie? Jak już mówiłem zdania są podzielone. Z jednej strony przyjemnie było zobaczyć na ekranie tę dwójkę w zupełnie nowej fabule. Lecz to już nie było to samo, co kiedyś. Sama walka Freddiego z Jasonem, która była zwieńczeniem filmu, to był ponownie pokaz kaskaderstwa i efektów. Krótko mówiąc, nic ciekawego.
Przy opisywaniu takich produkcji, można też wspomnieć tu o filmie "Gothika", który według mnie bardziej przedstawia nam historię kryminalną z elementami nadprzyrodzonymi, niż opowieść grozy.

Powyżej skupiłem się na większych i mniejszych rozczarowaniach roku 2003, lecz nie można zapomnieć, że ten rok przyniósł nam również kilka filmów, które miło zaskoczyły wszystkich fanów horrorów.

Zdecydowanie do najlepszych filmów ubiegłego roku, należałoby zaliczyć 3 pozycje. Pierwszym filmem, o którym grzechem było by nie wspomnieć, jest remake klasycznego horroru "Texas Chainsaw Massacre". Myślę, że tego filmu, nie trzeba nikomu przedstawiać. Rzadko się zdarza, żeby remake tak dobrego filmu, był zrobiony na tak wysokim poziomie. Niektórzy uważają nawet, że dorównuje on oryginałowi. Kolejną pozycją, która już na samym starcie stała się filmem kultowym, to oczywiście film Roba Zombie, "House of 1000 Corpses", w którym po raz kolejny poruszono motyw morderczej rodziny mieszkającej na odludziu, jednak tu mamy do czynienia również z czymś więcej. Film ten zdobył całą rzesze fanów na całym świecie. Nie można pominąć tu również filmu "Wrong Turn", który umiejętnie wykorzystał znane z innych horrorów schematy, ale mimo to powstał film, który oglądało się całkiem przyjemnie. Nie zabrakło w nim również dawki grozy. Nie zawaham się nawet napisać, że swoim klimatem nawiązywał do dawnych produkcji, na bazie których tworzone są dzisiejsze horrory.
Mogliśmy również zobaczyć kontynuację w miarę ciekawego filmu "Final Destination" Pierwowzór był całkiem oryginalną produkcją, lecz część druga, to po prostu zwykła powtórka, której popularność bazuje na sukcesie części pierwszej. Mimo to, film ten ogląda się z zaciekawieniem, a same sceny śmierci są imponujące. Jeśli jesteśmy już przy kontynuacjach, to należałoby wspomnieć również o filmie "Jepers Creepers 2". Film ten nie jest niczym nadzwyczajnym, ale w porównaniu z produkcjami, które wymieniłem na samym początku tego artykułu, wypada całkiem nieźle. Do udanych ubiegłorocznych produkcji powinno się również zaliczyć film "Clear Water", który został oparty na faktach autentycznych. "Inhabited" również może się znaleźć w tej lepszej części filmów grozy ubiegłego roku. Choć obraz ten, mimo tego, że potrafi trzymać w napięciu, to można go również zaliczyć do filmów kina familijnego.
Do czołówki horrorów 2003, zdecydowanie należy "Beyond Re-Animator", który jest już trzecim filmem z tej serii, lecz jest on też równie dobry jak jego poprzednicy. Mieliśmy także przyjemność zapoznania się z filmem nakręconym na podstawie powieści S. Kinga, "Dreamcatcher". Jednak film ten, powoli z horroru zmienia się w film s-f. Warto jednak zapoznać się z tą pozycją, ze względu na obsadę i efekty specjalne.

Przejdźmy więc do podsumowania ubiegłego roku.
W roku 2003, w kinach i na rynku video, ukazały się ponad 24 pozycje filmowe z gatunku horroru. Mimo, iż złoty okres kina grozy już minął (miejmy jednak nadzieje, że nie bezpowrotnie), to branża wciąż trzyma dość wysoki poziom i jak już możemy zauważyć, jest coraz lepiej.
Tak więc, fani horrorów powinni być dobrej myśli, co do nadchodzących czasów.

Dodatkowe:Więcej przeczytać możesz w poszczególnych recenzjach zamieszczonych na łamach Horror-Online:

August Underground's Mordum
Battle Royale 2
Beyond Re-Animator
Cheerleader Massacre
Clear Water
Darkness Falls
Undead
Dreamcatcher
Final Destination 2
Freddy VS Jason
Gothika
House of 1000 Corpses
Inhabited
Lhorn
Sin Eater
Texas Chainsaw Massacre (remake)
Threshold
Undead
Underworld
Wrong Turn
Na forum: Podyskutuj o tym artykule


HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.
HO, Publicystyka - Przegląd światowego kina grozy w roku 2003.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -